Hokej v číslech: Odchovanec má nahradit díru v obranných řadách Plzně

Foto: Milan Podpera, hcplzen.cz

I když je mu pořád jen 21 let, zkušeností už má David Kvasnička docela dost. Extraligu si vyzkoušel už před pěti lety, Česko reprezentoval na řadě mezinárodních turnajů a v uplynulém ročníku odehrál v nejvyšší soutěži téměř kompletní ročník. V jakém rozpoložení se do Plzně vrací?

partneři českého hokeje

Áčko v šestnácti, o sezonu později zápas na šampionátu dvacítek, v dalších letech krátké anabáze v Litoměřicích či Klatovech. Ne každý jednadvacetiletý hráč se může pochlubit takovou sbírkou herních zkušeností, David Kvasnička však ano.

Nyní se vrací znovu na západ Čech, kde podepsal roční smlouvu. „David je stále naším hráčem a odchovancem klubu. My jsme o jeho služby stáli i loni, ale David se rozhodl zkusit štěstí jinde. Nyní jsme moc rádi, že se k nám vrací a že se zvyšuje konkurence v řadách naší defenzivy,“ uvedl sportovní manažer klubu Tomáš Vlasák.

Co Kvasnička do Škodovky přináší?

Defenzivní práce

Kvasnička odehrál ve Vítkovicích 36 duelů, nasbíral v nich dva góly a dva asistence. Průměrně strávil na ledě bez jedné sekundy 18 minut a byl tak mezi pravidelně hrajícími zadáky týmu čtvrtým nejvytěžovanějším.

Ačkoliv nastupoval také v přesilovkách (70 sekund za zápas), trenéři mu zadávali především defenzivní úkoly. Ještě předtím než se na ně podíváme, je potřeba zmínit, že ve statistikách střel a přihrávek na střely spoluhráčům patřil v rámci extraligy i týmu k méně produktivním. Útok mu zkrátka příliš nešel.

Ani defenzivní statistiky při hře 5 na 5 nevyznívají pro Kvasničku na první pohled dvakrát příznivě. Tým s ním na ledě inkasoval v průměru 27,2 střel ze slotu, což bylo ze sedmi pravidelně hrajících obránců třetí nejhorší číslo.

Při hodnocení ale musíme vzít v potaz kontext. Vítkovice byly v minulém ročníku jedním z nejhorších týmů v defenzivě. Inkasovaly nejvyšší počet střel na branku za zápas z celé extraligy a druhý nejvyšší počet gólů za zápas. Jen Kladno si vedlo hůře.

Proto nepřekvapí, že i David Kvasnička nezaznamenává zrovna nejlepší hodnoty. Oproti svým spoluhráčům z obrany měl ale mnohem těžší šichtu. V obranném pásmu nastoupil při hře 5 na 5 k 57 procentům vhazování a čelil 67% kvalitě soupeřových útočníků. V obou případech šlo o druhé nejhorší hodnoty, které indikovaly, že Kvasnička měl za úkol bránit hlavní hvězdy soupeřů.

David Kvasnička měl za úkol bránit hlavní hvězdy soupeřů.

Když to vezmeme v potaz, můžeme konstatovat, že si rodák z Rakovníka v rámci podmínek nevedl až tak špatně. Na to, že jeho obranné schopnosti jsou ve skutečnosti lepší, navíc poukazují i statistiky z oslabení.

Také v něm patřily Vítkovice mezi nejhorší extraligové kluby – se 78,92% úspěšností byly třetí nejhorší. S Kvasničkou na ledě ovšem zaznamenávaly ta lepší čísla – když byli mezi obrannou čtveřicí nebo trojicí jiní obránci než Kvasnička, napočítali statistici o 9,2 inkasovaných střel ze slotu více, než když bránil on.

Závěr

Je poměrně zřejmé, proč Plzeň o příchod Davida Kvasničky stála. Po sezoně ze západu Čech odešli Adam Jánošík, Bohumil Jank a Lukáš Pulpán, už během sezony byl vyměněn jeden z nejlepších extraligových zadáků Michal Moravčík.

A zatímco góly a body v útoku nahradí ofenzivnější Viktor Lang, defenzivnější úkoly by měl zastávat právě Kvasnička. Ve Vítkovicích byl v tomto ohledu jedním z hlavních pilířů a zejména v oslabení si vedl solidně.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz