Možná zlatý bod, říká střelec Kovář. Francouz chce na zásahy hrábě

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

11. května 2017, 21:25

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Marně čekali na gól, čeští reprezentanti svedli s Norskem zákopovou válku, která brala síly a energii. Během 60 minut vydrželo fotbalové skóre, prodloužení se ale poté hrálo jen 85 vteřin. Pak brankáře Haugena konečně odčaroval Jan Kovář a národnímu týmu zajistil bodík navíc. "Nakonec pro nás může být zlatý," hlásí hvězda ruského Magnitogorsku (na snímku).

Situace se narodila po šanci Norů před Francouzem. Češi zabrali, Jakub Jeřábek přebruslil soupeře a dostal se do přečíslení dva na jednoho. "Pasta měl poté dobrou šanci, už jsem ani nečekal, že mi to tam bude dávat. Držel jsem hokejku na ledě, pak mi to poslal. Gólman chytil, ale odrazilo se mi to od nohy a došouralo za čáru," popisuje Kovář.

Kovář: Norové hráli dobře organizovaně a čas pracoval pro ně

Utkání s Nory bývají náročná. Někdy se narodí jasná cesta za výhrou, většinou ale jde o zdolávání obranného valu houževnatého soka. "Zápas to byl opravdu těžký, Norové hráli hodně dobře organizovaně a čas pracoval pro ně. My ze začátku nebyli dost hladoví, ani tak dobře jsme nebruslili. Kdyby přišel gól, asi bychom je donutili otevřít hru. Až ve třetí třetině to bylo, co jsme chtěli. Jenže pořád se hrálo bez branek. Při vyrovnanosti skupiny možná zlatý bod navíc," potvrzuje.

Češi věděli, že by proti Norům měli vytěžit vítězství, jenomže vývoj utkání velel zachovat trpělivost." Nesměli jsme vzadu moc otevírat hru. Asi dvě minuty před koncem Kuba Krejčík nešťastně upadl a byl tam norský brejk. Francík to naštěstí chytil do lapačky, jinak jsme mohli odejít úplně bez bodu. S Finy to bylo jiné, tam jsme v závěru riskovali, ale tady jsme museli být ostražití," připomíná.

Zmíněný Pavel Francouz nečelil velkému množství pokusů, ovšem musel ukázat skvělé zákroky. S Bělorusy a Nory nasbíral gólman ruského Čeljabinsku dohromady pouhých 16 zásahů. "Je to zvláštní věc, která se asi moc často nestává. Ale zřejmě to vychází ze stylu naší hry. Chceme hrát aktivně a nenecháváme soupeři prostor ke střelbě. Já se snažím nepřipouštět, že na mě nešlo tolik střel," povídá Francouz. Pouhých deset zákroků v utkání s Nory bere s humorem. "Asi budu muset vyhubovat tomu, kdo je počítá. Aby si vzal hrabičky a psal mi zásahy po čtyřech."

Francouz: Lepší by byly tři body, ale mohli jsme mít jeden nebo žádný 

Pozorný musel být zejména při oslabeních. "Přesilovky jsou nejsilnější stránkou Norů. Oni zaparkují před bránu vysokého Oldena, strašně těžko se mi tam hledaly puky. Hrají to jednoduše, ale kluci dobře makali v defenzivě, chytali střely, čímž mi hrozně pomáhali. Dost puků ke mně ani nedolétlo," děkuje na dálku. Klíčový zákrok předvedl Francouz v 56. minutě, kdy zakončoval Olden. "To tam nějak vyplynulo. Norové jeli do přečíslení, ale naštěstí se mi to podařilo chytit. Sehráli jsme to tak, jak se to učíme na trénincích. Já věděl, že si budu hlídat střelu, a spoléhal jsem na obránce, že bude mít když tak přihrávku do prázdné brány," popisuje.

Češi nakonec protivníka zlomili v prodloužení. Čekali víc, ovšem jsou rádi i za tenhle výsledek. "Nemyslím si, že jsme hráli špatně. Jen tomu chyběly góly. Kdyby se tam něco odrazilo, a měli jsme štěstí, tak to mohlo být jako s Běloruskem. Měli jsme tlak, střely. Hráli jsme to, co jsme chtěli. Naštěstí se naše snaha v závěru vyplatila, kluci šli do branky a Honza Kovář to tam dotlačil." Francouz těsnou výhru 1:0 po prodloužení bere. "Tabulka je vyrovnaná, určitě důležitá výhra. Lepší by byly tři body, ale také jsme mohli mít jeden nebo žádný," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz