V desítce draftu CHL Chytil a Nečas. Kluby ukázaly i na Zadinu a Reichla

Foto: nhl.com

28. června 2017, 19:10

Václav Jáchim

O víkendu byli nejlepšími českými hráči v draftu NHL, teď Filip Chytil (na snímku) a Martin Nečas vládnou našincům v pořadí výběru do kanadsko-amerických soutěží pod hlavičkou CHL. Chytila si ze sedmé příčky zamluvilo North Bay, na Nečase ukázali zástupci týmu Saginaw Spirit. Jedničkou je potřetí za sebou Rus, tentokrát jeden z největších favoritů příštího draftu NHL Andrej Svěčnikov. Českých hokejistů bylo vybráno celkem 15.

Aplikace Tipsport extraligy

Pozice v CHL Import Draftu neznamená, že dotyčný hokejista do některé z lig skutečně zamíří. Jde o individuální záležitost, pokud se ale hráč rozhodne odejít za Atlantik, je jasno o tom, komu náleží jeho práva. Do CHL každým rokem putují hokejisté, kteří uspěli v draftu NHL, ale i mladší naděje. Chytil i Nečas naznačovali, že by rádi ještě rok strávili doma. Uvidíme, vliv může mít postoj klubu NHL, který si je vybral na víkendovém draftu v Chicagu.

Týmy CHL zajímali i jíní čeští talenti. Pardubický Filip Zadina se prosadil už loni, ze čtvrtého místa ho draftovali skauti Vancouver Giants, jenže nadaný útočník zůstal v Pardubicích. Teď je jeho jméno v seznamu draftovaných hráčů znovu: Zadinu bral Halifax, kde se v minulosti hokejově rozvíjeli třeba Jakub Voráček, Martin Frk nebo Tomáš Knotek. Kluby CHL si pojistily také jiného pardubického mladíka Martina Kauta (Brandon), úspěšná organizace Red Deer Rebels si vybrala litvínovského Kristiana Reichla.

Další syn slavného otce Zack Malík míří do Sudbury, obránce a člen širšího kádru nové osmnáctky Tomáš Dajčar připadl Quebeku. Kuriozita potkala Alberta Michnáče. Ńěkdejší útočník Sparty byl loni draftován do Guelphu, letos si ho pro změnu vzala konkurenční Mississauga. Ostap Safin a Radim Šalda se sešli v Saint John, kde dosud úspěšně válel Jakub Zbořil, Libora Zábranského a Marka Švrněho získala Kelowna. Jejich spoluhráč z Komety Filip Král zaujal představitele Spokane, týmy z quebecké ligy si pojistily Jana Hladoníka z Třince a chomutovského útočníka Jakuba Lauka.

CHL Import Draft se týkal klubů z Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League, klíč výběru je přesně stanoven. I letošní draft byl realizován prostřednictvím internetu, případně s využitím telefonických hovorů do centrály organizace. Dražba nadějí měla dvě kola, každý klub dostal přesně stanovený časový limit na poslední rozhodnutí před konkrétním výběrem. 

Počty hokejistů v Import Draftu každoročně signalizují, kolik mohou jednotlivé země ztratit perspektivních mladíků. Český hokej drží v tomto ohledu rekord z roku 2007, kluby OHL, WHL a QMJHL tehdy i vlivem sestupu osmnáctky do I. divize šampionátu braly nevídaných 33 hráčů s českým pasem. Poté se situace vrátila k dřívějším zvyklostem, každým rokem mířilo do draftu do dvaceti našich juniorů - loni i předloni dvanáct, letos patnáct.

Odchodů byla v minulosti spousta, vedení Českého svazu ledního hokeje na to reagovalo a snaží se udržet co nejvíc talentovaných borců doma. Byly vytvořeny akademie, zkvalitněn mezistátní program reprezentačních výběrů. Nejlepší junioři měli zajištěny pravidelné starty v Tipsport extralize a první lize. Členové národních týmů zároveň podepsali reprezentační smlouvy, jež měly napomoci tomu, aby ti nejlepší zůstali k dispozici minimálně do mistrovství světa osmnáctiletých. Pokud někdo z členů nové osmnáctky či sedmnáctky zvolí odchod, a nezúčastní se posléze MS do 18 let, musí svazu zaplatit finanční kompenzaci za účast na akcích reprezentace a v tréninkových kempech, jež dosud absolvoval.

Strategie týmů CHL je poněkud jiná než při draftu NHL. Juniorské týmy berou hokejisty často po předběžné dohodě, ztráta práva volby bývá mrzutá, jelikož krajánci smějí být v organizaci jen dva. Draftu tudíž předchází vyjednávání s agenty, týmy rády sázejí na jistotu. Ale jistého nemají samozřejmě nic. Od roku 2014 doznal CHL Import Draft změny, kluby už nemohou získávat brankáře z Evropy. Vedení soutěží reagovalo na přání Hockey Canada a maskované muže z našeho kontinentu do soutěží nepustí.

Češi hráli v minulých draftech CHL důležitou roli, často jim patřila první pozice. Jedničkami se kupříkladu stali Vladimír Sičák, Jiří Drtina, Zdeněk Bahenský, Jakub Vojta, Jakub Voráček, Tomáš Vincour nebo Pavel Zacha. V letech 2008-09 přišli jako první na řadu Rusové Nikita Filatov a Stanislav Galijev, v červnu 2010 získal pozici jedničky slovenský zadák Martin Marinčin a napodobil krajana Michala Sersena, prvního muže výběru z roku 2003. V posledních dvou letech se z prvních příček dočkali Rusové Vladimír Kuzněcov a Klim Kostin.

Elitní desítka CHL Import Draftu 2017:

 1. Andrej Svěčnikov  útočník Rusko   Barrie (OHL) Muskegon
2. Alexander Chovanov útočník Rusko Moncton (QMJHL) Kazaň
3. Gilian Köhler útočník Švýcarsko Kootenay (WHL) Biel
4. Alexej Toropčenko útočník Rusko Guelph (OHL) Balašicha
5. Sherbrooke pozici nevyužilo
6. Miloš Roman útočník Slovensko Vancouver (WHL) Třinec
7. Filip Chytil útočník Česko North Bay (WHL) Zlín
8. Dmitrij Zabgorodnyj útočník Rusko Rimouski (QMJHL) Omsk
9. Dominik Bokk útočník Německo Pr. Albert (WHL) Köln
10. Martin Nečas útočník Česko Saginaw (OHL) Kometa

Češi, kteří uspěli v CHL Import Draftu 2017

 7. Filip Chytil   útočník  North Bay (OHL)  Zlín
10. Martin Nečas útočník Saginaw (OHL) Kometa Brno
11. Filip Zadina útočník Halifax (QMJHL) Pardubice
19. Zack Malík obránce Sudbury (WHL) Vítkovice
23. Tomáš Dajčar obránce Quebec (QMJHL) Olomouc
24. Martin Kaut útočník Brandon (WHL) Pardubice
27. Kristian Reichel útočník Red Deer (WHL) Litvínov
37. Albert Michnáč útočník Mississauga (OHL) Guelph
44. Jan Hladoník útočník Bl.-Boisbriand (QMJHL) Třinec
51. Libor Zábranský obránce Kelowna (WHL) Kometa Brno
53. Ostap Safin útočník Saint John (QMJHL) Sparta Praha
78. Filip Král obránce Spokane (WHL) Kometa Brno
107. Jakub Lauko útočník Rouyn-Noranda (QMJHL) Chomutov
111. Marek Škvrně útočník Kelowna (WHL) Kometa Brno
113. Radim Šalda obránce Saint John (QMJHL) Mountfield HK

Jak vypadal CHL Import Draft v předchozích letech

2016: 
Jednička: Klim Kostin (Rusko).
Počet draftovaných českých nadějí: 12.

2015:
Jednička: Vladimír Kuzněcov (Rusko).
Počet draftovaných českých nadějí: 12. 

2014:
Jednička: Pavel Zacha.
Počet draftovaných českých nadějí: 13. 

2013:
Jednička: Děnis Osipov (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 11

2012:
Jednička: Ivan Barbašjev (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 19 

2011:
Jednička:
 Olli Määttä (Finsko)
Počet draftovaných českých nadějí: 15

2010:
Jednička:
 Martin Marinčin (Slovensko)
Počet draftovaných českých nadějí: 12

2009:
Jednička:
 Stanislav Galijev (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 20

2008:
Jednička: 
Nikita Filatov (Rusko)
Počet draftovaných českých nadějí: 18

2007:
Jednička: 
Tomáš Vincour (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 33

2006:
Jednička: 
Jakub Voráček (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 19

2005:
Jednička: Jakub Vojta (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 22

2004:
Jednička: 
Zdeněk Bahenský (Česká republika)
Počet draftovaných českých nadějí: 29

2003:
Jednička:
 Michal Sersen (Slovensko)
Počet draftovaných českých hráčů: 22

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz