Kahun: Lidi nám nevěřili. Připomíná mi to MS 2010, kde jsem uklízel led...

Dominik Kahun | Foto: Markéta Křížová

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Díky Dominiku Kahunovi, rodákovi z Plané u Mariánských Lázní, má nakonec i Česko svého hokejistu ve finále mistrovství světa. Němci totiž otočili utkání s USA a po vítězství 4:3 v prodloužení slaví historický úspěch a na MS první medaili po sedmdesáti letech. V neděli zkusí zaútočit na zlato, čeká je kanadská výzva na finské půdě.

„Mám v Česku kámoše, rodinu, táta tam bydlí. Ani nechci vědět, co on doma teď dělá. Je to opravdu hrozně moc emocionální. Zasloužili jsme si to. Fakt nemám slov,“ zářil Kahun radostí po postupu.

Dostanete asi zprávu i od Dominika Kubalíka, se kterým se dobře znáte, ne?
Ta tam bude určitě. Najdu i další zprávy z Česka. Ani ten mobil nechci vidět… (směje se) Ale opravdu se na to těším.

Díky čemu jste dokázali na turnaji uspět?
Tvrdá práce. Opravdu moc tvrdá práce. A to, že si věříme. Ze začátku jsme měli těžké soupeře, nikdo nám moc nevěřil. V Německu se už před turnajem říkalo, že s tímhle týmem můžeme sestoupit. My jsme ale vnitřně věděli, že něco můžeme dokázat. Akorát jsme o tom nechtěli mluvit, protože to potom nemusí dopadnout. Ale tvrdě jsme pracovali, takže si to zasloužíme.

„V Německu se už před turnajem říkalo, že s tímhle týmem můžeme sestoupit."

Prohráli jste s USA v prvním zápase ve skupině. Teď ale slavíte vy...
Náš kouč říkal, že Amerika nebo Kanada nás někdy podceňují. Ale tohle už bylo semifinále, bylo nám jasné, že to tak nebude. Trenér nám povídal, že na nás vlítnou.

Od té prohry jste se přitom rozjeli a ani jednou jste už neprohráli.
Nakopnuli jsme se. Už první tři utkání se silnými týmy jsme hráli opravdu vyrovnaně. Nepodařilo se nám uspět, ale asi to tak nakonec mělo být…

Proč vám nevyšel začátek utkání? Prohrávali jste 0:2.
Věděli jsme, že na nás takhle vlítnou. Možná nám to ulítlo i tím, že jsme byli nervózní.

V prodloužení nakonec vypukla obrovská radost... Co je největší síla vašeho týmu?
Soudržnost, bojujeme jeden za druhého. Myslím si, že tuhle soudržnost máme největší na šampionátu. Hrozně mi to připomíná olympiádu v Koreji v roce 2018. Je jedno, jestli jsme v hale, nebo někde mimo led. Prostě držíme při sobě.

„Hrozně mi to připomíná olympiádu v Koreji v roce 2018."

Po 70 letech máte na šampionátu medaili…
Nevím, co k tomu říct. Udělali jsme historii, ale ta nesmí končit! Zítra máme šanci být mistři světa. Když si to teď sám pro sebe řeknu, nemůžu tomu věřit… Uděláme pro to maximum.

V roce 2018 jste na olympiádě brali senzační stříbro. Jak blízko jste zlatu nyní?
Máme asi jenom čtyři kluky, kteří to zažili. Ale i tohle pomáhá, protože o tom budeme mluvit v kabině. I dneska jsme si to říkali. Zmínili jsme i zkušenost ze šampionátu v roce 2021, kde jsme byli čtvrtí. A můžu říct, že právě tohle umístění je to nejhorší, co jsem kdy zažil… To bylo horší než prohrát finále na olympiádě. Už jsme to nechtěli dopustit!

A to tady ještě nejsou útočník Leon Draisaitl a gólman Philipp Grubauer, dvě zámořské hvězdy.
Ti by určitě hrozně moc pomohli. Ale museli se omluvit kvůli zranění. Už v tu dobu lidi psali a říkali, že sestoupíme. Protože mám spojení s Českem, tak mi to trochu připomíná rok 2010 a mistrovství světa v Německu. Všichni říkali, že nemají tým… A vidíte, brali zlato. Já si to dobře pamatuju, protože jsem v Mannheimu uklízel led. Zrovna jsem tam hrál v mládežnickém týmu, byl jsem malej. No a teď si finále zahraju sám. Takže neskutečný!

Prožíval jste hodně ten šampionát?
Určitě ano. Byl jsem tam každý den, musel jsem pracovat. Strašně jsem si to užíval, koukal jsem na každý zápas, na všechny hráče.

„Protože mám spojení s Českem, tak mi to trochu připomíná rok 2010."

Bude teď hokej v Německu i populárnější než Bundesliga?
No, o tom vůbec nechci mluvit. Protože fandím Dortmundu... To je citlivé téma. (směje se) Věděl jsem ještě před utkáním, že to podělali. Ale co, my jsme ve finále!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz