Úžasný boj se smutnou tečkou. Nejmladší Češky jsou druhé v Evropě

Foto: Martin Mašek

(BUDAPEŠŤ, od našeho zpravodaje) České hokejistky do 16 let svou jízdu Evropským pohárem na vrchol nedotáhly. S Ruskami ve finále prohrávaly 0:2, po kontaktní trefě Barbory Machalové se vzepjaly k fantastickému výkonu, ale i přes celou řadu jasných šancí na vyrovnání nedosáhly. I stříbro ale znamená pro nejmladší reprezentantky úspěch.

Plekanec Chance liga

Čtyři dny, čtyři zápasy na premiérovém ročníku neoficiálního mistrovství Evropy. Drsnou zkoušku zvládly Češky skvěle, vyždímaly se do poslední kapky. Bohužel to ale nestačilo. „Měli jsme na dosah zlato, byli jsme od toho opravdu malý kousíček, takže teď jsme určitě zklamaní,“ řekl hlavní kouč Pavel Zuziak bezprostředně po zápase. „Řekl bych, že to oceníme až s odstupem času.“

Slabým povahám se mohlo u finále dělat zle, byla to bitva se vším všudy. Rusky o svém vítězství ale rozhodly už v první polovině zápasu. Minutu před první pauzou je do vedení poslala Škalevová, potom ujela z trestné Poňatovská a před českým týmem stál najednou velký kopec.

Oba dva góly byly z kategorie úplně zbytečných, možná ten první si sborná za aktivitu trochu zasloužila. „Nastoupili jsme podobně jako proti Finkám. Věděli jsme, že Rusky budou perfektně bruslit, dobře kombinovaly, jako jsme to viděli v zápase s Němkami. Myslím, že jsme se připravili dobře. Udělali jsme ale dvě hrubé individuální chyby, a Rusky je potrestaly,“ mrzelo trenéra.

Kontaktní trefa Barbory Machalové přišla včas, zbývala ještě spousta času. Český tým pak svého soupeře několikrát sevřel do obrovského tlaku. „Ve třetí třetině jsme Rusky skoro nepustili z pásma. Ale branku jsme bohužel dát nemohli.“

Přitom šancí bylo hrozně moc... „Tam už šlo holkám těžko něco radit. Šly za tím, hráli jsme na hranici svých možností. Že nám to tam pak nespadne, to je i o tom, mít ještě trochu štěstí. A to se od nás odklonilo,“ mrzí Zuziaka.

Před tím, co české naděje na konci obtížného programu předvedly, ale nezbývá než smeknout. Se stříbrnými medailemi na krku sice přihlížely ruským oslavám, slz bylo hodně. Ale ne tolik, aby měly zakrýt úspěch.

Národní tým pod hlavičkou patnáctky potvrdil vysoké ambice – na turnaji, kde scházely jen Švédky, dokázal přetlačit Finsko a Ruskám vnutit svou hru. Švýcarky i Slovenky zdolal bez sebemenších problémů. Česká parta inkasovala první gól na turnaji až po 19 minutách čtvrtého zápasu, což svědčí o tom, že i v netradičně pozdním termínu šla do boje výborně připravená a kromě agresivního útoku se mohla opřít o výtečnou defenzivní činnost celého týmu v čele s brankářkami.

„Podávali jsme tady vyrovnané a koncentrované výkony. Holky byly na každý zápas natěšené, chtěly si to užít. Myslím, že z tohohle hlediska se jim nedá nic vyknout,“ dodává Pavel Zuziak.

Ne všechno se může povést, ale za pár dní snad všichni řekneme, že Budapešť byla zkrátka parádní.

Finále Evropského poháru žen do 16 let:

RUSKO – ČESKO 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Škalevová (Lučnikovová), 27. Poňatovská (Škalevová) – 36. Machalová (Kaltounková, Čajanová).
Rozhodčí: Weissová (Německo), Camaneová (Lotyšsko) – Zitaová (Maďarsko), Svobodová (ČR).
Vyloučení: 7:4.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 21:27 (11:6, 3:8, 7:13).
Rusko: Alpatovová – Savoninová, Syčevová, Provorovová, Šmykovová, Golovkinová, Pankratovová – Mezencevová, Koržakovová, Puškarovová – Lučnikovová, Škalevová, Jakubivová – Markovová, Poňatovská, Šaškinová – Achmetovová, Boriskovová, Sokolovová. Trenér: Bobariko.
Česko: Štumbaurová – Škrdlová, Jandušíková, Kotounová, Pejšová, Šmajdová, Vlková, Seroiszková – Mazancová, Mlýnková, Dýcková – Čajanová, Kaltounková, Machalová – Sarnovská, Škorpíková, Hájková – Fabšicová, Nepokojová. Trenéři: Zuziak, Kosina a Mazánková.

Utkání o bronz:
FINSKO – NĚMECKO 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. Sundelinová (Kailaová), 50. Nuutinenová (Holopainenová), 51. Terävainenová (Lehtimäkiová).

Utkání o 5. místo:
ŠVÝCARSKO – MAĎARSKO 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 38. Seifertová (Leemannová, Christenová), 56. Leemannová (Forsterová) – 31. Losonciová (Szamosfalviová, Váradiová).

Utkání o 7. místo:
RAKOUSKO – SLOVENSKO 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Killiusová (Haagová, Dauböcková), 46. Würzerová (Heubergerová) – 31. Dobošová (Halušková).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz