Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Sedmý zápas. Dvě nejlepší slova, která chce každý hokejový fanoušek slyšet. Poslední možné utkání rozsekne i semifinálovou sérii mezi hokejisty Třince a Plzně a rozhodne, kdo si zahraje o Masarykův pohár. Jaké jsou hlavní klíče pondělního zápasu očima čísel?

Můžou rozhodovat maličkosti, ale i špatné výkony jednotlivců či celého týmu. Sedmé utkání je vždy nevyzpytatelné a většinou skončí těsným výsledkem. Jaké jsou klíčové faktory pro oba týmy?

HC Oceláři Třinec

1) Efektivita v přesilovkách

Hokejisté Plzně i v semifinále nejsou příliš disciplinovaní a v šesti utkáních už nabídli svému soupeři 32 přesilových her. Oceláři však využili pouhé tři (9,38% úspěšnost), čímž přicházejí o možná klíčové branky.

Přitom co se týče kombinačních schopností, nejsou na tom svěřenci Václava Varadi vůbec špatně. Oproti Plzni mají převahu v počtu přihrávek na střelecké pokusy (63:33), přihrávek na střelecké pokusy ze slotu (24:8), křižných nahrávek na střelecké pokusy (39:18) i křižných nahrávek na střelecké pokusy ze slotu (15:4).

Lépe se Třinci vede i v přihrávkách na střely z první (32:18) a přihrávkách na střely z první ze slotu (10:3). Střelecky už to ale taková hitparáda není. Škodovka je lepší v počtu střeleckých pokusů za 60 minut, v počtu střel na branku ze slotu za 60 minut i klasických střel na branku za 60 minut.

Třinec tak vévodí pouze v počtu střeleckých pokusů ze slotu za 60 minut. K ničemu mu to ale není platné, protože není schopen své šance využívat. Zatímco v základní části končilo gólem v průměru 13,21 % přesilovkových střel na branku Slezanů (byli čtvrtí nejlepší o chloupek právě za Plzní), nyní proměňují jen 7,5 % střel v početních výhodách.

Zda je tento fenomén způsoben smůlou či neschopností třineckých střelců v zakončení, je otázkou. Otázkou, kterou by měli v Třinci vyřešit, zda chtějí postoupit. Přesilovky totiž zbývají v klíčových utkáních rozdílové.

2) Dostat se do vedení

Máme za sebou šest zápasů, ale ani jednou nedokázali Třinečtí vstřelit úvodní gól. Dohánět soupeře není samozřejmě nikdy jednoduché, když se vám to ovšem nedaří konzistentně, může si to začít vybírat svou daň.

Oceláři vedli v celé sérii pouhých 46 minut a 10 sekund, naopak Západočeši hráli s náskokem 194 minut a dvě sekundy! Zbytek – tedy 119 minut a 48 sekund – bylo vyrovnáno.

Nemluvě o možném horším psychickém rozpoložení stojí dotahování také fyzické síly, a přestože Třinec nemusel ve čtvrtfinále jako Plzeň hrát sedm zápasů, právě snaha o vyrovnání by nakonec mohla misky vah převrátit na stranu Škodovky.

3) Galvinš & Musil

O schopnostech a dovednostech Jana Kováře a Milana Gulaše netřeba dlouho polemizovat. Společně tvoří oba Plzeňáci zřejmě nejnebezpečnější dvojici v lize a dokazují to i v sérii proti Třinci. Dohromady mají v šesti duelech na kontě 16 bodů, oba po osmi. Šest z toho zaznamenali při hře 5 na 5, zbytek v přesilovce.

Mohlo by se tedy říci, že Ocelářům se většinu času nedaří oba dva borce při hře 5 na 5 dostatečně bránit. Opak je však pravdou.

Gulaš s Kovářem odehráli v sérii proti Třinci při hře 5 na 5 společně 83 minut a tři sekundy. Během nich zaznamenali 53,9% Corsi, 54,22% poměr střel na branku, 56,14% poměr střeleckých pokusů na slotu a 60% gólový poměr.

41 minut a 56 sekund, tzn. 50,49 %, a 40 minut a 47 sekund, tzn. 49,11 %, strávila plzeňská dvojice proti svým nejčastějším protivníkům při hře 5 na 5 Guntisu Galvinšovi a Davidu Musilovi. A jak si vedli?

Gulaš i Kovář proti nim každý zaznamenal dva body (1+1) ze svých šesti při hře 5 na 5, přestože proti nim odehráli proti každému v podstatě půlku svého času. Navíc v pokročilých statistikách je jasné, že Galvinš s Musilem si proti plzeňským kanonýrům vedou velmi dobře.

51,11% a 53,66% Corsi, 55,32% a 55,81% poměr střel na branku, shodný 50% poměr střeleckých pokusů ze slotu, shodný 52,94% poměr střel na branku ze slotu a 60% (3:2) a 50% (3:3) gólový poměr ukazují, že v pokročilých statistikách Gulaš s Kovářem téměř polovinu svého času na ledě při hře 5 na 5 ztrácejí.

Sešup pokračuje u Gulaše s Kovářem i v dalších statistikách. Zatímco celkově zaznamenávala oba borci dohromady 15,17 střel na branku za 60 minut, 14,45 střel ze slotu za 60 minut a 10,84 střel na branku ze slotu za 60 minut, proti Galvinšovi s Musilem si oba ve stejných statisitkách zapisují hodnoty 12,21 a 3,03, 9,06 a 3,03 a 6,11 a 3,03.

Je tak jasné, že hlavní obranná dvojice Třince dělá proti Gulašovi s Kovářem výbornou práci. Plzeňští útočníci sice dokáží i tak body sbírat (proti ostatním hráčům), ale spolupráce Galvinš & Musil může být v sedmém střetnutí rozhodující.

Statistiky Corsi % při hře 5 na 5 některých plzeňských hráčů v šestém zápase semifinále 2019 proti Třinci. Čím červenější, tím lepší pro Oceláře. V prvních dvou sloupcích se jedná o statistiky Guntise Galvinše a Davida Musila.

HC Škoda Plzeň

1) Přesilovky

O početních výhodách už byla řeč a jen těžko byste v Tipsport extralize hledali tým, který je v nich tak nebezpečný jako Plzeň. Na vlastní kůži to právě teď pociťují i hráči Třince.

Západočeši využili alespoň jednu početní výhodu v pěti ze šesti utkání (naprázdno vyšli pouze ve třetím zápase) a celkově proměnili 7 z 26 přesilovek – z toho nám vyplývá impozantní 26,92% úspěšnost.

Jak už byla řeč, Škodovka má většinu statistik při přesilovkách lepší než Třinec, výjimkou jsou pouze střelecké pokusy ze slotu. Jinak jsou to většinou rozdíly o parník – 106,98 ku 98,41 střeleckým pokusům za 60 minut, 62,41 ku 48,6 střelám na branku, 30,31 ku 18,22 střelám na branku ze slotu.

Pyšnit se v Plzni mohou také vysokou 20% úspěšností střelby, která je sice téměř o sedm procent vyšší než ta v základní části (takže se dá očekávat snížení), nicméně je jasné, že Plzenští mají v početních výhodách formu.

Nejlepší na tom pro plzeňské trenéry pravděpodobně je, že hlavními tahounami v přesilových hrách není nikdo z dvojice Kovář – Gulaš. Tahouny jsou se čtyřmi body Miroslav Indrák (1+3) a Nicholas Jones (0+4), tři body má na kontě Vojtěch Němec (1+2). Až pak následují dvoubodové opory Plzně.

2) Lepší starty do utkání

O tom, že Škodovka dala ve všech prozatímních utkáních první branku, už jsme se také zmínili, přesto stojí lepší starty do utkání v podání Plzně za podrobnější zmínku.

Pětkrát ze šesti případů dali modrobílí hokejisté první branku v první třetině, pokaždé do 12. minuty. Na třech ze šesti gólů se podílel Jones (0+3, všechny primární asistence) a Gulaš (1+2), na dvou pak Kovář (0+2).

Celkově se Západočechům v prvních třetinách daří. 57,24% Corsi, 58,24% poměr střel na branku, 57,14% poměr střeleckých pokusů ze slotu a 68,97% poměr střel na branku ze slotu při hře 5 na 5 vás o tom jistě přesvědčí.

Když už jsme u toho, pojďme se podívat na gólové rozložení v jednotlivých třetinách. V první periodě vede jednoznačně 7:1 Plzeň, v ostatních už vládnou Oceláři – ve druhé poměrem 7:6, ve třetí pak 6:4. I tady je vidět, jak důležité úvodní dvacetiminutovky pro Škodovku jsou.

3) Historická bilance

Šest sedmých zápasů, pokaždé výhra. Plzeň má s posledním možným utkáním série fantastické zkušenosti, koneckonců si v něm naposledy v letošním čtvrtfinále poradila poměrem 3:2 s Olomoucí.

Nepochybně také stojí za zmínku, že Plzeň čtyři z pěti letošních utkání ve Slezsku (základní část + play off) dokázala vyhrát a přestřílela při tom svého soupeře 18:13. Jak se jí bude dařit tentokrát?