Budu jak Alenka v říši divů, hlásí Bartošák. Minulou olympiádu hltal v Kanadě

Foto: Tomáš Čekal

V národním týmu zatím chytal jediné mezistátní utkání, loni v srpnu proti Slovensku. Patrik Bartošák ale letos patří do pevného kádru elitního výběru a podle očekávání má před sebou první velký turnaj kariéry. "Bude to olympiáda, což je nádhera," rozplývá se. Na rozdíl od spoluhráčů není pravděpodobné, že by naskočil do utkání, s rolí třetího gólmana je Patrik smířený. "Budu pomáhat klukům a dělat maximum pro tým. A kdyby bylo potřeba, nebo se cokoli stalo, budu připravený," vzkazuje.

V letošní Tipsport extralize září. Vítkovicím pomohl na čtvrtou příčku tabulky, sám si v soutěži vede tak, že se o něj znovu zajímají skauti NHL. Kdyby po sezoně podepsal za Atlantikem smlouvu, nebylo by to překvapení. Ale tohle počká. Teď se čtyřiadvacetiletý rodák z Kopřivnice těší na olympijskou atmosféru. "Budu jako Alenka v říši divů. Na olympiádě ani v Asii jsem nikdy nebyl, skoro všechno pro mě bude nové," připomíná

Myslel jste na olympiádu už od oznámení nominace, nebo to přišlo až těsně před odletem do Koreje?
Je to tam delší dobu. Když jsme nehráli, přemýšlel jsem nad tím. Proběhlo balení, zajímalo mě, co nás tam čeká. Strašně se těším – na turnaj, na celou olympiádu. Pro mě je to splněný sen. Jedu si užít zkušenost a být součástí týmu. Šance, že se dostanu do brány, není moc velká. Ale mně to nevadí.

Druhá část reprezentace odletěla na ZOH do Koreje

Jak byste popsal svoji roli?
Pavla Francouze a Dominika Furcha budu všemožně podporovat, kluci to budou potřebovat, protože na olympiádě zatím nechytali. Budu tam pro ně, abych pomohl. Samozřejmostí je práce na trénincích, jakmile přijde zápas, čeká mě tribuna. Tak to u třetích brankářů chodí vždycky.

Zažil jste to někdy?
No, vlastně jen v Los Angeles. Na jaře 2015 jsme skončili s farmou sezonu, takže nás pak vedení Kings zavolalo do prvního týmu. Tam nebyla vůbec šance, že bychom se dostali do zápasu, jenom se trénovalo. Teď jsem trojka v reprezentaci a s tou pozicí jsem smířený. Nepřipouštím, že bych měl snad nějak zahořknout nebo něco takového. Vůbec! Delší dobu vím, že jsem přijel jako trojka. A že moje role bude trošku jiná, než jsem zvyklý z klubu. Žádný problém.

Vítkovice hrály poslední extraligový duel v úterý, vy jste ale proti Kometě nenastoupil. Proč?
Bylo to rozhodnutí trenérů, Už den předtím mi kouč gólmanů Martin Prusek sdělil, že se takhle rozhodli. Na jednu stranu jsem se už nemusel bát zranění, trošku jsem si i odpočinul, protože utkání už bylo víc. Prostor dostal Dan Dolejš, což je pro něj dobré. Chodil chytat do Havířova, extraliga je však extraliga.

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Když jste si balil věci na olympiádu, vzal jste s sebou něco speciálního?
To ne. Ale mám odznáčky, které jsme dostali od olympijského výboru. Chtěl bych si nějaké povyměňovat s ostatními sportovci. Nejsem žádný sběratel, ale říkám si, že by bylo fajn získat odznaky jiných zemí. Jinak jsem nic zvláštního nevezl, chci makat pro tým a naplno si užít olympijskou atmosféru.

Plánujete se podívat na jiné sporty?
Doufám, že nějakou šanci mít budeme. Jiné české sportovce neznám, ale rád jsem se díval v televizi. Chtěl bych jim fandit a vidět něco osobně. Tohle je jedna z hlavních věcí olympiády. Vidět nejlepší sportovce světa, to bude velký zážitek.

Byl jste už někdy v Asii?
Nikdy. Takže docela exotika. Sešlo se mi tam strašně moc věcí. Je to olympiáda, můj první velký turnaj s reprezentací – a ještě v Asii. Moc se na všechno těším.

Baví vás při cestách za hokejem fotografování nebo natáčení videí?
Nějaké fotky si asi udělám, ale spíš jsem takový, že si všechno ukládám v hlavě do paměti. Osobní zážitky jsou nejkrásnější. Než jsme odletěli, říkal jsem si, že v Koreji budu chodit jako Alenka v říši divů. Pokud se na všechno díváte skrz telefon, hlavně abyste měl pořádné snímky, určitě to není ideální. Někdo všechno dokumentuje, ovšem s odstupem času pak zjistí, že sice má stovky fotek, ale nemá čas se k tomu pořádně vracet. A ani si všechno nepamatuje, protože to viděl přes telefon.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Zajímalo vás dopředu, jaké podmínky čekají v olympijské vesnici?
Vůbec nevím. Nebyl moc čas, jen jsem se dočetl něco v článcích na internetu. Objevuje se toho strašně moc, něco jsem viděl. Nevím, kde budeme bydlet, jaké to tam je, co budeme jíst. Jestli jejich jídla, nebo spíš evropská... Jsem zvědav.

Právě jste zahájili kemp v Soulu, kde jdou jiné podmínky, než jaké potom čekají v Pchjongčchangu. Také příjemná změna?
Určitě. Budeme tu pár dní, věřím, že zažijeme docela hodně. Pokud se najde nějaké volno, lákalo by mě jít se někam podívat. Aspoň na chvíli. Asie je pro mě trošku exotika. Zatímco v Americe a Kanadě jsem toho poznal hodně, teď je všechno v podstatě nové.

Jak jste prožíval předchozí olympiádu v Soči?
To jsem ještě chytal kanadskou juniorku za Red Deer, na farmu jsem šel až po olympiádě, v závěru sezony 2013-14. V Kanadě to tehdy sledovali strašně. Opravdu! V Soči hráli ti nejlepší z NHL, Kanaďané jsou známí jako neskuteční hokejoví fanatici. Prožívali to fakt hodně. Zastavila se NHL, takže olympijský hokej byl jediný, který se dal v televizi sledovat. Jak pak Kanada vyhrála a Češi žádnou placku neurvali, měl jsem to v kabině samozřejmě na talíři (směje se).

Gratulovali vám kanadští přátelé k nominaci na letošní hry?
Přišlo mi strašně moc vzkazů a gratulací. Ozvali se hlavně lidé, u kterých jsem bydlel, také dost kamarádů a bývalých spoluhráčů. Letos je sice turnaj bez hvězd NHL, ale pořád je to olympiáda. Zájem lidí v Kanadě nebude asi tak silný jako dřív, určitě to však spousta z nich sledovat bude.

Foto: Facebook Česká hokejová reprezentace

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz