Testy v Buffalu? Jelo se na krev, hlásí Safin. Stihl pohovory s 19 kluby

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

4. června 2017, 16:04

Václav Jáchim

Hlavní význam neměly, ale pohovory a zkoušky fyzické připravenosti mohou na blížícím se draftu určitou roli sehrát. V uplynulých dnech se víc než stovka talentů potila při otázkách skautů a především na jednotlivých testech kondiční přípravy, český hokej zastupovala trojice Martin Nečas, Filip Chytil a Ostap Safin (na snímku). Posledně zmíněný hokejista pražské Sparty vzal akci velmi vážně, věděl, že na NHL Scouting Combine 2017 lze dost získat i ztratit.

Setkání klubů NHL s nejlepšími juniory planety hostilo znovu Buffalo, každý hráč měl program rozvržený na minuty. "Byla to velká událost, užil jsem si to hodně. Bylo mi jasné, že půjde o důležitou akci, takže jsem se snažil připravit. Chodil jsem na angličtinu, abych při pohovorech mohl odpovídat bez překladatele. Snad jsem to zvládl dobře, lidé z klubů říkali, že to bylo v pohodě," konstatuje.

Dělal jsem maximum. Při fyzických testech se každý chce ukázat

Po příletu do Buffala dostali hráči den na aklimatizaci. "Měli jsme volno a trošku se prošli po městě. Asi 40 kilometrů od Buffala jsou Niagarské vodopády, ale tam jsme nevyrazili. Každý se soustředil na to, co přijde," popisuje účastník letošního mistrovství světa osmnáctiletých. Začátek týdne byl věnován mítinkům s týmy NHL. "Já jich měl sedmnáct, navíc pak u dvou klubů proběhly ještě psychologické pohovory. Otázky se dost opakovaly, nebylo tam vyloženě nic, co by mě překvapilo či vyvedlo z míry," přibližuje.

Skauti se snaží poznat hráče co nejpodrobněji, debaty bývají dost podrobné. I na první pohled obyčejný dotaz má svůj význam. "Některé si byly dost podrobné. Skauti se mě ptali, co bych udělal s první výplatou, proč si myslím, že bych měl být v jejich týmu. A podobně." Podle výčtu schůzek nelze dělat žádné závěry směrem k draftu. "Všude to bylo, myslím, pozitivní. Měl jsem slušný pocit, ale uvidíme až při samotném výběru, kdo o mě projeví stát. Může se stát, že si mě vezme úplně jiný tým, který se mnou teď v Buffalu vůbec nemluvil. Některé mítinky už proběhly v sezoně, určité kluby o mně věděly delší dobu," doplňuje.

Součástí NHL Scouting Combine jsou pečlivé zdravotní prohlídky, na závěr přichází nejobávanější část. Fyzické testy prověří kondici každého hráče. V minulosti se stalo, že někteří možná až nečekaně pohořeli. Jiní naopak dokázali příjemně překvapit, čímž získali u skautů drobné plusové body. "Jede se na krev, každý se chce ukázat," říká Safin. Jaký má osobní pocit ze svých výkonů? "Bylo v pohodě. Dělal jsem maximum," usměje se.

Draft? Chtěl bych co nejlepší pořadí a klub, kde je šance se prosadit

Program testů byl pořádně našlapaný. "Když nám řekli, že po benči půjdeme hned na kolo, byly tam trošku obavy. Ale dostali jsme čas, abychom si odpočinul, což bylo lepší," hlásí. Přiznává, že ho hodně prověřily shyby na hrazdě. "Zhruba jsem věděl, co nás čeká, snažil jsem se nachystat. Kluby NHL nejvíc zajímá, jak se dokážeš vydat v únavě. Jestli jsi schopen jet naplno. A jakmile pak nemůžeš, co ze sebe ještě vymáčkneš. Proto jsem do toho dal všechno."

Tvrdou dřinu podstoupili na testech také další dva čeští talenti. "Víc času jsem trávil s Filipem Chytilem, byli jsme spolu na pokoji. Martin Nečas dorazil o něco později, byl předtím na testech tuším v Torontu. Když to šlo, byli jsme hodně pohromadě," říká. Do Buffala se sjela celá elita ročníku, který čeká draft. Tedy i favorité draftu Nolan Patrick s Nico Hischierem a další budoucí esa NHL. "Kluky jsem tam potkával, ale já se soustředil hlavně sám na sebe. Pokud byla možnost, pokecal jsem hlavně z kamarády z Česka a Ruska," dodává.

Setkání NHL Scouting Combine skončilo v sobotu, druhý den dorazil Ostap domů. "Bylo to zajímavé, teď jsem trošku unavený. Jelikož mám vyšší postavu, v letadle jsem byl dost zlomený," směje se. Další dny budou hektičtější. "V pátek máme sraz s reprezentační dvacítkou, čeká nás kemp v Rokycanech. Po návratu budu doma asi tři dny a pak poletím na draft do Chicaga. Cestování bylo a bude dost, to však k hokeji patří. Jsem zvědav, jak to na draftu dopadne. Konkrétní přání nemám, obecně bych byl rád, kdybych přišel na řadu co nejdřív. A aby si měl vzal klub, kde je šance se prosadit," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz