Hokejka news

  • 22. 2. - 09:00

    Nový film nejen o hokeji

    Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

  • 15. 9. - 11:28

    Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

    Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

  • 4. 2. - 11:32

    O kapku lepší hokej

    4. únor je Světovým dnem rakoviny!
    Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

  • 26. 11. - 11:57

    Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

    Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Pouhých 15 inkasovaných gólů a vyšší než 93% úspěšnost. Žádný z týmů nesahal v minulé sezoně plzeňskému oslabení ani po kotníky, to je jasné.

93,39 %, 86,61 % a 86,19 %. Z prvních třech příček, které po lídrovi ze západu Čech obsadili hokejisté Liberce a Vítkovic, je jasné, že Plzeň v uplynulé sezoně v oslabení opravdu dominovala.

Protože ale v předchozích pěti ročnících žádný z týmů nepřesáhl v základní části ani hranici 90 %, je jasné, že se jedná o výkon vskutku bezprecedentní.

Nabízí se tak jasná otázka – předváděli Plzeňští při početních nevýhodách tak skvělé výkony, nebo jim hrála do karet štěstěna?

Foto: hcskoda.cz

Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme se podívat na týmové pokročilé statistiky při oslabení. Nejdůležitějšími statistikami pro nás budou průměrné počty inkasovaných střeleckých pokusů, střel na branku, střeleckých pokusů ze slotu a střel na branek ze slotu přepočítané na 60 minut hry v oslabení.

Zanalyzujeme si ale také další týmové statistiky týkající se počtu přihrávek na střelecké pokusy, střely na branku či střely z první a především úspěšnost zákroků plzeňských brankářů při oslabení, která má na počet inkasovaných gólů a tudíž úspěšnost ubráněných oslabení klíčový vliv.

Konec vysvětlování, pojďme už na čísla.

Škodovka odehrála v minulé sezoně v 52 zápasech při oslabení 390 minut a 9 sekund, což byla druhá nejvyšší hodnota po Chomutově. U obou týmů je to dáno vysokým počtem oslabení (a tedy vyloučení) – Chomutov tabulku s 255 zápisy jednoznačně vede, zatímco Škodovka je s hodnotou 227 na třetí pozici. U Plzně navíc číslo zvyšuje fakt, že díky lepší hře strávili v oslabení více času.

Nejvíce času na ledě v oslabení strávili z plzeňských hokejistů obránci Roman Vráblík (177:16), Conor Allen (156:34) a Peter Čerešňák (135:33), který byl s 3 minutami a 29 sekundami za zápas v průměru nejvytěžovanějším hráčem Škodovky.

I v dalších statistikách je Plzeň na špici, tentokrát však na správné straně. 74,28 obdržených střeleckých pokusů za 60 minut je z extraligových týmů s přehledem nejnižší číslo, na první příčce jsou Západočeši rovněž v počtu inkasovaných střel na branku (41,37), dvě druhá místa za Hradcem pak obsadili v počtu inkasovaných střeleckých pokusů ze slotu (27,37) a střel na branku ze slotu (16,7).

Je tedy logické, že se na předních místech budou díky nízkým počtům inkasovaných střeleckých pokusů a střel na branku pohybovat také v počtu inkasovaných branek.

A skutečně tomu tak je. Co však překvapí, je suverénní odstup oproti zbytku startovního pole.

Za 60 minut totiž Plzeň inkasovala v průměru 2,61 branek. To už je sama o sobě, vezmeme-li v potaz povahu hry při oslabení (bez jednoho či dvou hráčů), velice nízká hodnota a v minulé sezoně dokonce téměř dvakrát lepší, než jakou zaznamenal v pořadí druhý Liberec! Pro srovnání, Bílí Tygři v průměru obdrželi za 60 minut hry v oslabení 5,03 gólů!

Je tedy nabíledni, že kromě dobrých počtů inkasovaných střeleckých pokusů a střel na branku se na vynikajícím výsledku týmu okolo Milana Gulaše musely podílet i úspěšnosti. V tomto případě úspěšnost zákroků.

Tu poražení semifinalisté vyšponovali na 93,68 %. To je číslo vskutku nadprůměrné a z letošního extraligového průměru (87,98 %) i historické zkušenosti (82,8 % v posledních dvou sezonách) se dá odvodit, že – a to se vším respektem k plzeňským brankářům – neudržitelné.

Měla tedy Plzeň tak vysokou úspěšnost v oslabení díky štěstí?

Nikoli, jak střelecké statistiky, tak statistiky mapující inkasované přihrávky (jenom pro informaci v nich Škodovka skončila dvakrát první a čtyřikrát druhá) jasně ukazují, že hlavním důvodem skvělého výsledku při početních nevýhodách byl dobrý defenzivní systém.

Na základě nadprůměrné úspěšnosti zákroků ovšem můžeme říci, že 93,39% úspěšnost v oslabení u Plzně v příští sezoně spíše nečekejte.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV