Hokej v číslech: Predikce sezony pomocí modelu Game Score, jaké jsou novinky?

Foto: Facebook Tipsport extraligy

Stejně jako loni, i letos vám nabídneme před startem sezony, a i v jejím průběhu, predikce na výsledky celé sezony i jednotlivých zápasů. A to díky našemu modelu Game Score. Co se oproti minulé sezoně změnilo?

Model Game Score jsme vám představili již v průběhu sezony 2020/2021. Díky němu lze nejen hodnotit výkony hráčů dle odehraných zápasů, ale také odhadovat jakou hodnotou svými výkony přispějí k budoucím výsledkům týmu. Díky tomu pak lze určit sílu všech týmů Tipsport extraligy a predikovat výsledky jednotlivých zápasů, celé sezony a play off. To jsme si podrobněji vysvětlili v tomto článku.

Změny v modelu

Před startem ročníku 2022/2023 model Game Score doznal hned několika změn. Tou nejzásadnější je přechod od střeleckých pokusů ke statistice očekávaných gólů, které by měly lépe ukazovat budoucí schopnosti hráčů, a tedy i celkovou sílu týmů.

Místo střel na branku a přihrávek na střelu jsou nově použity statistiky očekávaných gólů hráče a očekávaných gólů z přihrávek hráče. Místo střeleckých pokusů, u kterých byl hráč při hře 5 na 5 na ledě, pak nově model používá kombinaci očekávaných gólů za přítomnosti hráče na ledě, a to ve srovnání s ligovým průměrem a také jeho spoluhráči. Při porovnání se skutečně vstřelenými a obdrženými góly mají očekávané góly čtyřnásobně větší hodnotu, kromě ofenzivní fáze u útočníků, kde jsou tyto dvě metriky hodnoceny stejně.

V defenzivě navíc hráči nově dostávají kredit i za hru v oslabení, a to také na základě jejich vlivu na statistiku očekávaných gólů. A kromě toho do výpočtu přibyla i statistika vybojovaných a spáchaných trestů.

Jak to funguje

Princip modelu zůstává stejný, když jsou hráči hodnoceni na základě výkonů v posledních dvou sezonách, které jsou váženy podle stáří. Zároveň ovšem hraje roli i velikost vzorku daného hráče v rámci extraligy, když si u hráčů, kteří mají odehráno více zápasů, je jejich hodnotou model jistější.

Hráči, kteří do extraligy přicházejí ze zahraničí, jsou hodnoceni na základě tzv. modelu NHLe, který ukazuje, jak by si hráči z jiných soutěží vedli bodově právě v NHL. My zpětně z těchto koeficientů vypočítáme ekvivalenty pro českou extraligu. Tím jsou však vyřešeny pouze body, přičemž model zahrnuje statistik mnohem více. Zbylé ukazatele tak tito hráči mají určené jako týmový průměr na dané pozici. Může se tedy lehce stát, že kvalitní hráči ve slabším týmu budou v modelu podhodnocení, ti slabší pak mohou mít na startu soutěže naopak vyšší hodnotu.

Konečné hodnocení hráčů se skládá z predikovaných hodnot a vah jednotlivých komponentů modelu. Každý z hráčů má tedy na základě svých hodnot predikované hodnocení Game Score. Toto hodnocení je pak převedeno na hodnotu výher, ke kterým hráč přispěje ve srovnání s tzv. náhradníkem (hráčem na pomezí sestavy, sedmého obránce či třináctého útočníka).

Tento náhradník má hodnotu rovnou nule, a jedná se o 168. hodnoceného útočníka (14 týmů krát 12 útočníků) a 84. obránce (14 týmů krát šest obránců). Součet těchto hodnot, které jsou nazvané GSVA (Game Score Value Added), všech hráčů týmu určuje výslednou sílu daného celku. Od té se následně odvíjí zápasové predikce a i celá sezona.

Predikce sezony

Jak je ovšem známo, predikovat něco ve sportu, jakým je hokej, je velice obtížné. Roli totiž hraje z poměrně velké části náhoda či štěstí, a vždy tak dojde k určitým nepřesnostem. V loňském ročníku zvítězili favorité dle našeho modelu v 62 % případů, sezonu předtím v 64 % zápasů.

Stejně jako v loňské sezoně začinají naše predikce představením jednotlivých týmů pomocí modelu a jejich šancí v nadcházejícím ročníku. Samotné predikce začínají stanovením šancí na výhru jednotlivých zápasů v průběhu celé sezony, tedy od prvního kola až po poslední finále.

To probíhá na základě předpokládané síly týmů, které stojí v daném zápase proti sobě. Následně se sezona simuluje a v tomto alternativním vesmíru může dopadnout různě. Například takto:

V jiné alternativě zase takto:

Anebo takto:

Každá sezona tedy může dopadnout opravdu pokaždé jinak, a může dojít k určitým překvapením. Proto takových simulací sezon probíhá 50 000. Na základě toho pak je každému týmu stanoven bodový průměr, kterého dosáhl, stejně tak průměrný počet výher a proher, počet postupů do play off a také mistrovských titulů.

Pomocí modelu a následných simulací se tedy snažíme utvořit nejpravděpodobnější scénář sezony z pohledu každého týmu. Je však jasné, že realita bude pouze jedna. Cílem modelu je zkrátka přiblížit se skutečnosti co nejvíce a co nejlépe odhadnout, co se doopravdy může stát.

V každém z představení týmů, které budou postupně vycházet v nejbližších dnech, bude právě graf s možnými scénáři jejich dosažených bodů, a námi predikované pořadí jednotlivých týmů rozhodně neznamená, že přesně takto sezona skončí, pouze se jedná o nejpravděpodobnější pořadí na základě předpokládané síly týmů na startu sezony. V minulé sezoně se pak náš model v průměru v rámci bodového zisku jednotlivých týmů mýlil o 11 bodů.

Čísla rozhodně nejsou vše, a s tím určitě k hokeji musíme přistupovat. Jak už bylo několikrát v průběhu článku zmíněno, cílem je pokud možno co nejpřesněji odhadnout průběh sezony. A na tu se jistě všichni už těšíme.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz