Mistři světa i řada nováčků. Kouč Jalonen už Suomi cepuje v Plzni

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

10. prosince 2019, 17:39

Václav Jáchim

V pondělí večer dorazila většina týmu, zbývající hokejisté se přidali dnes. Finští reprezentanti jsou už v Plzni téměř kompletní, poslední opozdilci z KHL dorazí ve středu. „Na ruském turnaji dáme šanci dalším hráčům včetně několika nováčků. O příležitost si řekli kvalitními výkony na klubové úrovni," uvedl pro stránky finského svazu Jukka Jalonen.

Nový fanshop

Na jarním mistrovství světa neměl k dispozici hvězdy NHL, jeho tým bojovníků ale převálcoval všechny soupeře a bral senzační titul. Jukka Jalonen dokázal, že umí, vedení finského svazu mu pak bleskově prodloužilo smlouvu o dva roky. Uznávaný trenér povede Suomi až do konce ročníku 2021-22.

Jukka Jalonen nastoupil do funkce loni, tehdy střídal Lauriho Marjamäkiho, jemuž se velké turnaje zrovna nepodařily. Jalonen  předtím vyzkoušel práci u ruského giganta SKA Petrohrad, s finskou dvacítkou získal zlato na domácím mistrovství světa juniorů 2016, načež dva roky řídil Jokerit Helsinky.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Poté se znovu přesunul k finskému národnímu týmu dospělých a dokázal navázat na zlatý triumf ze šampionátu 2011. V Bratislavě tehdy Seveřané slavili prvenství, po osmi letech se jim letos povedlo to samé. Jukka Jalonen měl před sebou původně jednu sezonu,velký úspěch mu angažmá prodloužil o další.

Finové nyní stojí před druhým podnikem letošního Euro Hockey Tour, ruský turnaj pro ně bude hodně náročný. I s ohledem na cestování. Seveřané začínají ve čtvrtek v Plzni pro českému národnímu týmu, dva dny poté hrají v Moskvě derby se Švédy, načež odletí do Petrohradu, kde v neděli odpoledne vyzvou domácí sbornou.

Foto: leijonat.fi

Elán a energii dodají mužstvu nováčci – Jalonen jich má v Plzni osm, všichni působí v domácí SM-Liiže. Na mezistátní premiéru se těší beci Elmeri Eronen, Valtteri Kemiläinen, Mikael Seppälä, útočníci Julius Nättinen, Petrus Palmu, Miska Siikonen, loňský juniorský mistr světa Valtteri Puustinen a Jere Karjalainen.

Jalonen do kádru zařadil šest mistrů světa z Bratislavy, u jarního triumfu byli brankář Jussi Olkinuora, obránci Petteri Lindbohm, Miika Koivisto, útočníci Juho Lammikko, Jere Sallinen a Veli-Matti Savinainen. Patrně největší hvězdou týmu je Jussi Puljujärvi, čtvrtý muž draftu NHL 2016 během léta skončil v Edmontonu a aktuálně hraje za mateřský Kärpät Oulu.

V letošním Euro Hockey Tour jsou zatím Finové druzí, bodík za vedoucími českými hokejisty. Domácí turnaj Karjala absolvovali z aktuálního kádru Olkinuora, Lindbohm, Niemelä, Pokka, Lammikko, M. Aaltonen, Puljujärvi q Suomi. Původně byl v nominaci také útočník Teemu Turunen, jenže se zranil, Jalonen místo něj pozval Jukku Peltolu z ruského Novosibirsku. Do Channel One Cupu vstoupí Finové ve čtvrtek, od 18:30 hodin tam vyzvou českou reprezentaci.

Nominace finské reprezentace na Channel One Cup 2019:

Brankáři:
Eetu Laurikainen (Jyväskylä), Jussi Olkinuora (Vladivostok, KHL).

Obránci:
Niklas Friman, Elmeri Eronen (oba Hämeenlinna), Ilari Melart, Miika Koivisto (oba Växjö, Švédsko), Tarmo Reunanen (Lukko Rauma), Valtteri Kemiläinen (Tappara Tampere), Mikko Niemelä (Oulu), Mikael Seppälä (Kuopio), Ville Pokka (Omsk, KHL), Petteri Lindbohm (Lausanne, Švýcarsko).

Útočníci:
Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Julius Nättinen, Miska Siikonen, Petrus Palmu (všichni Jyväskylä), Veli-Matti Savinainen, Henri Ikonen (oba Jokerit Helsinky, KHL), Jesse Puljujärvi, Juho Lammikko (Oulu), Eemeli Suomi (Ilves Tampere), Hannes Björninen (Lahti), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Valtteri Puustinen (Hämeenlinna), Miro Aaltonen (Podolsk, KHL), Jukka Peltola (Novosibirsk, KHL).

Trenér: Jukka Jalonen.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz