Technika na střídačce? Krok dopředu, libuje si liberecký kouč Pešán

Foto: hcbilitygri.cz

Řada změn v pravidlech, o kterých rozhodla Mezinárodní hokejová federace, se dotknou také soutěží v Česku. Jednou ze zajímavých novinek je možnost využití techniky na střídačce potažmo tzv. trenérská výzva. V libereckém klubu změny kvitují. „Můžeme si díky tomu rozebrat různé situace přímo u ledu. Hráči tak budou mít okamžitou zpětnou vazbu od trenérů,“ říká v rozhovoru pro klubový web trenér Bílých Tygrů Filip Pešán.

Nový fanshop

Využití trenérské výzvy, kdy si trenéři mohou vyžádat přezkoumání sporných situací u videa, je zatím do značné míry problematické. Některé stadiony a haly na výzvu ještě nejsou patřičně vybaveny. „O možnosti jejího zavedení se tedy ještě bude rozhodovat,“ vysvětluje na libereckých stránkách Filip Pešán.

„Možnost používat na střídačce libovolnou techniku ale považuji za krok kupředu, protože si díky tomu můžeme různé situace rozebrat přímo u ledu a hráči tak budou mít okamžitou a interaktivní zpětnou vazbu od trenérů. Rozhodně to budeme využívat,“ tvrdí.

Pravidla se mění: Trenérská výzva, zdržování či góly bruslí »

Jak bude využití techniky na střídačce vypadat v praxi? „Jeden z mých asistentů bude mít nejspíš v ruce tablet. Není to tak, že bychom během pauzy před vhazováním důkladně zkoumali video. Na to máme koneckonců dost času při přestávkách. Ale jsme schopni si v případě potřeby vyhledat konkrétní situaci – třeba gól nebo velkou šanci, a říct si, co bylo její příčinou a co dělat jinak,“ popisuje ambiciózní trenér v rozhovoru pro web Bílých Tygrů.

„Pokud k tomu budeme mít dostatečné technologické zázemí, měli bychom mít na tabletech otevřený živý přenos zápasu. V případě potřeby bychom se mohli kdykoliv vrátit k jednotlivým situacím, zpětně si je přehrát a rozebrat přímo na střídačce. Nemám čas ukazovat klukům na tabletu, že se tady a tady špatně postavili na vhazování. Nicméně jsme schopni si během chvilky ukázat třeba přesilovkové vzorce,“ dodává.

Technika jako mezikrok pro trenérskou výzvu

Dosud bylo přípustné jedině rádiové spojení s asistentem na tribuně, nyní už bude na střídačce povolena jakákoli technika ke koučování či například statistice. Nesmí být však použita k ovlivňování rozhodčích. „Je to takový mezikrok k trenérské výzvě. Ta by mělo proběhnout pouze ve chvíli, kdy si je trenér jistý, že výzvu může podat, jinak ztrácí svůj oddechový čas. Bez techniky na střídačce něco takového není možné,“ pokračuje Pešán.

„Zatím se s novým systémem sžíváme. Celé je to ještě v plenkách. Do budoucna bychom měli být spojeni s videokoučem u kamery. Ten nám dá vědět, že se něco událo, my si to prohlédneme na střídačce a můžeme si vzít trenérskou výzvu,“ uzavírá liberecký trenér.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz