Olympiáda s hráči KHL? Puk je na straně Rusů, tvrdí Urban. Jandač má plán B

Foto: Karel Švec, cslh.cz

6. prosince 2017, 14:30

Václav Jáchim

Velká nejistota panuje ohledně účasti ruských sportovců na olympijských hrách v Jižní Koreji. Ruský olympijský výbor byl vyloučen z Mezinárodního olympijského výboru. Tamní sportovci, kteří nepodváděli v souvislosti s dopingem, se mohou her zúčastnit, ale pod neutrální vlajkou. Bude Moskva souhlasit? A co když ne? Dostanou souhlas ke startu v Pchjongčchangu zahraniční hokejisté KHL, pokud by ti ruští nikam nejeli? Podobné otázky řeší všechny reprezentační výběry. "Hned v úterý večer jsme se spojili se Švédy, Finy, Kanaďany a dalšími zeměmi. Všichni čekáme, puk je na straně Rusů," říká generální sekretář ČSLH Martin Urban.

Nový fanshop

Vývoj posledních událostí byl poněkud hektický, verdikt MOV byl zveřejněn v úterý večer. "Osobně jsem podobné rozhodnutí očekával. Souvisí to i s naším oficiálním stanoviskem, které jsme prezentovali IIHF. Totéž deklarovaly i ostatní země. Jednoznačně jsme proti dopingu, ale také proti kolektivní vině. Čistým sportovcům by mělo být umožněno reprezentovat na olympijských hrách," konstatuje Urban.

Teď bude klíčové, jestli ruská strana akceptuje rozhodnutí MOV. A sportovce pošle do Koreje pod neutrální vlajkou. "Čekáme na reakci Rusů. Čím bude rychlejší, tím lépe, protože se pak dokážeme na základě toho připravit. Myslím, že hlavní roli sehraje nejvyšší osoba v Ruské federaci," zmiňuje Urban prezidenta Vladimíra Putina, který by měl k tématu oznámit své stanovisko.

Urban: Věřím, že KHL potvrdí podepsanou dohodu IIHF

Přání účastníků olympijského hokejového turnaje je, aby ruský výběr v Pchjongčchangu nechyběl. Český svaz podobně jako Švédové, Finové, Kanaďané a další země to dali najevo v oficiálním stanovisku, které bylo zveřejněno před několika dny. "Věříme, že se mužský hokejový turnaj odehraje za účasti ruského týmu bez ohledu na to, že nebude moci použít ruské symboly. Stejně tak věřím, že Kontinentální liga potvrdí podepsanou dohodu IIHF o respektování transferových směrnic, v nichž je zakotveno uvolnění hráčů na reprezentační akce včetně olympijských her," dodává Urban.

Kdyby ale Rusové start na olympijských hrách odmítli, mohla by se situace vyhrotit. Ve velké východní zemi už dřív naznačili, že by KHL mohla na volné únorové termíny přesunout soutěžní zápasy. Pustily by pak kluby zahraniční reprezentanty na olympijský turnaj? "Platí nějaká pravidla. Chci KHL poděkovat za to, že je respektuje. Všichni musíme dělat kompromisy. Nicméně pokud by došlo k jakémusi katastrofickému scénáři, byť ho nepředpokládám, IIHF by postupovala podle zmíněných transferových směrnic," reaguje Urban. Jestliže by některý tým KHL vytrvale odmítal, následovaly by tresty. "Od napomenutí a důtky, přes finanční pokuty až po suspendování příslušného klubu," dodává sekretář českého svazu.

Martin Urban pevně věří, že na žádné divoké scénáře nedojde. Ale v Rusku jeden nikdy neví. Kluby nemohou zahraničním hráčům zakázat start na hrách, nicméně v tamním prostředí by odjezd hokejisty mohl znamenat problémy v budoucnu. Ať už v klubu, nebo celé ruské KHL. Český a ostatní svazy doufají v rozumnou domluvu. Nejlepší by bylo, kdyby Rusové přijali verdikt MOV a do Jižní Koreje odjeli za splnění příslušných podmínek. Nahrávat by tomu mohla skutečnost, že hokej je v Rusku sportem číslo jedna. Tým hvězd KHL patří k největším favoritům, samotní hráči si dle vyjádření v médiích účast přejí. Navíc ruský hokej není až tolik poznamenán dopingovými případy, ačkoli nedávný trest pro Danise Zaripova nebo problémy členů reprezentační osmnáctky s meldoniem v sezoně 2015-16 o tom úplně nesvědčí.

Jandač: Pokud na hráče ukážu, týmy KHL dělají některým problémy

Namístě je tedy ostražitost. Stále nejde vyloučit variantu, že pokud Rusové na hrách nebudou, přijdou ostatní země o krajánky z KHL. "Věřím, že k tomu nedojde. Ale určitý plán B sám pro sebe mám, v počítači jsem si připravil určité možnosti. Ovšem nevěnuji tomu extra pozornost  Doufám, že budeme mít co nejlepší tým se všemi hráči, kteří budou k dispozici. Tedy i s těmi z Ruska."

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Přiznává, že při komunikaci s kluby KHL je třeba mít určitý nadhled neustále. "Jako trenér se potýkám s termínovým kalendářem, který narušují zápasy Ligy mistrů i ruské KHL. Pokud na hráče ukážu, a oni pak přijedou, týmy KHL dělají některým z nich problémy. Pro kluky je to strašně těžká situace. Jedna věc totiž je, že klub hráče platí, druhá se týká vztahu k národnímu týmu," připomíná Jandač. V minulosti se snažil vyjít potřebám klubů vstříc, nicméně v našlapané olympijské sezoně je rád za každý společný trénink. Času a prostoru zbývá minimum.

"Někdy můžeme vyhovět, jindy ne. Na minulé akci jsme řekli, že hráče chceme hned od začátku. I proto, že na prvních dvou akcích Euro Hockey Tour máme úvodní zápasy ve středu a nikoli až ve čtvrtek jako dřív," upozorňuje. Před Karjalou chtěl mít kouč všechny ovečky už v pondělí, část hokejistů tehdy musela odletět dřív, ačkoli kluby ještě hrály soutěžní duely KHL. "Teď máme zápas s Finy doma, nominovali jsme pět pětek. Kdo bude hrát KHL ještě v pondělí 11. prosince, má od nás zelenou. Jen Tomáš Filippi by měl nastoupit ve středu, ostatní hráči se připojí v úterý. A za národní tým by naskočili až v pátek proti Kanadě," uzavírá Jandač.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz