Potvrzeno, české hokejistky nesestupují. MS žen bude hrát 10 týmů

Foto: PPR / Manuel Lopez, Swiss Ice Hockey Federation

Dalo se to čekat, přesto v českém táboře od neúspěšného šampionátu v Plymouthu vládla částečná nervozita. Kongres Mezinárodní hokejové federace nyní jednomyslně schválil rozšíření elitní skupiny mistrovství světa žen na deset účastníků, což znamená, že česká reprezentace se navzdory poslednímu místu vyhnula sestupu.

Fanshop

Informaci měly všechny týmy už během mistrovství, ale jistota to ještě nebyla. Změnu doporučil výbor IIHF pro ženský hokej, poslední slovo však měl až tradiční kongres během šampionátu mužů v Kolíně nad Rýnem. Členové národních asociací dali návrhu podle očekávání zelenou.

Elitní skupinu šampionátu bude hrát počínaje rokem 2019 deset týmů. V příštím olympijském roce, stejně jako v těch předchozích, se turnaj nejvyšší divize neuskuteční, zatímco všechny turnaje nižších divizí ano. Česká republika jakožto poslední tým letošního MS v americkém Plymouthu nesestupuje, elitní osmičku doplní postupující Japonsko a vítěz příštího mistrovství divize IA. Stejným způsobem dojde k přeskupení i v nižších divizích, které tak budou mít nadále šest účastníků.

Nejbližší šampionát elity uspořádá za dva roky Finsko, nový formát turnaje představí Mezinárodní hokejová federace příští rok.

Ženský žebříček IIHF: Česko je navzdory nepovedenému roku osmé »

Za rozšířením elitní skupiny stojí velký rozmach, kterým ženský hokej v poslední době prochází. „Diskuse jsme zahájili už před třemi lety, protože jsme cítili, že od olympiády ve Vancouveru v roce 2010 zaznamenal ženský hokej velký pokrok. Stále cítíme propast mezi týmy ze Severní Ameriky a zbytkem světa, ale rozdíl mezi třetím a patnáctým týmem už není tak velký. Tohle je další krok k pozvednutí ženského hokeje,“ řekla členka rady IIHF Zsuzsanna Kolbenheyerová.

O postup mezi nejlepší týmy budou příští rok usilovat Rakousko, Norsko či Dánsko. Pokud na světovém poli ukáží svou konkurenceschopnost, celý sport mohou posunout zase o kus dál. Na úspěch či neúspěch nového modelu se totiž bude přihlížet i při diskusích IIHF s Mezinárodním olympijským výborem v otázce případného rozšíření olympijského turnaje na deset týmů od Her v Pekingu v roce 2022. To by vydatně posílilo i české šance na premiérovou účast pod pěti kruhy.

Teď je však špatnou zprávou, že národní tým odehraje příští sezonu bez vrcholného turnaje. Stejný osud čeká i Německo, všechny ostatní reprezentace se představí buď na olympiádě v Pchjongčchangu nebo na šampionátech nižších divizí.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz