Šlégr jako prezident? Ukončit hádky, táhnout za jeden provaz. Na svazu chce audity

Foto: hcverva.cz

16. června 2022, 13:04

Dominik Dubovči

Česko má jen dva členy Triple Gold Clubu: kromě Jaromíra Jágra je to právě Jiří Šlégr. Litvínovská legenda chce teď s podporou slavného Kladeňáka řídit hokejový svaz. Jak vidí Šlégr současnou situaci, ve které se český hokej nachází? Proč zůstává pozitivní, a co mu naopak vadí? Přinášíme vám názory dalšího z kandidátů.

Už z titulku je patrné, že Šlégr chce tuzemské prostředí spojovat. Dokonce je tohle téma jednou z věcí, které by vytkl odstupujícímu šéfovi, o jehož post se nyní uchází.

„Musím umět vyslyšet i kritické hlasy. Rozhodně si umím představit – pokud bych zvítězil – že do práce zapojím i řadu svých protikandidátů,“ říká vítěz olympiády z Nagana.

A dodává: „Myslím, že všichni ve výsledku usilujeme o to samé. O návrat na špičku hokejového světa. Věřím, že na to máme.“

Čím byste mohl českému hokeji pomoct?
Hokeji se věnuji celý svůj život. V bruslích jsem doslova vyrostl a měl jsem to štěstí, že jsem v životě narazil na skvělé trenéry i spoluhráče. Prošel jsem si řadou zahraničních klubů a měl jsem možnost poznat, jak fungují kluby na nejvyšší světové úrovni. Zkušenosti jsem ale získal i v Poslanecké sněmovně, nebo při řízení svého srdcového klubu v Litvínově. V neposlední řadě se poslední roky věnuji práci v rámci výkonného výboru hokejového svazu. Mám tedy komplexní znalost celého prostředí a umím se bavit se všemi aktéry napříč. To je důležitá vlastnost, protože je potřeba začít rychle spojovat různé názorové proudy, abychom nalezli jeden dlouhodobý směr, kterým se v budoucnu vydáme. 

Co hlavně se musí v českém hokeji změnit?
Změnit se musí především současná nejednota v hokejovém hnutí. To je hlavní úkol, který si na sebe jako případný budoucí prezident svazu chci vzít. S tím úzce souvisí i komunikace, a to jak směrem dovnitř, tedy ke klubům na všech úrovních, tak i směrem k široké veřejnosti. Musíme ukončit hádky a soustředit se rozvoj našeho sportu. Čekají nás těžké časy, protože současná ekonomická a energetická krize bude dopadat úplně na všechny, včetně hokejového hnutí. Teď musíme táhnout za jeden provaz a toto období překlenout. Věřím, že toho jsme schopni, ale musí ustat neustálé tahanice a hašteření. Jsme jeden tým. Stejně jako v kabině totiž platí, že když je v týmu špatná nálada, tak se zkrátka nedosahuje výborných výsledků.

„Myslím, že všichni ve výsledku usilujeme o to samé. O návrat na špičku hokejového světa. Věřím, že na to máme.“

Čím si vysvětlujete neúspěchy na mezinárodní scéně?
Prospali jsme příležitost, kterou nám daly výsledky z Nagana, nebo z doby, kdy jsme třikrát v řadě vyhráli mistrovství světa. Tehdy byl zájem o hokej obrovský a měli jsme příležitost vychovat novou generaci, která na tyto úspěchy naváže. Musíme si kriticky přiznat – a to není jen vina vedení svazu – že jsme v posledních dvaceti letech usnuli na vavřínech. To ale neznamená, že je úplně všechno špatně, a že všichni v hokejovém hnutí dělají pouze chyby. Z řady kroků jsme se poučili a náprava už probíhá. Jde ovšem o dlouhodobý proces, který se propíše do reality až v horizontu několika let. Zároveň se zdráhám interpretace, že poslední desetiletí bylo pouze neúspěšné. Ano, neměli jsme zlaté medaile, ale za posledních jedenáct mistrovství světa jsme byli šestkrát v semifinále. Rozhodně však máme co zlepšovat, to je bez diskusí.

Budete mít snahu sjednotit názorové proudy v českém hokeji? A jde to vůbec?
Nepochybuji o tom, že to je možné. Jinak bych do kandidatury na prezidenta svazu ani nešel. Na ledě jsem byl vždycky zvyklý rvát se za náš úspěch, a stejně tak se teď budu rvát za český hokej jako hlava svazu, pokud k tomu dostanu příležitost. Jsem člověk, který umí naslouchat všem hlasům, i těm kritickým, ale musíme zároveň umět hledat cesty, jak se dobrat k cíli. Bez toho se nikdy nikam neposuneme.

Chcete udělat ve vedení Českého hokeje radikální změny, nebo spíš navázat na současnou práci?
Revoluce podle mého názoru s sebou vždy nese otočení kormidla opačným, nebo značně rozdílným směrem. To je ale to poslední, co v tuto chvíli potřebujeme. Slyším kritiky, že tohle a tamto se dělá špatně. Jenže vždycky je jednodušší kritizovat než něco budovat. Určitě je na co navazovat. Máme tady střednědobý plán práce s mládeží, který přichází jak se zvýšením konkurence, což je vždy dobře, tak i s finanční motivací pro kluby, když vychovají talentované hráče. Když teď zase začneme bořit a přetvářet, ztratíme další roky.

Co navrhujete?
Chtěl bych naopak otevřít debatu o tom, zda se nějakým způsobem nevrátit k hokejovým třídám, protože tento systém fungoval a vyrostla na něm právě naše generace. Konzultuji to s lidmi z ministerstva školství a jsou tomu nakloněni. Navíc by to byl další zdroj peněz pro platy trenérů, to je také důležitý faktor.

„Slyším kritiky, že tohle a tamto se dělá špatně. Jenže vždycky je jednodušší kritizovat než něco budovat.“

Prezident svazu má na starosti i ekonomiku. Jak získávat pro hokej další finanční prostředky?
Jak už jsem říkal, nastávají těžké časy. A v tom je klíčová jednota, o které hovořím. My nezbytně potřebujeme, aby naše hokejové prostředí bylo věrohodné pro partnery hokeje z komerční, ale i z veřejné sféry. Jako prezident svazu bych proto chtěl stát po boku klubů při vyjednávání s městy, s kraji, a nakonec i s ministerstvy. Bez pomoci státu zcela nepochybně dojde k zavírání nebo omezování provozu stadionů, na což nejvíc doplatí zase mládež. To by po období epidemie covid-19 byla další tragická rána pro český hokej.

Je ekonomická stránka něco, v čem se bude dobré inspirovat Tomášem Králem?
Čeká nás mistrovství světa v roce 2024 v Praze a v Ostravě. To je obrovská výzva. Je úkolem svazu, aby prostřednictvím organizačního výboru zajistil, že toto mistrovství bude zvládnuté skvěle organizačně, což nám může zajistit další příjmy do rozpočtu. Neméně důležitá pro mě bude rovněž otázka sportovního výsledku a využití mistrovství pro propagaci hokeje v regionech. Poslední mistrovství světa v ČR v roce 2015 bylo z hlediska návštěv historicky nejúspěšnější, takže v tomto smyslu je to věc, na kterou bychom měli navázat.

Jak vlastně hodnotíte jeho éru ve vedení svazu?
Rozděluji toto období na dvě roviny. První je rovina finanční. Tomáš Král přebíral český hokej ve ztrátě několika desítek milionů, dnes jsme v plusu okolo 300 milionů korun. Po stránce sportovní to na první pohled úspěšné období nebylo, jakkoliv jsme za posledních jedenáct mistrovství světa byli šestkrát v semifinále, na medaili jsme čekali dlouhých deset let. Hokejové prostředí je dnes také značně rozhádané, to rovněž nepokládám za dobrou vizitku končícího prezidenta.

„Můj soukromý názor je ten, že si dovedu extraligu představit jako nesestupovou soutěž.“

Současné vedení svazu se vymezuje vůči případnému uzavření extraligy. Jaký názor máte vy?
Můj soukromý názor je ten, že si dovedu extraligu představit jako nesestupovou soutěž, která ale bude za určitých jasně nastavených podmínek s licenčním řádem otevřená zespodu. Nicméně je to otázka především na APK, která si bude řídit extraligu sama podle svých pravidel a představ.

Hodně se mluví o tabulkových hodnotách. Jaký na ně máte názor? A dá se s nimi vůbec něco dělat, není jejich případná úprava výhradně na samotných klubech?
Rozhodně souhlasím s tím, že toto téma je na otevřenou debatu v klubech. Ostatně, bude se projednávat již na této sobotní konferenci hokejového svazu. Předpokládám, že se povede široká diskuse, protože jak z rozhovorů se zástupci klubů vnímám, nepanuje tady jednoznačný názor. Rád ale přispěji k tomu, abychom i v této otázce nalezli kompromisní řešení.

Měl by se zrušit projekt svazu v Litoměřicích?
Projekt Litoměřice se zcela nepochybně musí přehodnotit, protože neplní svůj účel a v hokejovém hnutí proti němu zaznívá celá řada kritických hlasů. A myslím, že je ta kritika oprávněná. Nebyl bych ale tak radikální v otázce úplného zrušení. Myšlenka, že junioři s reprezentačním potenciálem, kteří ještě nemají výkonnostně na extraligu, tady mohou dozrát, není principiálně špatná. Ale otevřeme diskusi na téma reorganizaci tohoto projektu.

Ženský hokej si získává pozornost fanoušků. Jak mu pomoct k dalšímu rozvoji?
Úkolem nového prezidenta bude prosadit, aby se ženský hokej začlenil do programu pro olympijské ženské kolektivní sporty Národní sportovní agentury. Dnes tam totiž ženský lední hokej mezi dalšími ženskými sporty zatím nepochopitelně chybí. Ženy mají připravený výborný program Future Olympians, který si zaslouží podporu. Tady bych zmínil i naše para hokejisty. Obě tyto skupiny mají připravená systémová pravidla, ovšem pro jejich realizaci potřebují finance. A v tom budou mít mou podporu. Náš svaz již v minulosti pomáhal při mistrovství světa para hokejistů v Ostravě, které se mimořádně povedlo. Naše ženy zase předvedly skvělé výkony na poslední zimní olympiádě.

„Chci hokejové prostředí spojovat, to znamená, že musím umět vyslyšet i kritické hlasy.“

Organizaci domácího MS 2024 už řídí zkušený organizační výbor v čele s Petrem Břízou. Je něco, čím byste chtěl k organizaci MS 2024 přispět vy po svém případném nástupu?
Jak už jsem zmínil, organizace MS 2024 patří mezi mé jednoznačné priority. Rozhodně chci, abychom už dnes začali hovořit s hokejisty, aby pojali domácí mistrovství jako akci, na které budeme chtít vyhrát. I pro ně to musí být jedna z priorit podpořená národní hrdostí. A my musíme hokejistům připravit parádní zázemí. Chci zároveň mluvit s kluky z NHL, aby nám začali pravidelně pomáhat s propagací hokeje v rámci své letní přípravy v ČR. Řada z nich je tomu nakloněna, což mě těší.

Kterými lidmi byste se chtěl ve výkonném výboru obklopit?
Chci hokejové prostředí spojovat, to znamená, že musím umět vyslyšet i kritické hlasy. Rozhodně si umím představit – pokud bych zvítězil – za do práce zapojím i řadu svých protikandidátů. Z toho, jak slyším a čtu jejich rozhovory, tak myslím, že všichni ve výsledku usilujeme o to samé. O návrat na špičku hokejového světa. Věřím, že na to máme. Další spolupracovníky si budu vybírat až poté, kdy skutečně dostanu důvěru. Chtěl bych také zmínit, že pokud zvítězím, jsem připraven podrobit hokejový svaz nejen ekonomickému, ale také personálnímu auditu.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz