Kaut o Nečasovi: víru v NHL měl odmala. Na mistry světa stáli frontu ve Žďáru

Foto: Český hokej a Hokej.cz

Dva Martinové z Vysočiny, dva budoucí útočníci národního týmu. „Věděl jsem, že Neči přijede. I když hrál se zraněním, chtěl přijet za každou cenu. Pro nároďák bude obrovskou posilou a těším se, co tady předvede,“ říká Martin Kaut.

Nečas je jen o půl roku starší než jeho velký parťák Kaut. Bydleli kousek od sebe, znají se už od tří let. Hokejově spolu vyrůstali v jednom útoku a doteď spolu trénují přes léto. 

Jenže Martin Kaut bude muset na společný tenis s útočníkem Caroliny ještě chvíli počkat. „Určitě byl domluvený s reprezentací. Jediným otazníkem bylo to zranění, ale když s ním mohl hrát, nebude to problém,“ zafandí Kaut svému kámošovi. Se starším bráchou zatím navštívil utkání se Švýcarskem. 

Novinář Eliotte Friedman napsal, že Nečasova budoucnost u Hurricanes je nejistá. Jaký je váš pohled?
Určitě mohl dostávat více prostoru, během sezony jsme si psali. Před uzávěrkou přestupů přicházela v úvahu i výměna do Vancouveru, nakonec to nedopadlo. Teď po sezoně už to bude asi jenom na něm. Myslím si, že Carolina na něj nebude mít peníze. Možná Neči změní tým. Ale to se musíte zeptat jeho.

V sezoně jste jeho výkony pozoroval?
V kabině jsme sledovali sestřihy NHL. Neči je výborný hráč, skvělý bruslař, jeden z nejlepších v NHL. Má skvělou střelu. A hokejové myšlení má neskutečné. Možná je trochu škoda, že v Carolině nedostal víc prostoru, i když v play off hrál dost. Nicméně nejsem trenér ani manažer. Jsem rád, že přijel do Prahy, i když je lehce zraněný.

„Před uzávěrkou přestupů přicházela v úvahu i výměna do Vancouveru, nakonec to nedopadlo. Teď po sezoně už to bude asi jenom na něm. Myslím si, že Carolina na něj nebude mít peníze."

Kde byste ho rád viděl?
Colorado by bylo super! (směje se) Ale nevím, jak jsou na tom s platovým stropem. Já bych si ho třeba dokázal představit v Montrealu. Jsou v přestavbě a Neči by tam mohl podepsat víceletou smlouvu, což by pro něj bylo skvělý. Je to každopádně na něm. Taky záleží, co má v plánu Carolina. Můžou ho i vytrejdovat, uvidíme.

S kanadským angažmá se ale pojí taky velký tlak, stejně jako s domácím mistrovstvím. Jak tohle Martin zvládá? Vždycky na mě působil tak zdravě sebevědomý.
Neči je natolik chytrý a zkušený hráč, že se dokáže namotivovat ve správný čas a moment. A dokáže se sebevědomím pracovat. Jinak je to skromný kluk, známe se od mala. Věřit si na ledě je potom hrozně důležité.

Spolu jste prožívali už MS 2018 v Dánsku…
Byli jsme tam spolu, Neči hrál, já jsem čekal na dopsání na soupisku. Ale pak přijeli Pasta s Krejčou (David Pastrňák a David Krejčí), tak jsem frčel domů. Bylo mi osmnáct let, já jsem si užíval už to, že jsem tam mohl být. Už v té době byl Neči jedním z nejlepších hráčů. A teď si myslím, že může být klíčem k úspěchu. 

„Kdyby hrál se mnou, tak na centru. (směje se) V Carolině občas chodil na buly, jinak byl na křídle."

Nečas vyrůstal jako centr, teď už tam moc nehraje. Vidíte jej spíš na křídle?
Kdyby hrál se mnou, tak na centru. (směje se) V Carolině občas chodil na buly, jinak byl na křídle. Ještě záleží, jestli přijede Pasta se Zachičem (Pavlem Zachou), což věřím, že by se mohlo povést. Třeba je pak dají k sobě. Neči je rozdílový hráč – může hrát úplně s kýmkoli a jeho lajna bude fungovat.

Jak jste prožíval loňský šampionát vy osobně?
Moc jsem si to užíval, bylo to moje první mistrovství světa, akorát nedopadlo tak, jak bych si přál. Byl jsem zklamaný, protože jsme vypadli ve čtvrtfinále a moc nám to nesedlo. Sleduje to celá republika… Letos navíc doma v Česku, lidi to sledují hodně – a je vidět, že jsme hokejový národ. 

Jste v kontaktu s Lukášem Sedlákem nebo Liborem Hájkem?
Píšeme si, kluci jsou spolu na pokoji, vždycky jim něco vyřídím. Výsledek mistrovství stejně záleží na čtvrtfinále, tam se ukáže, jestli to bude úspěch, nebo ne. Kluci ale zatím hrají suprově, jako jeden tým. Věřím, že Pasta se Zachičem přijedou – byly by to obrovské posily, rozdíloví hráči. V klíčových zápasech by byli hrozně důležití.

Atmosféra okolo národního týmu je díky výhrám pozitivní…
Myslím, že ten tým ženou i diváci. Je neskutečný, když celá hala skáče, nebo když diváci skandují. Nechci to srovnávat s Pardubicemi – ale když hrajeme domácí zápas v extralize, vždycky mě ta atmosféra povzbudí. Jsem taky moc rád, že chodí hodně lidí i na další zápasy bez českého týmu. 

Mířili jste s Martinem Nečasem takhle vysoko už jako malí kluci?
Mě by vůbec nenapadlo, že bych se ze Žďáru nad Sázavou mohl dostat do NHL. Nevím, jak to měl Neči. Podle mě tomu věřil, myslel si, že tam hrát bude. Možná i díky tomu v NHL zůstal a já ne, že jsem to neměl tolik nastavené v hlavě. Každý zápas v NHL jsem si hrozně užíval, celý ten čas v zámoří. Taky jsme měli obrovské štěstí na sebe, že jsme se s Martinem potkali v tak malém městě. Je to dobrá vizitka pro Žďár.

Na MS 2010 hráli žďárští odchovanci Rolinek, Koukal a Vampola. Fotili jste se s pohárem mistrů světa?
Jo! Ve Žďáru na náměstí byla podpisová akce, kartičky mám ještě někde schované. Pamatuju si, že jsme tam s Nečim stáli frontu. Kluci mají v hale vyvěšené dresy… Tak by to letos Neči mohl dovézt domů. (usmívá se)

Martin Nečas před zástupci médií

Martin Nečas před zástupci médií | Foto: Jakub Knap

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz