Klára Peslarová jako první žena vychytala nulu v mužské soutěži

Foto: Patricie Ryšková, hcporuba.cz

Bourání předsudků je pro hokejistky v České republice bohužel stále ještě denním chlebem, ty lepší ale zvládají bourat i spoustu mantinelů. Jako Klára Peslarová. Reprezentační brankářka po návratu ze zahraničí nastupuje v krajské lize za B-tým ostravské Poruby a ve středu jako první žena vychytala čisté konto!

Nový fanshop

Sluší se dodat, že to pro ni nebyl zrovna nadlidský úkol. Čtvrtá Poruba totiž hrála s Novým Jičínem, kterému patří v krajské lize Moravskoslezského kraje poslední místo se ziskem jediného bodu ze 22 zápasů. „Nula je super, ale proti kvalitnějšímu soupeři by to pro mě znamenalo víc,“ pokyvuje Peslarová, které stačilo předvést třináct zákroků. „Nějaké šance měli, ale jinak to byl jednoznačný zápas.“

Na čisté konto dosáhla ve svém šestém utkání. S celkovou úspěšností zákroků 86,86 % je na stejné úrovni jako její kolegové, v kraji padá gólů hodně. „Před Vánoci nám onemocněl brankář, tak jsem chytala třikrát za sebou, i proti kvalitnějším soupeřům,“ říká. Porážku zapsala jen v zápase s druhou Studénkou, jinak má na kontě pět výher.

Extraligové fanoušky by krajská liga asi těžko zaujala, pro brankářskou průkopnici ale svou kvalitu rozhodně má. Kromě mladých hokejistů, kteří třeba usilují o druhou ligu, v ní působí i řada zkušených harcovníků. Za Bohumín hrají Marek Ivan, Miroslav Javín či David Mikšan, v Českém Těšíně zase Martin Piecha, to jsou všechno jména protřelá profesionálním hokejem.

„Určitě je to pro mě něco nového. Chytat proti chlapům mi dává strašně moc, fyzicky jsou na tom o dost líp, mají sílu. I tréninky jsou rychlejší, což je plus pro můj rozvoj. Třeba když jezdí tři na jednoho, dva na nikoho, tak si mezi sebou dávají puky a já musím rychleji reagovat. Rozhodně mě to rozvíjí víc, než kdybych měla hrát jenom ženskou ligu, která nemá kvalitu,“ pokračuje Peslarová.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Jednadvacetiletá gólmanka má za sebou angažmá v Rusku a Švédsku, kde chytala ženské soutěže. Jinak pro ni není žádný nezvyk být v jednom týmu s muži, každá hokejistka vyrůstá v chlapeckém prostředí. Zato když teď někteří ze zkušenejších protivníků vyjedou proti zdánlivě křehké dívce, můžou se divit.

„Už když o mě na začátku sezony vyšel článek, tak všichni asi věděli, že do soutěže zasáhnu. Kluci si to nějak neberou. Je jim jedno, jestli proti nim stojí nějaký kluk ze staršího dorostu, nebo já. Hrají pořád naplno, neberou nějaké ohledy, že by měli střílet menší rány,“ pokračuje porubská odchovankyně. Zvláštní reakce u soupeřů nepozoruje. „Už to mají v hlavě v pořádku, nejsou to žádní kluci, na které leze puberta. Jenom se slušně zdravíme, já vůči nim samozřejmě mám respekt. Jednou mi někdo řekl, že jsem šikovná, jinak nic,“ přemýšlí.

Klára Peslarová prožívá trochu volnější rok. Z velké části je to dané i slabším programem národního týmu, který v olympijském roce nemá žádný vrchol sezony. Než si najde nové působiště, zůstala doma, což se pro ni ukázalo jako dobrá volba.

„Už to mají v hlavě v pořádku, nejsou to žádní kluci, na které leze puberta. Jenom se slušně zdravíme, já vůči nim samozřejmě mám respekt. Jednou mi někdo řekl, že jsem šikovná, jinak nic.“

„Popravdě jsem věřila, že bych mohla dostat víc příležitostí, ale jsem spokojená. Na můj rozvoj je to dobré,“ opakuje. „Můžu potrénovat a připravit se na nadcházející sezonu, která pro nás bude důležitá,“ hlásí směrem k mistrovství světa 2019 ve Finsku. Tím ale rozhodně nepovažuje svůj post dosavadní jedničky za automatický. „Musím bojovat o to, abych si ho udržela. V osmnáctkách skončila Kristýna Bláhová, pořád je tam Blanka Škodová, Katka Zechovská... Budeme mít mezi sebou velký souboj,“ tuší.

Teď ji s českou reprezentací čeká dvojzápas v Japonsku, zároveň už ale spřádá plány i na další sezonu. „Půjdu zpátky na sever,“ hlásí jednoznačně. Tedy do Švédska, kde odchytala dvě sezony. „Mám to přislíbené, jenom si musím vyjednat tým. Hodně záleží, jak Švédky dopadnou na olympiádě, jestli některé z nich skončí,“ vysvětluje. Podle toho, jaká zůstane mezi gólmankami v soutěži konkurence, se rozhodne o jejím působišti.

O jiné variantě aktuálně nepřemýšlí. „Ve Švédsku nemají žádné limity na cizince, je tam hodně národností. Ta liga mi přijde nejlepší v Evropě a dává mi něco víc. Chci se tam vrátit,“ dodává Klára Peslarová.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz