сайты ставок сайты ставок сайты ставок

Hokej v číslech: Kdy je třeba dávat pozor, protože padne gól?

Peter Mueller se spoluhráči z HC Vítkovice Ridera | Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Velká většina fanoušků chodí na hokej určitě kvůli gólům, o tom určitě není třeba debatovat. Možná se někteří ale i chodí koukat na gólmanské výkony. Kdy právě svého brankáře tým potřebuje nejvíce, respektive, kdy je třeba zbystřit, protože je velká šance na gól?

To, že není střela jako střela, velmi dobře ukazuje statistika očekávaných gólů, která právě každému střeleckému pokusu přiřazuje hodnotu na základě několika faktorů.

Tím hlavním je rozhodně místo, z jakého daná střela jde. Dalším důležitým prvkem je ale také herní situace, tedy zda jde o hru 5 na 5, přesilovku, hru bez brankáře, nebo jakoukoliv jinou kombinaci hráčů na ledě.

Dalším výrazným faktorem, který šanci na gól ovlivňuje, je také druh akce, po které střela následuje. V extralize rozlišujeme pět konkrétních druhů – rychlý útok, do kterého patří i přečíslení, dlouhý útok, střela po forčekingu a střela následující po vhazování.

Právě na to, jaký podíl na vstřelených gólech mají různé herní situace, a také po jakých akcích nejčastěji góly padají, se dnes podíváme podrobněji.

Přesilovky zvyšují pravděpodobnost gólu

Jako první se podíváme na porovnání různých herních situací. Především nás bude zajímat hra v základním počtu hráčů, tedy 5 proti 5, a přesilové hry. Zbylé situace jsme pak zaškatulkovali do jedné skupiny jako ostatní.

Při hře 5 na 5 se odehraje jednoznačně nejvíce času, a to více než tři čtvrtiny. Konkrétně jde o 76,2 %. V přesilové hře, respektive oslabení, týmy stráví necelých deset procent herního času. 14 % hry pak patří ostatním situacím, mezi které patři hra bez brankáře, prodloužení, či například hra 4 proti 4.

I díky velké porci odehraného času, který připadne na hru 5 na 5, padá právě v této herní situaci nejvíce gólů. V současné sezoně je to lehce přes 60 %, přesně zatím 516 gólů z celkových 855.

V přepočtu na čas při hře 5 na 5 padlo 2,02 gólu za 60 minut hry, když mají v této herní situaci prozatím lehce navrch brankáři. Průměrně si totiž týmy vytvoří šance na 2,3 očekávaného gólu za stejný čas, kdy jde o 64 % z celkového objemu očekávaných gólů v součtu všech herních situací.

Góly v přesilových hrách tvoří lehce přes jednu čtvrtinu všech gólů. Na celkovém počtu branek tedy mají zhruba třikrát větší podíl než na odehraném čase. V přepočtu na čas se v přesilovkách týmy dostanou téměř k dvojnásobku střel než při hře 5 na 5.

Za 60 minut si vytvoří v průměru 106 střeleckých pokusů, při hře 5 na 5 jde pak o 55 pokusů. Zároveň mají týmy za stejný čas šance na 6,8 očekávaného gólu. Na rozdíl od hry 5 na 5 ale střelci v přesilovkách očekávání zatím překonávají, když padne 7,14 gólu za 60 minut hry v početních výhodách.

Zbylé herní situace mají na vstřelených gólech podíl 12,3 %. V přepočtu na čas padá 2,24 gólu za 60 minut, což je tedy mnohem blíže ke hře 5 na 5. To je dáno tím, že většinu této kategorie tvoří hra v rovnovážném počtu hráčů, ať už jde o hru 4 proti 4 nebo 3 na 3.

Rychlá akce je klíčem ke skórování

Je tedy jasné, že jak přijde přesilová hra, případně oslabení, záleží z jakého pohledu se na to díváte, je třeba zbystřit. Šance na gól se totiž v danou chvíli výrazně zvyšují.

Jak ale již bylo zmíněno, hra 5 na 5 zabere obrovskou porci herního času a padne v ní více než 60 % všech gólů. Proto si právě tuto herní situaci rozebereme důkladněji i podle jednotlivých typů akcí. To nám pomůže rozluštit tajenku toho, které akce jsou nebezpečnější než jiné a měli byste při nich zbystřit.

Dlouhodobě, a potvrzuje to i tato sezona, jsou nejnebezpečnější střely po rychlém přechodu do útočné třetiny. Po takových akcích padá 43 % gólů při hře 5 na 5. Je to také jediná z definovaných typů akcí, kde při hře 5 na 5 střelci překonávají očekávání. Po rychlém útoku totiž zatím padlo 224 gólů na základě 216 očekávaných.

Rychlý útok je třeba rozdělit ještě na přečíslení a akce, kdy má bránící tým ve třetině minimálně stejně hráčů jako tým, který útočí.

Při přečíslení padlo zatím 34 % gólů z rychlých útoků. Pokud bychom sledovali počet gólů z přečíslení v rámci celkového počtu gólů při hře 5 na 5, je to 15 %. A bez přečíslení by na tom tak gólová produkce z rychlých útoků byla podobně jako ta po delším pobytu v pásmu.

Z dlouhých útoků padlo v letošní sezoně zatím 29 % gólů při hře 5 na 5. Jde tak o druhý nejčastější typ gólové akce. Nicméně v přepočtu na čas se týmy po delším pobytu v útočné zóně dostávají k zakončení vůbec nejčastěji.

Vyšlou totiž přes 17 střeleckých pokusů za 60 minut a vstřelí 0,59 gólu. Z rychlého útoku je to při přepočtu na čas 0,88 gólu, a jde tedy o mnohem efektivnější akci.

Jako třetí končí gólově nejčastěji střela po úspěšném zisku puku v útočném pásmu, když tyto akce mají podíl na vstřelených gólech lehce přes 22 %. V přepočtu na čas mají týmy po forecheckingu 13 střeleckých pokusů za 60 minut a dávají 0,56 gólu, což je téměř totožné s dlouhým útokem.

Samostatnou kapitolou jsou často zmiňovaná vhazování, především jejich důležitost. Střelecké pokusy, které přijdou bezprostředně po vyhraném vhazování v útočném pásmu, ale mají podíl na všech střelách při hře 5 na 5 pouze z devíti procent.

Jejich nebezpečnost také není příliš vysoká, když v přepočtu na 60 minut jde o šance na 0,12 očekávaného gólu, nejméně ze všech sledovaných typů situací. Podobně jsou na tom vhazování i s vlivem na vstřelené góly, když mají pouze čtyřprocentní podíl na celkovém počtu vstřelených gólů při základním počtu hráčů.

Při vhazování tedy většinou není příliš důvodu ke vzrušení, ovšem když váš tým zkompletuje rychlý přechod přes střední třetinu, a ideálně si zároveň dokáže v průběhu toho vytvořit přečíslení, je šance na gól výrazně vyšší.

A že tato čísla nejsou jen tak, nám potvrzuje i pohled na to, kdo v jakých kategoriích patří k nejlepším. Z rychlých útoků se totiž nejčastěji zatím prosazují Vítkovice, které vstřelily z rychlého útoku už 24 gólů. Mezi nejlepší v tomto směru patří s 20 góly i Pardubice. Přesilovky zase sedí Třinci, který v nich skóroval 24krát, a jen o dva góly méně mají Vítkovice, které i díky tomu okupují v tabulce druhé místo.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz