Zblokované střely do ochranné sítě? V dorostu a žácích bez přerušení hry

Foto: Karel Švec, ČSLH

Puk se dotkne ochranné sítě za jednou z branek – rozhodčí okamžitě zapíská. Na to byli dosud zvyklí fanoušci napříč všemi soutěžemi a věkovými kategoriemi. Od teď už to ale tak úplně platit nebude, ČSLH přišel s novinkou, která ovlivní hru mladých hokejistů.

Nové pravidlo zasáhne ELIOD Extraligu dorostu, Regionální ligu dorostu, Ligu starších žáků a Ligu mladších žáků – tedy všechny soutěže zhruba od 10 do 16 let věku. Pokud vystřelený kotouč zamíří do ochranné sítě, zásadní bude, zda tam letěl přímo, nebo který z týmů ho ztečoval.

V případě první varianty nebo teče hráčem útočícího týmu bude stejně jako doteď následovat přerušení hry a vhazování mimo útočné pásmo. Ovšem v ostatních případech už nikoli, jak se píše v úpravě pravidel soutěží:

  • Pokud je puk vystřelen z místa v útočném pásmu a zasáhne síť v koncovém pásmu po tečování bránícím týmem, hra se nepřeruší.
  • Pokud je puk vystřelen z místa mimo útočné pásmo a zasáhne síť v koncovém pásmu po tečování bránícím týmem, hra se nepřeruší.

„Iniciativa přišla ze strany reprezentační komise a trenérsko-metodické komise, postupně ji projednávaly další komise a nakonec posvětil výkonný výbor. Hlavním důvodem je zvýšení plynulosti hry a zvýhodnění aktivnějšího týmu,“ vysvětluje změnu šéftrenér ČSLH Slavomír Lener.

Zásadní vliv bude mít na gólmany, proto ji probírala i brankářská komise. „Víme, že brankáři jsou instruováni, aby pod tlakem kotouč vystřelený na bránu záměrně vyrazili hokejkou nebo vyrážečkou do ochranné sítě a přerušili hru. Chceme, aby se učili kotouč zastavit a případně rozehrát. I to zapojení brankáře do hry je jedním z pádných důvodů,“ pokračuje Lener.

Podobně ani odraz kotouče o branku do ochranné sítě nepovede k zastavení hry:

  • Pokud je puk vystřelen útočícím hráčem v poli a zasáhne jakoukoli část branky nebo brankové sítě a jde přímo mimo hřiště, aniž by se jakkoli dotkl soupeře, hra se nepřeruší. Pokud se puk odrazí od hráče bránícího týmu předtím nebo poté, co zasáhne branku nebo brankovou síť, hra se nepřeruší.

Do seniorských a juniorských soutěží zatím úprava pravidel nezasáhne, ale nelze vyloučit, že později třeba ano. O úplnou novinku totiž nejde.

„Testovala se například na turnajích akademií, tedy osmých tříd, testovala ji i naše reprezentace, když hrála se Salcburkem. Toto je další fáze testu, v řádných soutěžích. A uvidíme, jestli později budeme dělat další kroky do dalších kategorií,“ zmiňuje Lener a hledá příměr. „Podobné to dřív bylo s kotoučem, který dopadne zezadu na síť branky. Dneska se může vyklepnout a hraje se dál.“

Změna nevychází z mezinárodních pravidel, tam zůstává všechno při starém. Například pro reprezentanty v kategorii do 16 let by to ale nemělo představovat problém. „Problém by byl, kdyby to bylo opačně. Kdyby se u nás pískalo, pak jsme přijeli třeba do Švédska, a tam by hra po zásahu ochranné sítě pokračovala,“ dodává svazový šéftrenér.

Foto: Karel Švec, ČSLH

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz