сайты ставок сайты ставок сайты ставок

GM Hamrla: Musíme po hráčích šlapat, aby si uvědomili, že hrají za Zlín. Co změny?

Robert Hamrla | Foto: Koláž hokej.cz

9. prosince 2022, 9:00

Pavel Mandát

Role Roberta Hamrly je dost nevděčná. Těžká. Nový generální manažer zlínských Beranů přichází do funkce v době, kdy tradiční klub kosí problém za problémem. On ale věří, že uspěje a že Berani pod jeho vedením znovu naleznou ztracený punc kvalitní značky. V obsáhlém rozhovoru pro hokej.cz popisuje okolnosti svého jmenování do čela klubu i plány do budoucna.

Už v létě se hovořilo o vašem jmenování na pozici zlínského generálního manažera, tehdy to ale nevyšlo. Kdy se začalo znovu řešit, že byste stanul v čele Beranů?
Od minulého léta, kdy jsem se měl stát manažerem poprvé a nevyšlo to, jsem byl s primátorem v kontaktu. Po volbách, které ve Zlíně dopadly tak, že primátor pokračuje ve funkci, si dal za cíl vyřešit problémy v klubu. Svolal všech pět majitelů a obeznámil je s podmínkami, za kterých bude město klub dál podporovat. Moje jmenování generálním manažerem byla jedna z těch podmínek.

A vy jste neváhal, jestli nabídku primátora Korce přijmout? V létě určití lidé vaše jmenování zablokovali…
Neváhal jsem, protože ti lidé už v klubu nejsou.

Stanovil jste si podmínky, na kterých záviselo vaše jmenování generálním manažerem?
Ano, měl jsem podmínku, že v rámci spojení s Tigers (druhý hokejový klub ve Zlíně soustředící se na mládež pozn. red.) bude sportovním manažerem mládeže Beranů Zdeněk Sedlák.

„Peťa Čajánek a Jirka Marušák skončili. Petr Leška pokračuje."

Mohl byste nastínit, jak bude vámi zmíněná spolupráce mezi Berany a Tigers vypadat?
V tuto chvíli se ladí její poslední detaily. Můžu říct, že spolupráce Beranů s Tigers byla moje podmínka, přičemž na městě s tím neměli problém. Rád bych s jejími detaily každopádně nejdřív seznámil trenéry a zaměstnance klubu a až poté ji budeme prezentovat v médiích.

U mládeže Beranů působí i některé zlínské legendy. Jak to vypadá s jejich pokračováním?
V úterý jsme měli trenérskou poradu, kde jsme tuhle otázku řešili. Peťa Čajánek a Jirka Marušák jakožto legendy skončily, Petr Leška pokračuje.

„Ve funkci jsem od soboty a mám pozitivní ohlasy. Věřím, že to se línským hokejem dopadne dobře."

Primátor Korec řekl, že jedním z vašich hlavních úkolů bude sehnat pro klub nové partnery. Nelehká situace v téhle složité době, že?
Musíme si říct, že peněz bude potřeba dost. Ve funkci jsem každopádně od soboty a musím říct, že za tu dobu mám velmi pozitivní ohlasy. Věřím proto, že to se zlínským hokejem dopadne dobře.

I přesto, že hokejový Zlín v posledních letech velké partnery spíš ztrácí, než získává?
To je jeden z aspektů, proč jsem do toho šel. Věřím, že to dokážu dělat lépe. V prvé řadě potřebuju změnit obraz klubu. Když jsem viděl tristní návštěvu, která dorazila na zápas s Kolínem, málem jsem brečel. Řekl jsem si: A dost, musíš s tím něco udělat, protože zlínský klub si tohle nezaslouží. To zaprvé.

„Věřím, že to dokážu dělat lépe. Když jsem viděl tristní návštěvu, která dorazila na zápas s Kolínem, málem jsem brečel."

A zadruhé?
Je třeba zvednout výsledky a nastavit principy řádného hospodaření. Na můj vkus se totiž v klubu plýtvá, nechci zmiňovat konkrétní věci, myslím to obecně. Je třeba ukázat lidem, že nové vedení to se zlínským hokejem myslí vážně. Co se týče prvního týmu, nemá cenu dělat velkohubá prohlášení o okamžitém návratu, když jsme devátí, každopádně chceme bojovat o co nejlepší umístění. Tento týden jsem nechal trenérovi a sportovnímu manažerovi volnost v tom, aby kádr poznal. Pokud mi následně dá pokyn, že mám někoho trejdovat, budeme to řešit. Je třeba po hráčích šlapat, aby si uvědomili, že hrají za Zlín.

A když se výsledky nedostaví?
Hráčům jsem řekl, že mají zápasy v Šumperku a v Jihlavě na to, aby se novému trenérovi ukázali. Tak jsme domluvení a podle toho se během reprezentační přestávky zařídíme.

„Je třeba zvednout výsledky a nastavit principy řádného hospodaření. Na můj vkus se totiž v klubu plýtvá."

Jenže zápas v Šumperku nevyšel, jak jste ho prožíval?
Začátek byl dobrý, dali jsme gól, Libor Kašík měl den a zachytal skvěle. Jenže postupně nás Šumperk přebrusloval, hlavně na začátku druhé třetiny to bylo hrozné. Nestíhali jsme bruslařsky a fyzicky. Zkrátka průser.

Miloš Říha mladší

Miloš Říha mladší | Foto: Libor Kožík, beranizlin.cz

Řešíte už na základě tohoto střetnutí změny v hráčském kádru?
Samozřejmě se o nich s Milošem Říhou bavíme, ale rozhodnutí ještě nepadlo žádné. Chceme hráčům opravdu dát oba zápasy, to znamená i ten v Jihlavě. Pak se ledy pohnou.

„Šumperk nás přebrusloval. Zkrátka průser."

Takže na páteční tiskové konferenci hráčské změny ještě neoznámíte?
Ne, oznámíme, že s námi trénují Zdeněk Sedlák a Lukáš Buchta, ale ti smlouvu ještě nepodepsali. Uvidíme, jak se s nimi dohodneme.

Minulé vedení zlínského klubu razilo heslo: Chceme se do extraligy vrátit okamžitě. Jak k tomu přistoupíte vy, nebylo by lepší okamžitě říct, že prvořadým cílem je ekonomická a sportovní stabilizace a až poté je možné uvažovat o návratu?
Řeknu vám to takhle, máme natolik zkušený tým, že v play off se může stát všechno. Naším cílem je, abychom uspěli a po hráčích budeme šlapat, aby se to povedlo. Naším cílem je být v tabulce do šestého místa, pak porazit soupeře v play off a hrát v baráži. Tak jednoduché to je, a tak jsem to i dnes řekl hráčům v šatně.

Když jste přišel do kabiny, jak na vás tým působil?
Naprosto sklesle. Už během zápasu s Kolínem jsem viděl, že je potřeba sáhnout k trenérské výměně, že se s hráči musí zacloumat a že musíme vyvětrat kabinu. S příchodem nového trenéra by se to mohlo povést.

„Zdeněk Sedlák a Lukáš Buchta s námi trénují, smlouvu jsme ale zatím nepodepsali."

Byl pro vás Miloš Říha mladší variantou číslo jedna?
Shánět trenéra během sezony není jednoduché. Překvapilo mě, že Miloš byl volný, byť v kontaktu s některými kluby byl. Vsadil jsem na rodinné vazby. Naši otcové se dobře znali a stejně tak se známe i my s Milošem. Věřím, že půjde v tátových šlépějích. Myslím, že zlínský klub je pro něj velká výzva. Hráče máme kvalitní, ale nevíme, proč mají sinusoidu, že pětkrát v řadě vyhrají a pak zase pětkrát v řadě prohrají. Musíme je probudit.

PSG Berani Zlín

PSG Berani Zlín | Foto: Michaela Paprskářová, beranizlin.cz

Budete mít s hráči osobní pohovory, nebo tohle necháte na novém trenérovi a sportovním manažerovi Miloši Říhovi?
Nechám to na něm, už se tak dokonce stalo. Miloš s hráči měl pohovory, aby zjistil, kde nás tlačí bota. Jedna věc je ale samozřejmě to, co mu hráči řeknou a druhá pak to, co předvedou na ledě.

Osobně mi přijde, že Zlín není schopný udržet během zápasu konstantní výkonnost. Střetnutí s Kolínem budiž dobrým příkladem.
Když budeme mluvit o zápasu s Kolínem, tak tam podle mého názoru přišlo za stavu 3:1 uspokojení. Gól na 3:2 nás znervóznil a gól na 3:3 nás úplně vypnul. V závěru zápasu ale kluci zase zapnuli a mohli jsme vyhrát za tři body. Do týmu je každopádně potřeba nalít sebevědomí, a i proto jsem sáhnul po Miloši Říhovi.

„Budeme po hráčích šlapat, aby si uvědomili, že hrají za Zlín."

Když se ještě budeme bavit o hráčích, nemáte pocit, že Zlínu chybí drajv a elán?
Mám, je to pravda. Chybí nám střední generace. Tým je hodně zkušený, byl stavěný na to, aby Chance ligu vyhrál, ale zatím se bohužel nedaří. Uvidíme, co bude dál.

Na druhou stranu je potřeba si říct, že během rozehrané sezony vyměníte jen těžko polovinu týmu.
To je pravda. Spousta hráčů má ve smlouvě doložku o nevyměnitelnosti, takže v tomto mám páky dost omezené. Věřím ale, že najdeme společnou řeč. Pokud by některý z hráčů neodváděl to, co odvádět má a nebojoval by za Zlín, vyřešíme to.

Zároveň jste majitelem druholigového Vyškova, plánujete dát ve Zlíně šanci některým vyškovským mladíkům, kteří si o ni řeknou?
Stoprocentně! Takto byl ten projekt myšlený od začátku a myslím, že je vymyšlený velmi dobře, jenže v létě z něj sešlo. Pokud mi ale trenér řekne, že má o některého hráče z Vyškova zájem, může si do Vyškova bez problému sáhnout. Trochu nevýhoda je v tom, že někteří hráči nemají odehraný dostatečný počet zápasů, takže bychom se na konci ledna museli rozhodnout, jestli zůstanou ve Vyškově, popřípadě sezonu dohrají ve Zlíně. Kdyby tohle fungovalo od začátku sezony, vyřešil bych to, teď ale musíme pracovat s tím, jak je to nastavené.

„Šéf, který nekomunikuje, vytváří svou nekomunikací prostor různým spekulacím, což je špatně."

Už jste zmiňoval bídnou návštěvu domácího zápasu s Kolínem. Jak znovu vrátit fanoušky na stadion? Co si budeme povídat, obraz zlínského hokeje je i u fanoušků dost pošramocený.
Oddíl je v totální krizi a návštěvy posledních domácích zápasů byly reakcí fanoušků. Zní to sice jako klišé, ale jedinou cestou, jak fanoušky znovu nalákat do hlediště, jsou sportovní výsledky. Věřím, že když budeme vyhrávat, fanoušci si k nám cestu opět najdou. Jestli se ale byl někdo v pátek podívat na Porubě, nedivím se, že v neděli na Kolín nepřišel.

Spousta fanoušků vyčítala uplynulým zlínským vedením nedostatečnou komunikaci. Budete na tom pracovat?
Samozřejmě! Šéf, který nekomunikuje, vytváří svou nekomunikací prostor různým spekulacím, což je špatně.

Foto: David Peška, beranizlin.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz