Jako přes kopírák: Sedmnáctka porazila i Švédy. Nesmíme se bát, ví Bartovič

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Česká sedmnáctka si na turnaji pěti v Tranas připsala skalp druhého soupeře. Po Finech si Češi vyšlápli na domácí Švédsko, utkání mělo velice podobný průběh. Národní tým se sice dostal do vedení, jenže ve druhé třetině přišel propad. Český výběr tak musel zabrat až v závěru a stejně jako o den dříve se to i tentokrát, díky pěti brankám, povedlo.

„Výsledek je parádní, nevyvíjelo se to ale vůbec lehce. Měli jsme docela dobrou první třetinu, jak výsledkově, tak i herně. Nejen v první třetině, ale v celém zápase nás výborně podržel gólman,“ chválil asistent trenéra František Ptáček nejen brankáře Ondřeje Štěbetáka.

„Švédi byli nepříjemný soupeř, chtěli hrát hodně s pukem, takže jsme museli bránit o trošku víc než proti Finsku. Bylo tam hodně přesilovek a oslabení, což ten zápas taky udělalo zajímavějším. Přesilovky jsme využili, a díky tomu jsme vyhráli,“ hodnotil utkání útočník Adrien Bartovič.

Češi začali utkání zostra, když ve třetí minutě prostřelil švédského gólmana v přečíslení Jakub Lev. Už první třetina přinesla po dvou vyloučeních na obou stranách, v pozdějším průběhu duelu přišla i vzájemná vyloučení nebo vyšší trest pro Švéda Boumedienna.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Utkání bylo celkově velmi vyhrocené. „Trošku mi to připomnělo play off české extraligy, kde to rozhodčí také docela pouští. Pokud to není nic extra brutálního a vážného, tak to hře podle mě prospívá, protože má spád. Jezdí se nahoru dolů a v téhle kategorii je to pro kluky určitě lepší než pořád něco pískat, handrkovat se a čekat,“ myslí Ptáček.

Druhá třetina ovšem kromě těchto momentů přinesla i dva švédské góly. Nejprve z přečíslení vyrovnal Torkel Jennersjö, vyloučení Seidla pak po křižné přihrávce potrestal Milton Gästrin.

Druhá třetina se tak, stejně jako v utkání proti Finsku, příliš nepovedla. „Bylo to z naší strany hodně špatné, takového výkonu se do příště musíme vyvarovat a hrát celých šedesát minut. Druhou třetinu jsme prohráli 0:2, měli jsme i štěstí, že soupeř neodskočil na víc branek. Myslím si ale, že jsme se díky naší trpělivosti, nechci říkat rychle, ale vrátili jsme se ke své hře,“ snaží se asistent trenéra hledat pozitiva.

„Včera to vypadalo, že to půjde, tak kluci povolili. Dneska soupeř víc přidal, byl nebezpečný, hodně se tlačil dopředu, na nic nečekal a hodně to otáčel. Moc nám to nevonělo, dělali jsme chyby, dovolili jsme jim přečíslení tři na dva, dva na jednoho, to se na téhle úrovní nesmí stávat. Soupeři to trestají a my jsme v daný moment měli i štěstí, že nedali více branek,“ hledá Ptáček příčinu herního propadu.

Čechům však hrála do karet jedna věc. Třetí třetinu začínali přesilovkou pět na tři, kterou si přenesli z konce druhého dějství.

„V kabině jsme si řekli, že máme ještě čtyřicet sekund a můžeme se pokusit to všechno cpát na branku, protože přesilovka pět na tři je jednou za zápas, možná jednou za dva zápasy. Chtěli jsme ji využít. Myslím si, že za těch čtyřicet sekund přišlo třeba pět střel. Věřili jsme, že to tam spadne. A i když trochu se štěstím, tak se to nakonec povedlo,“ těší Bartoviče, který byl právě tím, kdo kotouč do branky dostal.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nebyl ale jediný, kdo švédského gólmana do závěrečné sirény překonal. Národnímu týmu vrátil vedení Vojtěch Čihař, který dokončil šikovný slalom Záhejského skrz domácí obranou. Matyáš Úbl pak za necelé dvě minuty vyhrál bruslařský souboj na levém křídle a poslal kotouč přesně na hokejku Šimona Fasnera, který ho v předbrankovém prostoru odrazil o stojící Švédy do sítě.

Vít Záhejský pak ještě obrat a vítězství českého celku definitivně pojistil trefou do prázdné brány. Soupeř zkusil power-play ještě jednou, a tentokrát se na střeleckou listinu zapsal Dominik Pavlík.

Vidět ale nebyli jen střelci, dobrou práci předvedla také obrana, která se nebála ofenzivu podpořit. „Beci mají výhodu v tom, že je tady obrovské kluziště. Když jsem začínal, tak bylo hřiště třicet na šedesát normální, v dnešní době to už moc není. Z toho důvodu mají kluci i více času. Na menším kluzišti je ale ještě potřeba posouvání kotoučů zrychlit a nemazlit se s tím, protože není čas. Nicméně jsem rád, že se o to kluci snaží, nejsou jen odpalovači a snaží se kreativně něco vymyslet a podpořit útok,“ komentuje hru obránců Ptáček.

Češi si tak ve dvou dnech připsali skalp dvou skandinávských celků „Oba soupeři jsou dobří bruslaři a šikovní na puku, není to nic jednoduchého. My jsme ale taky takoví, jen se nesmíme bát, potom se dá hrát s každým,“ ví Bartovič.

Ondřej Štěbeták

Ondřej Štěbeták | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Teď nás čeká třetí zápas ve třech dnech, a to proti Švýcarsku. Už nějaké ty minuty v nohách máme, ale myslím si, že to bude hlavně o hlavách. Únava tam asi trošku bude, ale musíme hrát pořád stejně. Bruslit, dávat si přesné přihrávky a tlačit se do koncovky,“ má jasno český útočník.

A co od utkání očekává František Ptáček? „Bude to jiný soupeř, ale bude to těžký zápas. Samozřejmě si můžeme říkat, že jsme dvakrát porazili kvalitní soupeře, ale bude to opravdu těžké. Třetí zápas ve třech dnech, Švýcaři na tom nejsou vůbec špatně, jsou dobře fyzicky připravení a organizovaní. My musíme být zase trpěliví, vydržet fyzicky, mít dobrý pohyb a hrát to, co chceme. Chceme být aktivní, tlačit se do brány a hrát jednoduše,“ uzavírá.

ČESKO – ŠVÉDSKO 6:2 (1:0, 0:2, 5:0)

Branky a nahrávky: 3. Lev (Úbl, Zimovčák), 41. Bartovič (Pekař, Černý), 49. Čihař (Záhejský, Pekař), 50. Fasner (Úbl, Seidl), 60. Záhejský (Čihař, Pekař), 60. Pavlík (Winkelhöfer) – 24. Jennersjö (Lindgren), 35. Gästrin (Stenberg, Klingsell).
Rozhodčí: Green-Lilja – Good, Petersson.
Vyloučení: 7:5, navíc Boumedienne (Švédsko) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 0:1.
V oslabení: 1:0.
Diváci: 223.
Střely na branku: 27:27 (6:8, 7:7, 14:12).
Nejlepší hráči: Ondřej Štěbeták – Torkel Jennersjö.
Česko: Štěbeták – Seidl, Černý, Mikel, Cichoň, Winkelhöfer, Zimovčák, Dyk – Pekař, Zahejský, Čihař – Věchet, Pavlík, Rozsíval – Úbl, Bartovič, Lev – Mikeš, Fasner, Hrubý. Trenér: Patera.
Švédsko: Sörqvist – Vass, Lindgren, Sjöström, Boumedienne, Hagelin, Bröngel-Larsson, Laksonen – Skarby, Gästrin, Sundqvist – Klingsell, Sonestedt, Stenberg – Ekberg, Björck, Drott – Jennersjö, Anderberg, Nilson. Trenér: Paananen.

Další program turnaje pěti v Tranas

Pátek 19. dubna:
15:30 Švýcarsko – Česko
19:00 Finsko – Slovensko

Sobota 20. dubna:
13:30 Finsko – Švýcarsko
17:00 Švédsko – Slovensko

Neděle 21. dubna:
12:00 Slovensko – Česko
15:30 Švédsko – Finsko

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz