Sezona Zlína: Zasloužený sestup a nutnost změn. Co bude dál?

Foto: Marek Švamberg, beranizlin.cz

Černého Petra v podobě přímého sestupu do Chance ligy si vytáhl Zlín. Jaká byla sezona, která znamenala pro tradiční klub z Baťova města pád o patro níž? A hlavně... Co vedlo ke scénáři, který si ještě před lety uměl málokdo představit? Nejen o tom je následující článek.

Zlatá hokejka 2022

„Zcela otevřeně říkám, že nemůžeme mít jiné cíle než vyhrát extraligu,“ nechal se na předsezónní tiskové konferenci slyšet zlínský primátor a prezident klubu Jiří Korec. 

No… Zcela otevřeně, tohle se tedy vůbec nepovedlo. Korcova slova se jako mlhavý přízrak stále vznáší nad tristní sezonou Beranů. Nad sezonou, která znamenala pád zlínského klubu o soutěž níž.

Nutno zmínit, že v Baťově městě si koledovali delší dobu. Není to tak, že by letošní ročník byl ústřelem, který má za následek sestup. Ani náhodou. Říká se, že z vrcholu vede jen jedna cesta – cesta dolů a přesně to je příklad hokejového Zlína.

Pozvolný ústup Beranů ze slávy začal už před lety. Když na jaře 2014 zvedl Petr Čajánek nad hlavu vysněný pohár pro ligového mistra, málokdo si dovedl představit scénář, který o osm let později vyvrcholil sestupem.

Stalo se.

První varování přišlo záhy po mistrovských oslavách. Sezona 2014/2015 nezačala pro Zlín dobře a Berani se dlouho potáceli na posledním místě tabulky. Tehdy jim ale ještě (naposledy) vytrhla trn z paty generace legend.

Jenže hned na jaře 2015 se její dva hlavní představitelé – Petrové Čajánek a Leška rozhodli ukončit kariéru. Právě tady se začíná psát zlínský sestupový scénář. Vedení klubu totiž nedokázalo odcházející lídry dlouhodobě nahradit. Když už se povedlo přivést hráče, kteří by mohli zaplnit místo končících legend, brzy je přetáhla movitější konkurence.

Následovaly řeči o tom, jak je zlínský kraj ekonomicky nekonkurenceschopný a jak složitě se v něm hledají partneři. Z části možná pravda, ale když jste situaci sledovali dlouhodobě, nemohli jste se ubránit dojmu, že jde prostě jen o alibi.

Vždyť úkolem každého vedení je přece hlavně to, aby našlo finance na důstojný provoz svého klubu. Tady se to zcela objektivně nedařilo. Důvodů je víc a jejich rozebírání by zabralo možná i několik let. Tak jen krátce.

Zlínské garnituře chyběl lídr. Obzvlášť po konci Martina Hostáka vlastně nikdo nevěděl, kdo za klub vystupuje. Experiment se zrušením funkce generálního manažera, jehož pravomoci převzala rada tří jednatelů, skončil fiaskem.

Když se člověk podíval na strukturu vedení zlínského hokejového klubu, musel si připadat jak Alenka v říši divů. Vystihovalo ji slovo zmatek. To se pak nelze divit, že velké partnery hledáte jak jehlu v kupce sena. Tedy obtížně. Možná až nemožně.

Dění na ledě už bylo jen logickým vyústěním výše zmíněného. Berany sice před sezonou posílil veterán Ondřej Němec, k němuž se přidalo slovenské duo Peter TrškaTomáš Mikúš, jenže v kontextu toho, jací hráči odešli a jak posílila konkurence, bylo jasné, že Zlín bude patřit mezi otloukánky.

Tenhle fakt si vedení dlouho odmítalo přiznat. Občas se zdálo, že zlínský klub připomíná Titanic, kde se na elitních palubách tančí a pojídá kaviár, zatímco v podpalubí se hrstka statečných snaží udržet kolos ještě alespoň na chvíli při životě.

Logicky marně.

A stejně marné byly i snahy o posílení, které přišly v průběhu základní části. Bylo na ně už totiž pozdě. Herní projev sice nabral po příchodech Robertse Mamčicse či Valentina Claireauxe vzrůstající trend, avšak manko bylo příliš vysoké.

Sestup je zasloužený. Zlínský hokej teď stojí na nové startovní čáře, odkud se ale nepochybně může znovu odrazit k lepším zítřkům. Vše záleží na tom, jestli se zodpovědní poučili nejen z této sezony, ale z posledních několika let.

Čas ukáže.

Konečné umístění v Tipsport extralize: 15. místo

Co se povedlo?

Podpora fanoušků. Fandit Zlínu není v posledních letech zrovna med. Vždyť Berani vyhráli před vlastními fanoušky v uplynulé sezoně poprvé až 24. října, kdy si poradili s brněnskou Kometou. Přesto na ně fanoušci nezanevřeli a slušně podporovali i v době, kdy už bylo jasno o zlínském sestupu.

Lotyšská akvizice. Ve Zlíně je v posledních letech zvykem, že když se nedaří, zkusí vedení přivést hráče z Lotyšska. Trend nastavil před lety Roberts Bukarts, který se brzy stal miláčkem zlínských fanoušků. Následovali další hráči. Letos přišla řada na Robertse Mamčicse a kreativní zadák rozhodně pomohl. Ve 24 zápasech zaznamenal sedm kanadských bodů. Platný byl rovněž směrem dozadu. Ani on ale hrozbu sestupu neodvrátil a sezonu ve Zlíně nedohrál. Těsně před koncem přestupového okna zamířil do Švédska.

Mladí dostali šanci. Do zlínského áčka letos nakouklo poměrně dost juniorů. Z části samozřejmě díky tomu, že v závěru základní části hráli Berani už pouze o čest. I tak se ale mladíkům budou získané zkušenosti hodit.

Co se nepovedlo?

„Marné léto“. Už o tom byla řeč. Všechny kluby si byly vědomi strašáka v podobě přímého sestupu, proto před sezonou mohutně posilovaly. Příkladem budiž českobudějovický Motor. Jihočeši byli loni na odpis, jejich letošní tým získal bronz. Ve Zlíně se nic takového nekonalo. Vedení (možná naivně) věřilo, že tým, který skončil loni předposlední, najde bez výraznější obměny znovu svou tvář. Zmýlilo se.

Trejd kapitána. Tomáš Fořt si za poslední roky ve Zlíně vybudoval silnou pozici. Byl miláčkem fanoušků, hráčem, který nic nevypustil. Jeho radost z gólů dokázala mnohdy strhnout celý zimák. I tak byl Fořt na podzim vyměněn do Mladé Boleslavi. Dorazilo za něj duo Oscar Flynn Adam Zbořil. Ani jeden z nich sezonu ve Zlíně nedohrál…

Slovenské zmatky. Tomáš Mikúš a Peter Trška patřili na podzim k nejproduktivnějším hráčům týmu. První byl nejlépe bodujícím útočníkem, druhý kraloval produktivitě beků. Přesto oba po změně realizačního týmu z klubu odešli. Nutno říct, že za zvláštních okolností. Zlínu tohle určitě nepřidalo.

Největší posila nenaplnila očekávání. Když ve Zlíně angažovali Ondřeje Němce, věřili, že bude lídrem defenzivy. Jenže ostřílený zadák ověnčený řadou úspěchů skončil už po pár minutách prvního zápasu na marodce. Následovalo dlouhé léčení a po návratu to zkrátka nebylo ono.   

Hráč sezony podle hokej.cz - Libor Kašík

Zlínští brankáři to měli v uplynulé sezoně složité. Na čele statistik je rozhodně nenajdete. Není to však jejich vinou. Jak Libor Kašík, tak i Daniel Huf byli většinou poslední instancí, která dělila Zlín od pohromy. Nebýt jejich výkonů, bylo by o sestupu Beranů patrně jasno někdy během ledna. Možná i dřív. Sami hráči často přiznávali, že jsou to právě jejich maskovaní parťáci, kdo je drží nad vodou. I proto tohle ocenění.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Pavel Kubiš, 21 b
2. Daniel Gazda, 21
3. Antonín Honejsek, 21
4. Tomáš Mikúš, 17
5. Patriks Zabusovs, 16
6. Darek Hejcman, 14
7. Alexandre Mallet, 12
8. Peter Trška, 12
9. Zdeněk Okál, 11
10. Bedřich Köhler, 11

Kanadské bodování obránců:
1. Daniel Gazda, 21 b
2. Peter Trška, 12
3. Ondřej Němec, 8
4. Jakub Ferenc, 8
5. Roberts Mamčics, 7

Nejlepší střelci:
1. Pavel Kubiš, 13 g
2. Daniel Gazda, 11
3. Patriks Zabusovs, 9
4. Bedřich Köhler, 8
5. Darek Hejcman, 7

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Daniel Gazda, 11 g
2. Peter Trška, 4
3. Jakub Ferenc, 4

Přesilovkové góly
1. Daniel Gazda, 6

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Daniel Gazda, 6 g

Nahrávači
1. Antonín Honejsek, 15 a
2. Tomáš Mikúš, 13
3. Daniel Gazda, 10

Trestné minuty:
1. Pavel Kubiš, 82 TM

Nejvíc zblokovaných střel:
1. Ondřej Němec, 77 AB

Nejlepší hráč na buly:
1. Valentin Claireaux, 51,27 %

Nejvytíženější hráč:
1. Daniel Gazda, 21:01 TDI/GP

Úspěšnost gólmanů:
1. Libor Kašík, 91,26 %
2. Daniel Huf, 90,74 %
3. Michal Kořének, 90,00 %

Průměr gólmanů:
1. Libor Kašík, 3,14 G/Z
2. Daniel Huf, 3,18 G/Z
3. Michal Kořének, 4,00 G/Z

Odchytané minuty:
1. Libor Kašík, 2275 min.
2. Daniel Huf, 1056 min.
3. Michal Kořének, 60 min.

Sezona obrazem

Videomomenty

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz