Na Finy s Voráčkem, Frolíkem či Hronkem, Češi drží palce para hokejistům

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Poslední velká akce před mistrovstvím světa je tady, ve čtvrtek zahájí čeští hokejisté domácí Carlson Hockey Games. Do utkání proti Finsku nastoupí česká esa z NHL jako Jakub Voráček, Radko Gudas či Filip Hronek, který se podobně jako Ondřej Palát přidal k národnímu týmu dnes. Ovšem útočník Tampy Bay bude hrát až o víkendu.

partneři českého hokeje

Reprezentanti jsou v Brně od pondělí, zatím jich je 35. Poslední nominovaný útočník Jakub Vrána přijede v pátek. Na turnaji zatím platí, že každý tým smí nasadit celkem 30 hráčů, Češi by nejraději otestovali ještě vyšší počet. 

„Samozřejmě nechceme hrát všechny hráče ve všech třech zápasech, proto jsme jich na soupisku napsali trošku víc. A proto jsme si jich nechali tolik. Nyní už to budeme směřovat k jednotlivým dvojicím, ke zkoušce lajn a přesilovek. Platí, že každý z hráčů by měl absolvovat minimálně jedno utkání, někteří mají za sebou poměrně dlouhou pauzu a proto nastoupí třeba dvakrát. Stejně tak ti, u nichž máme ještě otazník. Potřebujeme si udělat úplně jasno," vysvětluje Miloš Říha.

Říha: Jasno o sestavě není, na turnaji budou chytat Bartošák a Kovář

Aktuální počet reprezentantů v kádru je vysoký, ovšem vynucený okolnostmi. Řada posil z NHL dorazila až tento týden, trenéři nevěděli, zda jsou skutečně v pořádku a připraveni na mistrovství světa. Během sezony odvedla národnímu týmu poctivé služby řada hráčů z evropských klubů, kouč Říha mluvil o záměru vybudovat z nich zdravé jádro.

Brněnský turnaj bude klíčový pro výběr finální soupisky pro světový šampionát. „Jasno úplně není. Tento turnaj nám hodně napoví a rozhodne. Nechceme spekulovat dopředu, že už máme jasno. Nemyslím si to," reaguje Říha. Konkurence je značná, možná největší za poslední roky. „Dobře to řekl Frolík. I když jsou tu hráči z NHL, vidí zájem jiných. Ti kluci si to uvědomují, což je dobře. Jsou to stejní hokejisté jako z KHL a extraligy, kdo bude v momentální formě nejlepší, ten pojede na mistrovství světa," vzkazuje hlavní kouč.

Jaké má představy o nasazení gólmanů? „Do turnaje postavíme dva brankáře, což jsou Kovář a Bartošák. Ale se všemi čtyřmi máme pohovory, protože přichází v úvahu tolik variant, že nám to za prvé neurčuje jistotu. A za druhé si musíme nechat ještě volné místo," připomene případný příjezd Petra Mrázka nebo Pavla Francouze, pokud jim to povinnosti v klubech dovolí.

Hokejisté zahájí domácí podnik Euro Hockey Tour čtvrtečním utkáním proti Finsku. (od 17:30 hodin). Říha očekává podobnou bitvu, jaké národní tým se Suomi absolvoval během sezony. „Máme video, viděli jsme teď jejich poslední zápas. Mají hodně mladé, disciplinované a pracovité mužstvo. Myslím, že to nebude jednoduché, protože jsou pohybliví a kondičně velmi dobře připraveni. Hodně nás to prověří," uznává Říha.

Všichni budeme stát na jedné lodi, abychom na MS něčeho dosáhli

Reprezentanti věří, že je poženou vyprodané tribuny. „Já se těším neskutečně," vyhrkne hlavní trenér. „Jak jsou někteří novináři proti nám, tak lidé jsou s námi. To je vidět na každém kroku. Všude! Vezměte si para hokejisty. Při mistrovství světa v Ostravě vyprodali halu. Chtěl bych je jménem celé naší kabiny pozdravit a popřát jim hodně štěstí. Držíme jim palce, sledujeme je. I diváky v Ostravě. Pustili je zadarmo, protože otevřeli jen dvě pokladny, a lidé se pak vrátili, aby to doplatili. To je neskutečné! Nejsme zase úplně tak špatný národ, jak jsem si myslel. Všichni budeme stát na jedné lodi a budeme si fandit, abychom na mistrovství světa něco dosáhli."

Světový šampionát bude plný hvězd světového hokeje, Říha si to uvědomuje. „Je to skoro jako ve Vídni, při výluce NHL  Jak to doplňuje Kanada nebo Amerika, Švédové samozřejmě také. Finové zatím trochu ne, ale zase budou jiní. Uvidíme, co Rusové, ti to mají nabité od brankáře po posledního útočníka." Přiznává, že mistrovství světa je pro něj coby pro trenéra ohromná výzva. „Pro mě je zážitek už to, že tady můžu být. V reprezentaci. Že můžu být na tréninku s takovými hráči. To by byl zážitek pro každého," uzavírá.

Předpokládaná sestava české reprezentace na utkání s Finy:

Bartošák nebo Jakub Kovář – Gudas, Krejčík, Kundrátek, Jeřábek, Rutta, Moravčík, Hronek, Kolář – Voráček, Jan Kovář, Zaťovič – Jaškin, Simon, Frolík – Řepík, R. Hanzl, D. Kubalík – H. Zohorna, Chytil, Sekáč.

Vstupenky na Carlson Hockey Games, které budou plné známých jmen z NHL, můžete zakoupit na Hokejka Ticket. Lístky jsou stále k dostání.

Program Carlson Hockey Games 2019

Středa 1. května:
15:00 Švédsko – Rusko (Stockholm)

Čtvrtek 2. května:
17:30 Finsko – Česko (Brno)

Sobota 4. května:
14:00 Rusko – Finsko (Brno)
18:30 Česko – Švédsko (Brno)

Neděle 5. května:
14:00 Švédsko – Finsko (Brno)
18:00 Česko – Rusko (Brno)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz