Sladká tečka mě trošku mrzí, hlásí Bartošák. Kaut odevzdá puk mamince

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

V prvním utkání výhra 5:2, v odvetě pro změnu 4:1. Čeští hokejisté zahájili přípravu na světový šampionát úspěšně, na příbramském ledě přehráli jindy houževnatého protivníka a natěšené publikum pobavili hezkými góly. Mouchy se najdou, ovšem omlazený tým si nevedl vůbec špatně. Ve druhé bitvě přispěl k úspěchu Patrik Bartošák, který na mezistátní scéně nastoupil podruhé. A slavil premiérové vítězství. "Mohla tam být zlatá tečka, tedy s nulou. Trošku mě to mrzí, ale hlavní je výhra," tvrdí.

Gólman Vítkovic nahradil v české kleci Dominika Furcha a působil velmi jistě. Na Bartošáka nešlo moc střel, ukázal ale několik parádních a důležitých zákroků. "Pořád jsme vedli, to se potom člověku chytá dobře. Protože ví, že když má nějaký ten náskok, je to lepší, než celý zápas dotahovat a stresovat se, jak to dopadne. Takhle jsem si to užil, jsem rád, že po mém návratu do branky národního týmu skončilo utkání vítězně," pochvaluje si.

Bartošák: Na nulu myslím vždycky až 10 nebo 15 vteřin před koncem

Když je vyzván, aby vybral zásadní zákrok, jenž mu připadal nejtěžší, jen se usměje: "Všechny prožívám stejně, nemyslím, že by nějaký byl důležitější než jiný. To se pak člověku vymstí a hned z další střely dostane gól." Švýcaři ho nakonec jednou překonali, ve třetí třetině se trefil Damian Riat. "Švýcarský hráč celkem dlouho mířil, já to měl docela dobře pokryté. Ale jakmile vypálil, tak já trošku nesmyslně zatáhl vyrážečku víc k tělu a prošlo mi to kolem ní," popisuje.

První mezistátní start zapsal loni v srpnu, na třineckém ledě čelil Slovákům a inkasoval dvakrát. Češi tehdy podlehli 0:2. Teď byl Bartošák blízko prvnímu čistému kontu v nejcennějším dresu, nulu prý ale během hry v hlavě neměl "Vůbec. Na ni myslím vždycky až 10 nebo 15 vteřin před koncem utkání. Dřív ne. Protože jakmile bych to udělal, většinou to mívám tak, že během dalších minut dostanu góla. Soustředím se jen na to, abych dal týmu šanci zvítězit."

Do ostrého zápasu naskočil po delší pauze, kterou vyplnil odpočinek a poté příprava v reprezentačním kempu. Bartošák ale odmítá, že by ho to vyvedlo z potřebného rytmu. "Nepříjemný byl hlavně pocit, že jsme s Kometou vytekli tak brzy. Myslel jsem si, že máme lepší tým, než co jsme ve čtvrtfinále předvedli. Měl jsem pak čas trénovat a dopilovat detaily, na které v play off nebyl čas. Doufám, že to teď bylo v zápase vidět," doplní.

Kaut: Nebát se je hrozně důležité. Po gólu jsem se cítil ještě lépe

Druhý souboj s výběrem Helvétského kříže hned tak nezapomene Martin Kaut. V tom prvním si pardubický talent připsal gól z nájezdu, ten se ale do statistik nepočítal, jelikož po dohodě soupeřů šlo jen o doplňkovou disciplínu  Trefa do sítě Gillese Senna z 19. minuty byla pro Kauta první oficiální v reprezentaci dospělých. "Za gól jsem určitě šťastný, protože jsem měl hodně šancí. Mám radost, že mi to tam spadlo. Ale důležitá je výhra. A to, že jsme Švýcary porazili v obou utkáních," upozorňuje.

V první bitvě se někteří mladí Češi dopouštěli nepřesností, odveta jim sedla lépe. "Myslím, že jo," souhlasí. "V defenzivě jsme se zlepšili, i když pořád jsme mladí kluci a chyby děláme. Ale řekl bych, že teď jich bylo málo." S ohledem na průběh byl druhý zápas docela podobný tomu předchozímu. "Asi jo, ale Švýcaři na nás v první třetině vlétli, tam nás super podržel Patrik Bartošák. Ale pak jsme udržovali tempo a byli lepším týmem," hodnotí.

Kaut znovu přispěl aktivním hokejem. Hrál bez respektu, s velkou chutí. "Nebát se je hrozně důležité. Protože kdybych se bál, tak bych asi nepředvedl podobný výkon. Je to takové zdravé sebevědomí: jít do toho, hrát s tím, že se nebojím něco pokazit.  A pokud ano, nic se neděje, jde se dál. Když jsem pak dal góla, cítil jsem se ještě mnohem lépe," zmiňuje.

Krásnou trefu zaznamenal v závěru první třetiny. "Filip Pyrochta mi to nahrával, já si stáhl puk do bekhendu a hodil ho na bránu. Nevím, jak to tam padlo, gólman asi neviděl," hlásí. Ihned ukořistil jubilejní kotouč. "Mám ho, dostane ho moje maminka. To je sběratelka, okamžitě jí ho musím odevzdat," povídá způsobně. Je ve sbírce i ten první extraligový? "To se musíte zeptat mamky. Ona má všechny moje puky. I ty od bráchy," směje se závěrem.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz