Sníh vystřídalo slunce, smutní Češi mávali pod Tatrami na rozloučenou

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

21. dubna 2017, 12:55

Václav Jáchim

(POPRAD, od našeho zpravodaje) Dlouho do noci vydýchávali zklamání, českým juniorům nebylo po vyřazení z play off mistrovství světa do řeči ani v pátek ráno. V hotelu Čingov se bleskově nasnídali, autobusem zamířili do Popradu, kde naložili výstroj a vyklidili kabinu. Načež se vydali směr Třinec, kde mise ročníku 1999 definitivně končí. "Všichni jsme doufali, že na šampionátu budeme do neděle. Ale bohužel," řekl za všechny generální manažer a asistent trenéra Petr Studnička.

Fanshop

Předčasné konce jsou vždycky smutné. Sice se říká, že zase začne něco nového, ovšem junioři mají po sezoně a pohromadě v tomto složení už nikdy na žádné akci nebudou. "Byli jsme skvělá parta, táhli jsme to společně tři roky," posteskl si Ondřej Machala. Po prohře s Finy 5:6 v prodloužení se smutný český tým přesunul do hotelu Čingov a dal si společnou večeři. Se zklamáním se musel a musí každý porvat sám.

Martin Nečas ještě stihne mistrovské oslavy Komety, Martin Kaut a Filip Zadina zase budou fandit Pardubicím, aby zvládly poslední dvě kola dramatické baráže. "Byl jsem s Martinem Nečasem na pokoji, společně jsme to na dálku sledovali. On byl v pohodě, Kometě to šlo. Naopak pro Dynamo je to těžké. Pevně věřím, že nakonec všechno dobře dopadne," poznamenal Martin Kaut. V baráži může udělat poslední krok k postupu Jihlava, ta zase zajímá Jakuba Škarka. Jiní hokejisté mají před sebou volno a odpočinek.

Ti nejlepší se brzy objeví v nejcennějším dresu znovu, tentokrát o kategorii výš. David Kvasnička, Jakub Škarek a Martin Nečas už startovali na letošním MS dvacetiletých, brzy tahle výzva čeká na další. Jiní naskočí třeba v devatenáctce. Ročník 1999 sice nesplnil velkou společnou touhu a nevybojoval pro český hokej konečně velkou mládežnickou medaili, nicméně potenciál má tahle skupina talentů velký. "Když budou pokračovat, mohou z nich být skutečně vynikající hokejisté. Pro mě byla radost s nimi pracovat," připomněl trenér Václav Varaďa.

Leccos o téhle skupině hokejistů napoví blížící se draft NHL. Leckdo si může myslet, že ti nejlepší vzhledem k výsledkům týmu mohli lehce ztratit, ovšem úplně to neplatí. Martin Nečas nebo Filip Chytil se obávat nemusejí. Přítomní skauti potvrdili, že jejich přednosti znají. Zaujmout mohl někdo další, což by bylo pochopitelně snazší za předpokladu týmového úspěchu. Část osmnáctky navíc čeká draft až v roce 2018, konkrétně Jakuba Škarka, Filipa Zadinu, Martina Kauta, Jáchyma Kondelíka nebo Filipa Krále. Příští rok povýší na jinou úroveň a týmy NHL je budou dál sledovat.

Také pro kouče letošního výběru začne nová etapa. Václav Varaďa přebírá Třinec, asistent Patrik Augusta je zase novým vládcem střídačky Mladé Boleslavi. Osmnáctku cepovali od loňského června, parádní štáb tvořili rovněž Petr Studnička, trenér brankářů Radek Jirátko a další obětavci. Všichni tajně doufali v úspěch, jenže klíčový den D nakonec nepřál. A to doslova. Před čtvrteční bitvou se na Poprad a okolí sypal sníh, který doprovázela mohutná chumelenice.

Na místní dálnici se v bílé tmě srazilo 40 aut, což zraněním odneslo 25 pasažérů. Podtatranská dopravní tepna byla celý den uzavřena, osmnáctka se na zápas s Finy vydala raději s předstihem. Oklikou, přes okolní silničky. Díky důrazné policejní eskortě neměla žádné problémy, což byl s ohledem na povětrnostní podmínky a neskutečnou sibérii skoro zázrak. Druhý den bylo najednou všechno jinak, do spišských kopců se opíraly sluneční paprsky. Jako by i počasí pochopilo, jen jaksi naopak. "Všichni jsme si to představovali trošku jinak. Věděli jsme, že čtvrtfinále rozhodne. Sahali jsme po tom a byli blízko. Velká škoda," doplnil smutně Václav Varaďa.

Brzy přijde šance pro novou osmnáctku, jejíž trenéry potvrdí vedení hokejového svazu zřejmě co nevidět. Novou partu juniorů vytvoří v této kategorii ročník 2000, který se velmi sympaticky kupříkladu uvedl na únorovém Turnaji pěti zemí v Brně. A začne stylově, jako předchůdci. V polovině srpna odstartuje v Břeclavi letošní Memoriál Ivana Hlinky, tedy turnaj s možná lepším obsazením než mistrovství světa. Hokejový život v mládežnickém hokeji poběží dál...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz