Česko mi imponuje, říká čerstvý Rytíř Kurjanov. Smlouvu ladil s otcem Jágra

5. prosince 2017, 14:20

Václav Jáchim

Nejde o úplnou novinku, dres kladenských hokejistů v minulosti už oblékli dva ruští hokejisté. Nejdřív Samvel Mnacjan, před dvěma lety pak jiný zadák Artěm Těrnavskij. Ovšem čerstvý příchod Antona Kurjanova je bezpochyby unikátní, málokdy se totiž stane, aby do WSM Ligy zamířil mistr světa z jiné země. Zkušený útočník je od pondělí členem kádru Rytířů. A netají spokojenost. "Mám za sebou první trénink, všechno bez problémů," tvrdí spokojeně v rozhovoru pro deník Sport-Express.

Pro ruská média je Kurjanovův přesun do druhé nejvyšší soutěže v Česku událostí. Není to tak dávno, kdy šikovný bruslař patřil k elitě Kontinentální ligy. Letošní ročník zahájil Kurjanov v Chanty-Mansijsku, jenomže během 18 utkání zaznamenal jen čtyři nahrávky. Gól žádný. Takže angažmá posléze skončilo. "A já hledal další uplatnění. Do Vyšší ligy se mi nechtělo, v KHL se nic nerýsovalo," připomíná.

Stále víc začal šilhat po zahraničí. "Když jsem se díval na podrobnosti o českých soutěžích, začalo mě to zajímat. Prakticky v každém extraligovém klubu jsem někoho znal. Imponuje mi i Česko jako takové," přiznává. Ještě v dobách, kdy válel za Omsk, potvrdil, že do tuzemských končin několikrát přijel na dovolenou. "Miluju Prahu, líbí se mi i další místa. Strávil jsem u vás dost času, fakt nádherná země," řekl na podzim 2012, po utkání s pražským Lvem.

Kurjanov má také několik českých přátel. Například Jaromíra Jágra a Pavla Pateru, s nimiž hrával před lety v Avangardu. Tahle skutečnost pak sehrála možná klíčovou roli, proč se ostřílený útočník rozhodl pro Rytíře. Ale původně myslel na nejvyšší soutěž. "Byly určité varianty. V některých elitních týmech férově řekli, že nechtějí nic měnit. Trenér Václav Sýkora zmínil, že Mountfield má hodně cizinců. Jiný tým mě požádal počkat do ledna. Ale já cítil, že potřebuji hrát," vysvětluje.

Foto: http://ugra-hc.ru

Volba tedy nakonec padla na Kladno. "Finanční možnosti jsou skromnější, jenže peníze teď u mě nejsou na prvním místě. Potřebuju pravidelně nastupovat, chci změnu. Po odchodu z Chanty.-Mansijsku jsem dlouho jen trénoval v Omsku a nic se nedělo. Těším se na nové emoce, na nové zkušenosti," říká nadšeně.

Čerstvý Rytíř ví, co se od něj očekává. "Kladno mi dalo konkrétní nabídku. Klub se snaží postoupit do extraligy, pro mě je hodně důležitá osoba Pavla Patery. Jak jsem řekl, dobře se známe. Probrali jsme to spolu, úkol je jasný. Vzal mě do týmu proto, abych pomohl k postupu! A mě to hodně motivuje," líčí bez obalu. 

Kurjanov dobře ví, že majitelem Rytířů je legendární Jaromír Jágr. Zatím s ním nehovořil. "Detaily smlouvy se ladily přes jeho otce, který je prezidentem klubu. Ale s Jardou mám samozřejmě dobré vztahy," usměje se. Několik známých tváří našel i v kabině. "Je to například Miloslav Hořava, který teď do Kladna přišel společně se mnou. Z utkání národních mužstev si pamatuju brankáře Miroslava Kopřivu. Tým je celkově dost mladý," hlásí. Zatím není jasné, kdy poprvé naskočí do WSM Ligy. "Rád bych co nejdřív. Potřebuju nabrat formu a hrát," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz