сайты ставок сайты ставок сайты ставок

Brzák nesl pochodeň, pak zaujal hezkým gestem: Víme, že jde i o fair play

Filip Brzák | Foto: Martin Voltr

Jasně: Sportovci usilují na Olympiádě dětí a mládeže o co nejlepší výsledek, motivuje je zlatá medaile. Tak to má být. Akce má ale také šířit myšlenky fair play. Oba aspekty skloubil v úvodním dni hokejového turnaje Filip Brzák, kapitán Královéhradeckého kraje.

Když hokejisté pořadatelského kraje vedli nad Jihočeským krajem 3:1 a už si šli pro druhou výhru na turnaji, Brzák předvedl krásné gesto. Soupeř si na něj vyšlápl a odcházel na trestnou lavici za faul kolenem, mohl se však otočit a zamířit na střídačku – Filip Brzák vyloučení odvolal.

„Já jsem toho hráče neviděl, všiml jsem si ho, až když jsem do něj narazil. Proto mi to nepřišlo jako faul,“ líčí mladý útočník, který se záhy po svém pádu obrátil na rozhodčí. „Chtěl jsem to odvolat. Ještě jsem se zeptal kamaráda, jestli si myslí, že to byl faul, a řekl mi, že asi ne. Tak mi povídá: Řekni to rozhodčím.

Foto: Martin Voltr

Každý takový moment oko diváka potěší. Zvlášť u mladých sportovců, kde se životní hodnoty teprve formují.

„Spoluhráči mi zaklepali. Trenéři si mysleli, že to faul byl,“ povídá Brzák, z něhož si hned parťáci na střídačce dělali srandu, že dostane bílou kartu. Právě tou oceňují pořadatelé Olympiády dětí a mládeže rytířské počiny napříč všemi sportovišti. „Víme, že tady jde i o fair play,“ přitakává forvard, jemuž se navíc karma odměnila – jen o pár desítek sekund později skóroval z trestného střílení a pečetil vítězství 4:1.

„Byl to zážitek. Takové nabídky nemáte každý den.“

Ještě významnější chvilku slávy si ale Filip Brzák užil o den dřív. Na zahajovacím ceremoniálu přiběhl na plochu hradecké ČPP arény s olympijskou pochodní.

„Byl to zážitek. Takové nabídky nemáte každý den,“ usmívá se mladý hokejista, který se trochu bál, aby před vyprodaným hledištěm třeba nezakopl. „Jo, byl jsem nervózní. Ale když už jsem stál na tom sněhulákovi, který byl na ploše, tak jsem byl v klidu,“ povídá. Brzák pak předal pochodeň Evě Adamczykové, která už zažehla olympijský oheň a prakticky tak zahájila jubilejní dvacátý ročník oblíbené akce.

Foto: Martin Voltr

Sportovci Královéhradeckého kraje mají o kousek větší motivaci než ti ostatní, vždyť doma se chce každý vytáhout. Hokejový tým zvládl první den na výbornou, opanoval totiž obě svá utkání.

„Samozřejmě jsme spokojení. První zápas jsme určitě hráli líp. Víc jsme si nahrávali a bruslili,“ odkazuje Brzák k triumfu nad Libereckým krajem. „Ve druhém už to bylo takové ospalé, ale padaly nám tam góly, takže dobré,“ shrnuje druhý úspěch proti Jihočechům.

Speciální nervozita prý kapitána nesvazuje. „Cítíme se pod tlakem, je to olympiáda, ale ne zase pod tak velkým,“ popisuje své dojmy z prvního vrcholu kariér mladých sportovců, který je donutí vymáčknout ze sebe maximum. „Jsou tady ti nejlepší hráči vybraní z krajů. Proto se hraje v jiném tempu než na klubové úrovni.“

Na druhou stranu, některé výběry jsou složené takřka výhradně z hráčů jednoho klubu. To je i případ týmu Královéhradeckého kraje, který tvoří až na jednu výjimku mladíci z Mountfieldu.

Foto: Martin Voltr

I proto budou sázet na sehranost, která by je měla dovést co nejvýš. „Chtěli bychom to vyhrát, protože Královéhradecký kraj ještě nikdy zlatou medaili z olympiády nepřivezl,“ ujišťuje Filip Brzák s připomínkou posledních výsledků jeho předchůdců.

Vždyť Východočeši získali v letech 2016 a 2020 stříbro a v roce 2018 bronz! To je skvělá bilance, ale třešnička na dortu zatím schází. „Trenér nám ukazoval poslední medaili, kterou přivezly 2005ky. Chtěli bychom to dokončit,“ uzavírá kapitán.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz