Zábranský mluví o katastrofě. Chce se spojit s LFA a odložit start extraligy

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

Do začátku prvních přípravných duelů zbývá necelý týden a žádný z klubu neví, co přesně může v příštích dnech i týdnech očekávat. Libor Zábranský v pozici majitele a hlavního trenéra Komety řeší dennodenně množství problémů ohledně opatření týkajících se koronaviru a sám dobře ví, že stejné trable mají i ostatní kluby.

Chance liga na Hokejka TV

„Může to dopadnout jednou velkou katastrofou. Důležité je, aby se teď začalo jednat, jinak to na nás dolehne tak, že kluby budou mít existenční problémy,“ neskrývá obavy pro klubový web Komety Brno.

Všechny kluby nyní bojují se současnou situací. Jak je na tom v tuto chvíli Kometa?
Situace se vyvíjí opravdu každým dnem a se spoustou věcí se musíme smířit jako s faktem. Nejvíc mě trápí ekonomika. Celý profesionální sport, nejenom hokej, nejenom Kometa, se neobejde bez přímé podpory vlády. Může to dopadnout jednou velkou katastrofou. Musí se začít vést jednání a konat. Každého majitele samozřejmě zajímá udržitelnost ekonomiky a chod klubu – to je pro mě a náš klub priorita číslo jedna.

Nejhorší je situace ohledně diváků na stadionu, souhlasíte?
Samozřejmě je to pro nás obrovská rána. Naši fanoušci výraznou mírou podporují rozpočet klubu a věřím tomu, že nebýt všech opatření, doporučení a nařízení, bylo by tomu tak i nadále. Ta omezení jsme si nevymysleli ani my, ani fanoušci. Je zapotřebí teď jednat a odkomunikovat to navenek. Například společně vyjednat s městem, jak postupovat s fungováním naší arény, protože ji nemůžeme využívat k účelům, ke kterým je uzpůsobená. Vznikly nám i obrovské ztráty ze zrušených koncertů, a když si vezmete, že provoz haly nás stojí 23 milionů ročně a nebudeme moct využívat její kapacitu a na samotný provoz si vydělat, tak máme obrovský problém. Naštěstí se nám daří jednání s partnery klubu, ale to, že nemůžeme mít vyprodáno, je pro nás velká komplikace.

„Celý profesionální sport, nejenom hokej, nejenom Kometa, se neobejde bez přímé podpory vlády. Může to dopadnout jednou velkou katastrofou.“

Ve Švédsku či Švýcarsku rozhodly tamní vlády o různých podporách sportovních klubů. Chystá se podle vás něco podobného u nás?
Už v březnu jsem otevřeně říkal, že klíčovou roli bude mít sportovní agentura a konkrétně Milan Hnilička. Pokud mám správné informace, tak z miliardového grantu si profesionální sport obecně asi na moc nesáhne. Je otázkou, zda může mít profesionální sport nějaké legitimní požadavky na tuto sportovní agenturu. Ale když si asociace hotelů a penzionů dokáže s ministrem průmyslu vyjednat státní podporu na lůžko, tak proč bychom se my nemohli bavit o podpoře na sedadlo? S Milanem Hniličkou jsem mluvil a celková částka za nedohranou loňskou sezonu byla vyčíslena hokejovým svazem na 480 milionů korun. Kdybychom v těchto restrikcích měli pokračovat až do Vánoc, blížíme se k dalším velkým ztrátám. Pokud se nám nepodaří vyjednat kompenzace od státu, je potřeba si říct, co teda bude, když nebudeme mít možnost mít v hledišti plnou kapacitu diváků. Například v Německu řekli, že hrát bez diváků je neekonomické.

Jste nadále v kontaktu s šéfem LFA Dušanem Svobodou?
Měli jsme schůzku minulý týden a trápí je stejná věc. Oproti nám jsou ale v jiné pozici. Je třeba si uvědomit, že za televizní práva dostávají oproti hokeji obrovské sumy, stejně jako za přestupy hráčů. Tahle situace je pro ně taky kritická, ale pro hokej bych řekl, že je likvidační. O to jsem přesvědčený a musíme s tím něco udělat.

Navrhujete se v tomto ohledu spojit s fotbalem a jednat dohromady?
S Dušanem Svobodou jsem se dohodl na tom, že předsedovi APK Aleši Pavlíkovi to navrhnu. Respektive aby se APK spojila s LFA, abychom pojmenovali tu problematiku, která je napříč těmito nejoblíbenějšími sporty. Primárně jde samozřejmě o návštěvnost.

„Spojit se s fotbalem? S Dušanem Svobodou jsem se dohodl na tom, že předsedovi APK Aleši Pavlíkovi to navrhnu. Respektive aby se APK spojila s LFA.“

Jste v tuto chvíli schopen odhadnout, zdali extraliga začne v původním harmonogramu?
Když vnímám tu aktuální situaci, kolik týmů je v karanténě, a jak se odkládají zápasy Generali Česká Cupu, tak těžko říct. Těch neznámých je hrozně moc. Důležité je, aby se teď začalo jednat, jinak to na nás dolehne tak, že budou mít kluby existenční problémy.

Varianta nesestupového ročníku za současné situace se tedy ukazuje jako správná volba…
Jsem rád, že se to s Tomášem Králem podařilo prosadit. Určitá omezení se dala předpokládat, proto to pro mě byl prozíravý krok, i když se bude hrát v uvozovkách "jenom o titul." Takhle sezona může být díky karanténám rozháraná.

Má podle vás smysl začít nový extraligový ročník s velmi omezeným počtem diváků?
Myslím, že by se měla zvážit varianta posunutí soutěže, aby se udělalo maximum pro to hrát před co nejvyšším možným počtem diváků. Samozřejmě vzniká otázka, zda to má nějaký význam, protože koronavirus tady je, bude a asi jen tak nezmizí. I my chceme udělat všechno pro to, abychom hráli před plným hledištěm. Na druhou stranu máme nasmlouvané partnery, reklamy na ledě, na mantinelech a další povinnosti. Nemůžeme si z tohoto důvodu dovolit nehrát. Jedna věc byla už tak vysoce ztrátová loňská sezona, kterou nám nikdo nedokázal vykompenzovat.

„Z mého pohledu prožíváme v Kometě nejtěžší období za těch šestnáct let, co jsem v klubu.“

Problém (nejen) s diváky postihl celý profesionální sport.
Ano, možná se teď v plné nahotě ukazuje, jak je v Česku sport dlouhodobě a historicky zanedbávaný. Musíme začít řešit profesionální sport jako celek, aby přežil, abychom se dál mohli starat o mladé hráče, vychovávali reprezentanty a připravovali hokejisty do velkého hokeje. Pokud profesionální sport nebude, můžeme zapomenout, že bude fungovat národní tým a celková výchova mládeže. Z mého pohledu prožíváme v Kometě nejtěžší období za těch šestnáct let, co jsem v klubu.

Jak bude Kometa řešit situaci ohledně fanoušků na stadionu?
Naše obchodní a marketingové oddělení to řeší s šéfem provozu haly. Musíme udělat přísná opatření, chceme pustit diváky, novináře a další lidi do hlediště. Pokud bude jakákoliv možnost, aby se dostali na tribunu, alespoň v minimálním množství, uděláme pro to maximum. Často se mě fanoušci ptají, jak budeme vybírat diváky do hlediště, když budou omezení platit třeba do Vánoc. Udělali jsme prozíravé rozhodnutí, přesunout zápasy do další sezony. Nicméně, je potřeba si uvědomit, že klubu vzniká kumulovaná ztráta.

Řešíme dnes a denně, jak to udělat. Jak vybírat toho, kdo na hokej půjde a nepůjde, když jsme prodali přibližně 4000 permanentek. Teď se znovu snížila kapacita návštěvnosti, ale také se může stát, že nám za chvíli řeknou, že se bude hrát bez diváků, to nikdo neví. Věřím v solidaritu fanoušků, že to Kometa přežije a celou situaci zvládneme. Jsou to jednoduché počty. Když hlasatel oznámí místo "7700 vyprodáno", že duelu přihlíží jen 1000 diváků, asi si dokážete spočítat ty obrovské ztráty. Mimo to řešíme další povinnosti... ale pakliže přijde požadavek, že kvůli kameramanům musíme přebudovat stadion za vlastní peníze, aby měli od sebe dva metry distanc, tak ať se na mě nikdo nezlobí, to dělat nebudeme. Nevidím důvod do toho investovat peníze.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz