Češi v OHL: Skvělý rozjezd Jeníka, Bukačovy plusy a Pytlíkův salut Jágrovi

Foto: Twitter Mathew McCarthy

Po přehledu českých hokejistů ve WHL je tentokrát řada na druhé z kanadských juniorek – Ontario Hockey League. V soutěži na sebe upozorňuje hned několik adeptů na domácí mistrovství světa do 20 let, jejichž stopa výrazně zesílila po Novém roce.

Jágr Chance liga

Nejproduktivnějším českým hokejistou soutěže je Albert Michnáč, jeden z nejstarších hráčů v OHL. Třetí zámořskou sezonu tráví ve třetím klubu a zdálo se, že Saginaw mu z hlediska produktivity bude svědčit nejvíc – bodoval ve třinácti úvodních zápasech ročníku!

Pak ale na strhujícím tempu ubral a na rozdíl od loňska zřejmě nedosáhne na bilanci bodu na utkání. Aktuálně zase drží pětizápasovou sérii, třikrát za sebou skóroval. Celkem v 62 startech vstřelil 19 gólů a přidal 33 asistencí.

Saginaw Spirit vedou tabulku západní divize a vzhledem k síle kádru mají nejvyšší ambice. Po Novém roce získali Owena Tippetta (desítku draftu 2017) a Ryana McLeoda, mezi velké kanadské talenty se řadí Cole Perfetti (ročník 2002), NHL už brzo jistě čeká i superproduktivního obránce Bodeho Wildea.

Co do průměru bodů ale předčí Michnáče dva čeští mladíci. Jednak zámořím otřískaný Matěj Pekař, který ve 33 utkáních za Barrie Colts zapsal 14 branek a 22 nahrávek. Po návratu ze šampionátu dvacítek bohužel stihl jen tři zápasy, než si zlomil klíční kost. Podle zpráv ze zámoří už se chystá na návrat do hry.

Naopak Jan Jeník (na úvodním snímku) za oceánem teprve začíná. A v dresu Hamilton Bulldogs, obhájců poháru pro vítěze OHL, si vede skvěle! Po 23 zápasech má na kontě 27 bodů (11+16), některé góly opravdu stály za to. Český centr tvoří údernou formaci s křídly Matthewem Stromem, který má smlouvu s Philadelphií, a Arthurem Kaliyevem, jenž by se letos měl vejít do prvního kola draftu.

Jeník k tomu za necelé dva měsíce přidal tři bitky. A ukázal, že i v nich umí.

Teprve od startu roku 2019 působí v Kanadě i o rok mladší Jaromír Pytlík, a také on se na zámořský hokej adaptoval výtečně. Ve 20 utkáních nasbíral 14 bodů (9+5). Od trenérů ambiciózních Sault Ste. Marie Greyhounds dostal důvěru po boku centra Morgana Frosta, nejproduktivnějšího hráče soutěže a jednoho z nejlepších útočníků letošního mistrovství dvacítek.

Kapitán české osmnáctky z loňského Hlinka Gretzky Cupu nastartoval motory v únoru, kdy zažil i svůj nejlepší večer – ke kanonádě 10:4 v Sudbury pomohl hattrickem a asistencí! Po třetím gólu zasalutoval na počest Jaromíra Jágra, který právě ten den slavil 47. narozeniny.

V bitkách se ale Pytlík, na rozdíl od Jeníka, ještě má co učit:

Stejný dres v Ontario Hockey League obléká i Roman Půček, ten ale stihl za celou sezonu jen 33 utkání s bilancí 4+3. Po posledním gólu ho 17. ledna zabrzdilo zranění.

 

Co do počtu gólů ale českým hokejistům vévodí Petr Čajka. Útočník Erie Otters přidal ke 20 brankám 14 asistencí, nejvíc se mu dařilo na přelomu listopadu a prosince: Nejprve prožil dva dvougólové večery v řadě, pak přidal i svůj první kanadský hattrick.

Poté, co se nevešel do finální české sestavy na MS, přidal ještě hattrick Gordieho Howea – než rozhodl utkání s Owen Soundem, popral se a blýskl se krásnou asistencí!

Ani jedno utkání letos nevynechal Erik Čermák. V 62 zápasech za Peterborough Petes posbíral 24 bodů (8+16), povedené období také nastartoval v listopadu, teď naopak na další příspěvky čeká už měsíc.

Podobně jako třeba Jiří Patera si i Čermák popovídal s malým reportérem:

Do výčtu českých zástupců zbývá dodat dva obránce. Daniel Bukač se chlubí perfektními čísly v bilanci účasti na ledě – s hodnotou +33 mu patří 21. příčka v celé soutěži! Zatím tak zapadá do úspěšné mozaiky Niagara IceDogs, v jejichž čele stojí Jack Studnicka, Jason Robertson či Akil Thomas. Účastník letošního juniorského šampionátu má na kontě 13 bodů (3+10).

 

Člen známé hokejové rodiny Zack Malík úvod sezony vynechal kvůli zraněnému zápěstí, za Sudbury pak už stihl jen jedenáct zápasů. Zkraje nového roku byl totiž vyměněn do North Bay Battalion. Tam zatím po 22 utkáních na gól čeká, ale naposledy pomohl dvěma asistencemi porazit právě svůj bývalý tým.

Statistiky Čechů v Ontario Hockey League

Albert Michnáč (Ú, 1998, Saginaw Spirit) – 62 z, 19+33, 22 TM, +18
Matěj Pekař (Ú, 2000, Barrie Colts) – 33 z, 14+22, 38 TM, +7
Petr Čajka (Ú, 2000, Erie Otters) – 56 z, 20+14, 19 TM, -15
Jan Jeník (Ú, 2000, Hamilton Bulldogs) – 23 z, 11+16, 47 TM, -9
Erik Čermák (Ú, 2001, Peterborough Petes) – 26 z, 8+16, 14 TM, -4
Jaromír Pytlík (Ú, 2001, Sault Ste. Marie Greyhounds) – 20 z, 9+5, 16 TM, +10
Daniel Bukač (O, 1999, Niagara IceDogs) – 48 z, 3+10, 43 TM, +33
Zack Malík (O, 2000, North Bay Battalion) – 22 z, 0+5, 4 TM, -6
předtím v Sudbury Wolves – 11 z, 1+2, 10 TM, +4
Roman Půček (Ú, 2000, Sault Ste. Marie Greyhounds) – 33 z, 4+3, 18 TM, -2

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz