Hokejka news

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

 • 23. 9. - 13:41

  Týden hokeje odstartoval!

  Pro všechny děti ve věku 4-8 a jejich rodiče, kteří se chtějí seznámit se s ledním hokejem. Mimo jiné zažijete spoustu legrace i sportu. Mrkněte sem, kde je pro vás nejbližší klub :)

Dva týdny a konec. Týmy ve spodku tabulky Tipsport extraligu se už v letošní sezoně na žádnou baráž spolehnout nemohou – poslední zkrátka sestoupí. O bytí a nebytí se rvou rovněž hokejisté Kladna, které čeká posledních šest utkání. Dokážou přerušit sérii devíti proher v řadě a zachránit se?

Rytíři se dlouho pohybovali na relativně dobrých pozicích a nemuseli se o záchranu extraligy příliš strachovat. Ještě v půlce ledna dokázali ve dvou utkáních v řadě porazit Kometu a Spartu!

Od té doby však najeli na sérii devíti porážek v řadě a najednou se s 51 body propadli na 12. místo. Na poslední sestupovou příčku mají pouhý tříbodový náskok a o dva odehrané duely více než poslední Litvínov. Stejný počet zápasů odehrály také Pardubice, které navíc v poslední době vykazují zlepšení.

Prosincový propad

Kladno už od začátku ročníku nepatří mezi silné týmy v analytických statistikách. Přesto se v posledních týdnech, konkrétně zhruba od začátku prosince, zhoršuje. Znatelné to je na grafech níže, které zobrazují poměry střeleckých pokusů (CF%) a střeleckých pokusů ze slotu (sCF%).

Trend statistiky poměru střeleckých pokusů (CF%) hokejistů Kladna v sezoně 2019/20.

Trend statistiky poměru střeleckých pokusů (CF%) hokejistů Kladna v sezoně 2019/20.

Zatímco do začátku prosince skončili Rytíři u CF% pod hranicí 40 % pětkrát z 24 případů a osmkrát se naopak umístili nad 50 %, ve zbývajících 22 zápasech byli pod hranicí 40 % devětkrát a nad 50 % pouze čtyřikrát.

Trend statistiky poměru střeleckých pokusů ze slotu (sCF%) hokejistů Kladna v sezoně 2019/20.

Trend statistiky poměru střeleckých pokusů ze slotu (sCF%) hokejistů Kladna v sezoně 2019/20.

Podobná situace je k vidění také u druhého grafu. Z prvních 24 zápasů vidíme Kladno sedmkrát pod 40 % a devětkrát nad 50 %, zatímco v posledních 22 utkáních byli Rytíři pod 40 % desetkrát a nad 50 % sedmkrát.

Degrese je pozorovatelná také na dalších dvou grafikách, jež ukazují statistiky Rytířů před a po 24. prosinci. Jágr a spol. se ve druhém období zhoršili jak ve střeleckých poměrech, tak střeleckých pokusech ze slotu, a přestože se mohli pochlubit o trochu vyšším faktorem štěstí PDO (součet úspěšností zákroků a střelby), zapsali i menší gólový poměr (GF%).

Vzhledem k tomu, že u Kladna nevidíme nijak razantně nižší úspěšnosti (a to ani v rámci devítizápasové série porážek), můžeme konstatovat, že propad Rytířů tabulkou a jejich současné umístění odpovídá statistikám.

Není od věci také vyvrátit názor, že za šňůru porážek stojí absence kladenské opory v brance Denise Godly. Ten se zranil v předposledním duelu před reprezentační přestávkou, Lukáš Cikánek, jenž ho v brance nahradil, si však zatím vede solidně.

Propad Rytířů tabulkou a jejich současné umístění odpovídá statistikám.

Je trochu ošemetné srovnávat dva výrazně rozdílné vzorky utkání (Cikánek odchytal od Godlova zranění čtyři duely), ale Godla zapsal při hře 5 na 5 od Vánoc 92,6% úspěšnost a 86,1% úspěšnost proti střelám ze slotu, zatímco Cikánek zaznamenal od zranění svého parťáka 93,7 % a 87,8 %.

Rozdíl je především v tom, že Godla se mohl spolehnout na mírně lepší týmové statistiky i vyšší úspěšnost střelby (8,7 %) oproti těm, které Rytíři zaznamenávají s Cikánkem v brance (úspěšnost střelby 5 %).

Speciální formace

Jak tedy na tom Kladno v závěrečné části sezony je?

Z výše uvedených statistik vidíme, že Rytíři se od Vánoc skutečně zhoršili, a přestože díky trochu vyšším úspěšnostem by nemuseli nutně zapsat devět porážek v řadě, pokles na 12. místo není vzhledem k okolnostem žádným překvapením.

Stále však není nic ztraceno. Středočeši mají před sebou šest utkání (tři doma, tři venku), v nichž se potkají s oběma svými hlavními konkurenty – v pátek 21. února s Pardubicemi a v závěrečném duelu ročníku 6. března s Litvínovem.

V závěrečném duelu ročníku zajíždí Kladno na led Litvínova.

Chtějí-li se v extralize udržet, musí svěřenci trenérů Lidického a Čermáka zlepšit své dosavadní výkony při hře 5 na 5 i přesilovky (od Vánoc patří k podprůměru), odrazit by se mohli naopak od hry v oslabení, v níž patří v počtu inkasovaných střel k nejlepším, ale dolů je sráží nízká úspěšnost zákroků.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV