Slovan mi připomíná Lva, hlásí Řepík. Pro olympijský sen udělá maximum

Foto: hcslovan.sk

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Chystal se na lákavé angažmá ve Švýcarsku, ale když se ukázalo, že v klubu bude nadbytek cizinců, raději zvolil Slovan Bratislava a návrat do Kontinentální ligy. Blahobyt a pohodička pod Alpami počkají, Michal Řepík potřebuje hrát. Teď hlavně proto, že si chce splnit olympijský sen. "Myslím na to neustále. Asi jako každý, kdo má reálnou šanci se do Koreje dostat. Udělám maximum, aby to vyšlo," slibuje.

Poctivě dře každý zápas, nabruslí kilometry, hodně pracuje s pukem. Jenomže start sezony se slovenskému zástupci v KHL úplně nepovedl. Slovan sbíral víc porážek než vítězství, aktuálně je za hranicí postupu do play off. Ani herní projev nebyl takový. Klub se proto rozhodl odvolat kouče Miloše Říhu, po dvou domácích zápasech, kdy už ze střídačky velel Eduard Zankovec, míří mužstvo na další výjezd do Ruska. "Musíme zabrat, je nejvyšší čas. Zápasy jdou rychle za sebou, nutně potřebujeme bodovat," uvědomuje si účastník posledních dvou světových šampionátů.

Odvolání trenéra Říhy proběhlo minulý pátek. Očekával jste, že k něčemu takovému může dojít?
Nějakým způsobem jsem to nepředpokládal, ale na druhou stranu – neměli jsme dobré výsledky. Už v přípravě, ani pak v soutěži. Klub se pravděpodobně proto rozhodl udělat nějakou změnu, aby se tým nakopl a my začali vyhrávat."

Zkuste stručně říci, v čem byl největší problém.
Myslím, že jsme si vytvářeli dost šancí, ale góly nepadaly. Nedokázali jsme proměňovat, ovšem možná ještě větší rezervy jsme měli v obraně. Tam nás soupeři trápili, hodně se hrálo u nás ve třetině, což mělo vliv i naši útočnou fázi. Když už jsme se dostali k ofenzivě, chyběly branky, byť těch možností na skórování bylo fakt dost. A některé i stoprocentní.

Jak jste si ve slovenském klubu zvykl? Od bleskového letního příchodu uběhly už víc než dva měsíce.
Ve Slovanu jsem spokojený. Zatím bez problémů. Co jsem očekával, to se naplnilo. Zázemí klubu, fanoušci, všechno kolem – to je na vysoké úrovni. Z tohoto hlediska si vůbec nemohu stěžovat.

Bydlíte blízko Zimního stadionu Ondreje Nepely, nepřipomíná vám Bratislava trošku Prahu?
V určitém ohledu ano. Našli jsme si byt kousek od zimáku, mám tady manželku se synem, rodina je spokojená. Bratislava není tak velká jako Praha, všude máme blízko.

Jak jste zatím spokojen se svými výkony?
Očekával jsem od sebe o víc bodů. Není to snad úplně špatné, ale trošku zklamaný jsem. Po změně trenéra jsme prohráli s Rigou, další zápas proti Soči se povedl, spadl mi tam jeden gól. Tak věřím, že to už bude jenom lepší. Myslím si totiž, že herně to špatné není, ale bodů bych si představoval víc. Strašně se na to nadřu, celkově nám dost chyběla lehkost. Celému týmu to tam nepadalo, náš projev byl takový těžkopádnější. Ovšem to se změní, cítím, že se zvedáme."

Původně jste měl hrát ve švýcarském Fribourgu, ale po odchodu brankáře Berry do NHL vzal klub Brusta a vy jste se rozhodl po přesun do Slovanu, jelikož počet míst pro cizince je v NLA omezený. Štvalo vás to?
Neřekl bych, že jsme z toho smutnej. Situace takhle vykrystalizovala. věděl jsem, že kdybych do Fribourgu šel, bylo by tam pět cizinců na čtyři místa. Nikdo tehdy nemohl vědět, že se zraní Roman Červenka, který je zatím od začátku sezony na marodce. Ostatní čtyři cizinci pravidelně hrají, nicméně tohle fakt neovlivníte. V životě věřím na to, že něco špatné je k něčemu dobré. A že se to otočí. Jsem ve Sslovanu a moc si přeju, aby sezona dopadla dobře.

Vrcholem budou olympijské hry. Přiznejte se, myslíte na ně často? Třeba každý den?
Určitě! V hlavě to mám. A myslím, že to samé každý z hráčů, který má aspoň nějakou šanci se do Koreje dostat. Snažím se makat a hrát co nejlépe. Věřím, tomu, že reprezentační trenéři nás všechny sledují. Vidí zápasy. I když v mém případě zatím body nepřicházejí, jak bych chtěl, snad vědí, co umím a mohu hrát. Blíží se turnaj Karjala, do Finska bych moc chtěl. Abych se mohl předvést. Trenér Jandač je u týmu delší dobu, ví, jakým způsobem hraju. Ale je mi jasné, že záležet bude na aktuální formě.

Také kvůli olympiádě jste šel do Slovanu?
No jasně. Nejsem tak starý, abych ve Švýcarsku odehrál plus mínus 35 zápasů za sezonu jenom proto, že je v klubu víc cizinců. Chci nastupovat pravidelně, co nejvíc! Právě o s ohledem na olympiádu, to je samozřejmé. I když Fribourg vede švýcarskou ligu, a mají nového dobrého trenéra, kterého jsem znal ještě z farmy, pro mě bylo hlavní herní vytížení. Proto jsem se takhle rozhodl.

KHL jste hrál v Čeljabinsku a předtím ve Lvu. Jsou tyhle štace srovnatelné se Slovanem?
No, v Traktoru jsem toho moc nestihl. Vlastně zápas a půl, pak přišlo zranění , nemoc a později předčasný konec. V Rusku jsem tím  pádem vlastně pořádně nepůsobil, je těžké to hodnotit. Ale v souvislosti se Lvem bych řekl, že Slovan je dost podobný. Připomíná mi to hodně. Člověk se v Bratislava dorozumí česky, v kabině je víc cizinců, ale i domácích kluků. Podobně složený byl také tým Lva.

Za Slovan hraje letos osm českých hokejistů, není jich pro fanoušky až moc?
Nevím, těžko říci. Co jsem slyšel názory fanoušků na tohle téma, některé nejsou moc pozitivní. Čechů je v týmu dost, místní tu asi chtěli vidět spíš slovenské kluky, kteří by mohli zasáhnout i do jejich nároďáku. Ale na druhou stranu: někteří Slováci odmítli, z nějakého důvodu nechtěli do Slovanu. Rozhodli se jinak, šli třeba hrát do české extraligy. To je realita. Myslím, že slovenští kluci v kabině s námi Čechy nemají problém. Když jsem hrál ve Lvu, první rok jsme měli asi pět nebo šest Slováků – Marcela Hossu, Bartečka, Mikúše, Surového a další kluky. Takže plus mínus je to teď ve Slovanu podobné.

Vy jste sice z generace, která vlastně nezažila společnou federaci. Rivalita však platí pořád, takže asi postoji některých fanoušků rozumíte.
Samozřejmě. Ale víme, jak to je. Pár kluků ze Slovenska bylo volných, klub měl zájem, jenomže oni sem jít nechtěli. Pak fanoušci nemohou mít managementu klubu za zlé, že přivedou české hokejisty.

V minulosti měl Slovan finanční potíže. Možná vyhlédnutí hráči odmítli i z obav, zda uvidí všechny peníze, které jim zaručuje smlouva. Vy jste je neměl?
Co jsem slyšel určité zprávy, nějaký lehčí strach tam byl. Jiní kluci to možná posoudili tak, že do Slovanu nešli. Nebo nepůjdou. Ale v klubu je nový generální manažer, vedení se snaží, aby výplaty chodily včas a každý z nás se mohl soustředit jen na své výkony. Musím říci, že zatím je to bez problémů.

V tabulce Západní konference KHL je Slovan jedenáctý, na play off ztrácí čtyři body. Zlepšené výkony a posun pořadím by mohly přilákat fanoušky, letošní návštěvy asi nejlépe odrážely to, co tým v soutěži předváděl.
Přesně tak. Mrzelo nás, že hlediště nebylo tak zaplněné jako třeba v dobách, když jsem na Slovanu hrával se Lvem a domácí hnaly vyprodané tribuny. Ale nevyhrávali jsme, výkony nebyly optimální, což návštěvnost ovlivnilo. Já už to říkal i do slovenských novin. Není to tak, že bychom nechtěli, nebo na to kašlali. My se snažíme, jenže nám to nešlo, jak bychom si úplně představovali. Já doufám, že se nastartujeme. Nemáme čas, ztratili jsme dost bodů. Jednoznačně musíme sezonu otočit, protože jinak nám ten vlak ujede.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz