Tappara? Je podobná Spartě, věří Smejkal. Těší se na finskou přírodu

Foto: hcsparta.cz

Kometa uplynulé extraligové sezony? Jiří Smejkal by se tak jednoznačně dal označit. Třiadvacetiletý útočník se v dresu Sparty rozehrál do životní formy a svými výkony si vysloužil angažmá na prestižní adrese. Od nového ročníku bude nastupovat za finský klub Tappara Tampere.

partneři českého hokeje

Jak se zrodil váš přestup do Finska?
V sezoně se mi celkem dařilo, takže už od listopadu jsme s agentem začali řešit, kam bych po ní mohl zamířit. Dokonce byla možnost v průběhu sezony odejít do KHL, ale chtěl jsem zůstat a dojít se Spartou k vytouženému titulu. Na přelomu ledna a února jsme to začali řešit intenzivněji a v plánu bylo Finsko. Bylo na výběr několik týmů, ale vybral jsem si Tapparu.

Mluvilo se o zájmu ze Švédska i jiných soutěží. Proč jste zvolil právě Tapparu?
Já jsem ani neřešil jiné země než Finsko, byla to pro mě jednoznačná volba. Tapparu jsem zvolil určitě kvůli kvalitě a týmovým cílům. Větší konkurence mi pomáhá se posouvat dál a neustále na sobě pracovat.

Jak jednání probíhala?
Velice rychle. Myslím, že v průběhu pár dní bylo hotovo.

„Tapparu jsem zvolil určitě kvůli kvalitě a týmovým cílům. Větší konkurence mi pomáhá se posouvat dál a neustále na sobě pracovat.“

Zjišťoval jste si o klubu něco bližšího? Například od Adama Poláška, který tam zamířil právě ze Sparty.
Ano, s Adamem jsem si psal i volal. Z Tappary byl nadšený a doporučil mi jí.

Klub patří mezi nejúspěšnější finské organizace uplynulé dekády. Bral jste i tohle v potaz?
Myslím, že Tappara je podobná Spartě. Klub chce každý rok bojovat o titul a má hodně kvalitní mužstvo.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Kdy padlo definitivní rozhodnutí?
Jak jsem říkal, někdy v únoru už jsme byli domluveni.

V klubu jste podepsal roční kontrakt. Nebyla ve hře delší varianta smlouvy?
Všichni jsme se shodli, že rok je ideální.

Vy jste se několikrát vyjádřil, že byste si chtěl říct o šanci v NHL. Věříte, že právě přes Finsko by se vám to mohlo podařit?
Je to jedna z nejrychlejších lig v Evropě, ne-li ta nejrychlejší. Myslím, že mi může pomoct zlepšit se a připravit se bojovat o můj sen, kterým je NHL.

„Myslím, že mi může pomoct zlepšit se a připravit se bojovat o můj sen, kterým je NHL.“

Do Tappary kromě vás míří Michal Moravčík, Dominik Hrachovina nebo mladíček Tomáš Hamara. Určitě musíte být rád, že v začátcích kolem sebe budete mít krajany.
Myslím, že je to super. S klukama už jsme v kontaktu a těšíme se, až to začne.

Trenér Jussi Tapola pro klubový web řekl, že jako od velkého hráče od vás očekává sílu v předbrankovém prostoru. Berete to jako jednu z vašich předností?
Letos jsem se do brány tlačil víc než v minulosti a došlo mi, že v tom je moje síla. Když budu moct, tak tam budu stát celý zápas.

Jak byste vůbec charakterizoval svoji hru?
Dokážu týmu pomoct na obou stranách kluziště. Myslím, že jsem silný na puku a mám dobrou přihrávku, ale nevadí mi skočit do rány nebo být před bránou, kde to nejvíce bolí.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Co od nejvyšší finské soutěže očekáváte? Tamní zápasy budou zřejmě o něco rychlejší a pohyblivější.
Je to rychlá liga. Bude to asi něco jiného, než na co jsem zvyklý. Chci se zlepšit v bruslení a obratnosti a vím, že finská liga mě k tomu bude nutit.

Jak se těšíte na život ve Finsku?
Slyšel jsem, že tam jsou kratší dny a větší zima. S přítelkyní máme roční fenku Blue, která miluje sníh. Když budeme mít volno, tak určitě budeme prozkoumávat tamní přírodu.

Když se ještě vrátíme k uplynulé sezoně, vnímáte ji jako životní?
V dospělém hokeji určitě, do Vánoc byla z mojí strany skvělá. Pak se i díky problémům zády trošku zpomalila, ale celkově jsem spokojen.

„Bohužel loni jsem měl hlavně defenzivní úkoly. Letos jsem už v přípravě hodně bodoval a dařilo se mi, ale i tak jsem ze začátku sezony začínal ve čtvrté formaci.“

Jaké problémy máte na mysli?
Někdy v prosinci jsme hráli s Hradcem a dostal jsem stoličku. Špatně jsem dopadl na led a od té doby mě záda pobolívaly v kříži. Vynechal jsem několik tréninků a v posilovně jsem nemohl skoro nic dělat. Pak se mi to pořád vracelo, až někdy na začátku února to začalo být lepší a mohl jsem si zase přidávat.

Změnil jste něco oproti dřívějšku na své hře nebo se dá říct, že tento ročník byl přirozený vývoj?
Bohužel loni jsem měl hlavně defenzivní úkoly. Letos jsem už v přípravě hodně bodoval a dařilo se mi, ale i tak jsem ze začátku sezony začínal ve čtvrté formaci. Ale věřil jsem si a ukazoval, že můžu byt hráč, který dokáže rozhodnout zápas. Postupem času jsem se propracoval do první lajny, což bylo skvělé.

Náramně jste si sedli v lajně s Davidem Tomáškem a Michalem Řepíkem. Jak budete vzpomínat na vzájemnou spolupráci?
Dobře jsme se doplňovali a dohromady hráli super hokej. Doufám, že si ještě v budoucnu s klukama zahraju.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Sparta před sezonou významně posílila a začátek sezony tomu výsledkově odpovídal. Proč myslíte, že později tým začal herně stagnovat?
Měli jsme našlapaný tým plný skvělých hráčů. Věděli jsme, že máme na to udělat úspěch. První polovina soutěže nám vyšla skvěle, dokonce se nám povedlo vyhrát čtrnáct z patnácti utkání. To bylo asi nejlepší období, co jsem na Spartě zažil. Bohužel v lednu se nám nepovedlo pár zápasů, a to nás trošku zpomalilo.

Na Spartě je o něco větší tlak než v jiných českých klubech. Jak jste tohle zvládal, když se nedařilo?
Je to tam specifické, každý tým se proti nám chtěl vytáhnout a chtěl nás porazit. Já jsem se to snažil tolik nevnímat a každý zápas odvést co nejlepší výkon.

Co jste říkal na konec trenéra Kruppa?
V lednu se nám nedařilo, nehráli jsme dobře. Navíc jsme nedělali moc bodů, tým asi potřeboval nový impuls. Takže přišla změna, která nám asi pomohla. Začali jsme být víc agresivnější a celkově jsme hráli ofenzivnější hokej, který nás bavil.

„V lednu se nám nedařilo, nehráli jsme dobře. Navíc jsme nedělali moc bodů, tým asi potřeboval nový impuls.“

S týmem jste si zahrál na lednovém Open Air zápase v Drážďanech. Jaký to pro vás byl zážitek?
Já to zažil poprvé, byla to paráda. Je to zážitek, který si budu pamatovat celý život.

Jak jste nesl, že nemůžete zabojovat a rozloučit se s klubem třeba titulem?
Myslím, že jsme se dostávali do formy. Věřili jsme si a těšili se na play off. Bohužel jsme se nedočkali. Ale vím, že kluci budou příští sezonu hladoví a porvou se o to.

Skvělá forma vás vystřelila až do reprezentace…
To byl další splněný sen, hrát v reprezentaci je obrovská čest. Musím říct, že jsem byl lehce nervózní, když jsem se poprvé s klukama sešel v Holešovicích v kabině, ale pak už jsem si to snažil jen užívat.

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Jste odchovancem Českých Budějovic, v mládí jste se vydal do zámoří. Začátky v Kanadě musely být těžké, že?
Šel jsem tam v sedmnácti letech. První půlrok byl hodně těžký. Trvalo mi, než jsem se se vším srovnal, ale je to obrovská zkušenost, kterou všem mladým klukům doporučuju. Myslím, že jsem tam hodně vyspěl, hlavně po lidské stránce.

Dalo vám to do budoucna ještě něco?
Naučil jsem se dobře anglicky. V hokeji je tam obrovská konkurence, která nám tady v juniorských soutěžích hodně chybí. Tady jsou tři až čtyři lajny a každý ví, že má místo v týmu jisté. Tam přijedete na kemp, kde je šedesát hráčů, kteří chtějí ukázat, že na to mají. Pak když uděláte tým, tak každý chce hrát první lajnu a přesilovku. Nikdo vám nedá nic zadarmo.

„V hokeji je tam obrovská konkurence, která nám tady v juniorských soutěžích hodně chybí. Tady jsou tři až čtyři lajny a každý ví, že má místo v týmu jisté.“

V roce 2016 jste se vrátil do Evropy, nikoliv však do Česka, ale do chorvatského Záhřebu. Proč?
Přemýšlel jsem, jestli se vrátit nebo ještě zůstat. Nakonec přišla nabídka ze Záhřebu, který mě někdy v patnácti letech draftoval, tak jsem nabídku využil. Bylo to první angažmá v profesionálním hokeji a bylo tam několik hráčů se zkušenostmi s NHL. Všichni byli super kluci a snažili se mi pomáhat, takže na to rád vzpomínám.

Stihl jste si díky předčasně ukončené sezoně víc odpočinout?
Prvních čtrnáct dní jsem byl doma a nic nedělal, ale pak už jsem se začal nudit. Někdy na konci března jsem začal cvičit a připravovat se na další sezonu.

Kdy vyrazíte do Finska?
Měl jsem tam letět na letní přípravu 27. dubna, což nebylo možné. Snad na přelomu července a srpna bych měl letět.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz