Kvalita 2. ligy půjde o level výš, těší manažera Bláhu. Příbram chce hrát špičku

Foto: Facebook HC Příbram

28. července 9:06

Pavel Mandát

Příbramský Baník se za poslední roky etabloval mezi druholigovou elitu. Parta kolem manažera Bláhy zkrátka hokej dělá dobře. Velkohubá prohlášení tady nečekejte. O to víc jsou vidět výsledeky koncepční práce, kterou vedení klubu razí. O minulém ročníku i plánech do budoucna hovoří pro hokej.cz manažer HC Příbram Miroslav Bláha.

Zlatá hokejka 2022

Začněme u loňské sezony. Jak ji s odstupem času hodnotíte?
Nemohu ji hodnotit jinak než jako úspěšnou. Říkali mi, že to byl náš největší úspěch snad za posledních pětadvacet let. Čili hodnotím ji pozitivně.

Mohli jste dojít i dál, ale velkou čáru přes rozpočet vám udělala zranění v play off, že?
Musím před klukama smeknout. V některých zápasech jsme měli až jedenáct zraněných hráčů. Hodně hráčů navíc hrálo přes bolesti. Se zlomeninami a podobně. Mají můj velký respekt, nejsme profesionální soutěž a o to více si jejich přístupu cením. Bylo v tom srdíčko a zájem udělat dobrý výsledek. Z týmu bylo cítit, že jsme na jedné lodi.

Vím, že je to záležitost financí, ale bude váš kádr v návaznosti na tuto zkušenost pro příští sezonu širší?
Řekl jste to přesně. Budeme doplňovat náš kádr v duchu toho, co si můžeme dovolit. Někteří hráči dostali slušné nabídky z vyšších soutěží. Přesto zůstali a dohodli jsme se s nimi na pokračování v Baníku. Není to jen o penězích, ale i o vztazích.

Jednou z největších osobností vašeho týmu je nestárnoucí veterán Ladislav Gengel. Bude v Příbrami pokračovat?
Ano, Láďa pokračuje dále v Baníku. Zahrál výborně v play off. Je to jeden z těch hráčů, kteří šli přes zranění. V jeho případě už to byl docela extrém. Je to srdcař a sportovec každým coulem.

„Bylo v tom srdíčko a zájem udělat dobrý výsledek."

Jak to vypadá se Zdeňkem Kutlákem?
Se Zdeňkem máme výborný vztah. Je to jen na něm, jestli si prodlouží hráčskou kariéru, nebo začne tu trenérskou. Charakterově je to výborný hráč i člověk. Mluvíme spolu vždycky na rovinu. Naše rozhovory končíme takhle: Vždycky Baník! Samozřejmě to myslím v nadsázce, ale tak to je. (usmívá se)

Můžou se fanoušci těšit i na nová jména?
Hráčské příchody budou. Některé hráče mám vytipované i několik sezon a někteří z nich budou v Baníku. Doufám, že nám pomůžou udělat dobrý výsledek. Doplníme kádr tam, kde je to potřeba a uvidíme, jak si to sedne. Hodně kluků přijde na try out. Jména už teď domluvených posil zveřejníme na začátku srpna. Myslím, že fanoušci se můžou těšit.

Foto: Tomáš Danko, hctabor.com

Co rozpočet pro příští sezonu?
Finančně to bude těžší, ale to jsme poznali všichni. Vše je dražší od A do Z. Tato soutěž se dlouhodobě bez podpory měst, která reprezentujete, hrát nedá. Tady v této oblasti máme s ohledem na první tým v Příbrami bohužel velké rezervy. Sháníme peníze všude, kde se dá. Pokud je neseženeme, tak hokej na této úrovni v Příbrami nebude.

„Láďa Gengel pokračuje dále v Baníku."

Samostatnou kapitolou jsou rostoucí ceny energií, které dostávají řadu nejen hokejových klubů do velkých problémů.
Tohle samozřejmě taky vnímáme. Ovšem jak velká komplikace to bude, to se podle mě ukáže až v budoucnu. Spousta firem může skončit a vy přijdete o sponzora. Pak už vám zbyde poslední instance, a to je město. Snažíme se ve volném čase bez nároku na honorář. Jsou to stovky hodin ne ročně, ale měsíčně, které dáváte, aby tady v Příbrami hokej byl a fungoval na slušné úrovni.

Jak se v návaznosti na výše zmíněné díváte na letošní model 2. ligy, kde se zejména v západní skupině, do které je zařazena i Příbram, hodně nacestuje?
Jak už jsem vám říkal, prodraží se to. Časově to bude náročné. Nesmíte zapomínat, že hráči studují nebo chodí do práce. Ale hokejově je to plus. Z 2. ligy se stala zajímavá soutěž. Možná nejkvalitnější za posledních dvacet let.

Manažer Řisut mi říkal, že za něj by byl ideální třískupinový model, ve kterém by v každé skupině bylo deset týmů. Co si o tom myslíte vy?
Finančně má pravdu. Hokejově je zajímavější letošní model. Třeba přibude pro 2. ligu hlavní sponzor. Hodně lidí tvrdí, že bude zajímavější než Chance liga. Postoupí jen jeden a rozpočty některých týmů jsou hodně vysoké.

„Jména už teď domluvených posil zveřejníme na začátku srpna."

Zmiňoval jste hlavního sponzora. Máte nějaké náznaky o tom, že jednání s někým takovým probíhají?
Zatím takové náznaky bohužel nemám.

Kdo je podle vás největší aspirant na postup do Chance ligy?
Nemám aspiranta, všichni říkají, že Znojmo je největší kandidát na postup, ale víte, jak to je. Dva se perou a třetí se směje. Každopádně mám radost, že úroveň soutěže půjde o level výše. To je ku prospěchu hokeje.

Foto: hcpribram.cz

Na kterého soupeře se nejvíc těšíte vy osobně?
Nejvíc se těším na všechny ty, kteří sestoupili z Chance ligy. Samozřejmě nesmím opomenout Chomutov nebo Tábor, který skládá velmi zajímavý tým. Také jsou tu Letňany, proti kterým jsme loni hráli jen přátelák. Těch týmů je opravdu hodně, což potvrzuje, že soutěž bude zajímavá.

Jaké cíle si před novou sezonou dává Příbram?
Budeme se chtít držet ve špičce a uvidíme.

„Mám radost, že úroveň 2. ligy půjde o level výše."

V minulé sezoně jste rozjeli spolupráci na trase Hradec Králové – Kolín – Příbram. Jak se vám osvědčila?
Osvědčila se, budeme v ní pokračovat a více zapojovat mládež. Trochu handicap je vzdálenost. Každopádně když něco funguje, chceme se toho držet i do budoucna.

Příbram je obecně klub, který se hodně soustředí na práci s mládeží…
Víte, práce s mládeží je běh na dlouhou trať. Když jsme se bavili ve vedení, tak jsem říkal, že je to práce minimálně na deset let. Nejsme top klub s top soutěžemi, aby k nám nejlepší hráči přicházeli. U nás je to opačně, ti nejlepší nám odejdou do top soutěží, případně do zahraničí. To je příklad třeba Tomáše Holečka. Tak to je a my s tím musíme pracovat. Laťku jsme si každopádně nastavili vysoko. Teď ji musíme držet a postupně vylepšovat. Každý mládežnický hráč má svůj vývoj. Někdo je hvězda v deseti letech. Na někoho to přijde v šestnácti nebo sedmnácti.

Co počet děti v náborech?
Za posledních pět let jsou nábory pravidelně početně na velmi dobré úrovni. Jsme za to rádi.

„Návštěvnost nebyla na té úrovni, abychom byli spokojeni."

Příbram je pár let po restartu klubu, jak jste spokojen s tím, jak si k vám našli cestu fanoušci?
Upřímně jsem čekal lepší návštěvy, ale děkuju těm, kteří chodí a podporují nás. Jsou to srdcaři. Nicméně, když jsem funkce v Baníku vzal a pan Roman Kantor mě přesvědčil, že to má smysl, tak Příbramáci tvrdili, že pokud se bude hrát dobrý hokej, bude chodit hodně lidí. Hokej se hrál moc pěkný, ale návštěvnost nebyla na té úrovni, abychom byli spokojeni. Tím, že se o klub staráme v pár lidech, tak je pro nás každá koruna dobrá. Když vidím jen to, kolik schůzek a e-mailů absolvoval náš prezident pan Petr Vinš, tak si jen říkám, jak dlouho můžeme tohle vydržet.

Když mluvíte o enormním pracovním nasazení, tak i vy s ním máte zkušenosti, že?
Ano, víte loňská sezona byla náročná. Nedávno jsme to počítali a já absolvoval 120 zápasů včetně áčka a play off. Přes 200 tréninků na ledě, k tomu nějaké suché tréninky. Schůze a telefonáty ani nepočítám. Takhle už to do budoucna nechci. Mám tři děti, zaměstnance, firmy, skvělou manželku i rodinu. Vy najednou zjistíte, že není čas. Nemusím vám vysvětlovat, že všichni, co sedíme ve vedení, tak tuhle práci děláme zadarmo. Ba naopak… Pokud jsou nějaké díry nebo na něco není, složíme se ze svého.

Na závěr z jiného soudku. Co jakožto představitel klubu 2. ligy říkáte na situaci v českém hokeji a nedávnou volbu prezidenta svazu?
Nic. Já si jen přeju, aby se vše zlepšilo a začalo se makat. Aby vše mělo hlavu a patu a aby do sportu přiteklo více peněz, které budou efektivně využity. Stát by měl sport jako takový podporovat daleko více. Už jako prevence proti drogám je sport velmi důležitý. O zdravotní kondici ani nemluvě. To vše se přece státu několikanásobně vrátí na výdajích v jiných sférách. Absolutně bych trestal šlendrián. Dnes někdo udělá spoustu chyb a nic se neděje. Z cizího krev neteče. Za mě je to tak, že pokud nejsou výsledky, musíš skončit sám. Sebereflexe mi strašně chybí. My jsme navíc mistři výmluv, to se samozřejmě týká celé společnosti.

Je Alois Hadamczik podle vás ten pravý, aby tohle dal do pořádku?
Osobně pana Hadamczika neznám. Jeho názory jsem četl, má už něco za sebou. Má zkušenosti a rozhled. Zvedl rukavici, teď doufám, že dá vítězný šťouch, který nám vrátí rodinné stříbro tam, kam léta vždy patřilo.

Foto: hcpribram.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz