Weintritt před baráží: Nechceme být sparing partner. Š. Bláha vyhlíží bratrský souboj

Jiří Weintritt | Foto: Patrik Žák, hc-vsetin.cz

Vsetínu letos v play off Chance ligy vyšlo všechno téměř do puntíku tak, jak si představoval. Trefil jackpot s příchody během sezony: Machala, Zabusovs i Matějček tým táhli. Momentálně má téměř vyčištěnou marodku. A navíc v žádné ze sérií neprohrál víc než jeden zápas, takže měl i dost času na odpočinek a přípravu. To všechno jsou aspekty, které by mu mohly pomoci Kladno minimálně potrápit.

Vsetín se napotřetí dočkal, ovládl finále Chance ligy a postoupil do baráže o extraligu. Navíc se to Valachům povedlo v poměrně komfortním čase, takže měli dostatek času jak na regeneraci, tak na přípravu. „Dva dny jsme odpočinuli, kluci se rozjeli k rodinám a vyčistili si hlavu. Od začátku play off jsme se bavili o tom, že čím méně odehrajeme zápasů, tím menší je riziko zranění a taky únava. Je fajn, že jsme to odehráli na 14 zápasů a nějaký ten den na odpočinek jsme měli,“ pochvaluje si hlavní trenér Jiří Weintritt.

Lodivod vsetínské bárky dobře ví, že jeho tým do série nevstupuje jako favorit. To ale neznamená, že se o postup mezi tuzemskou smetánku neporve. „Historicky je dáno, že extraligový tým je v baráži velký favorit. Je vytopovaný na daný termín, taky měl 45 dní na to, aby se dobře připravil. My do toho půjdeme s tím, co umíme a udivíme, na co to bude stačit,“ říká střídmě trenér, který lavičku převzal loni během sezóny.

„My do toho půjdeme s tím, co umíme a udivíme, na co to bude stačit.“

Každý včetně jeho také ví, jak klíčový by pro Vsetín a jeho ambice mohl být první duel baráže. „Vstup do série je vždycky důležitý, od nás to kluci letos slyšeli v každé sérii. První zápas je hodně o sebevědomí, uvidíme, jak se to vyvine. Rozhodně nechceme na Kladno přijet jen jako jeho sparing partner. Chceme být plnohodnotným účastníkem tohoto svátku pro celý vsetínský region,“ hlásí Weintritt.

Jeho slova potvrdil i útočník Štěpán Bláha. „Záleží na tom, jak se bude odvíjet první zápas. Musíme k tomu přistoupit dobře, hrát si to svoje a nenechat se zastrašit jmény v týmu soupeře. Hodně kluků u nás, kteří extraligu hráli, vědí, jak k tomu přistoupit a jak si poradit se situacemi, které v baráži mohou nastat,“ popisuje muž, který si baráž přímo za Kladno dokonce dvakrát zahrál.

Ke kladenskému klubu má velký vztah, i proto pro něj bude série v mnohém speciální. „Na Kladně jsem hokejově vyrůstal, zahrál si poprvé v áčku, zkusil si extraligu. Nakonec to dopadlo tak, že jsem odešel. A teď mám hrát proti nim, což bude rozhodně speciální. Ještě k tomu, když tam hraje brácha. Ale nevím, jestli nastoupí, měl nějaké zranění nohy. Ale zkrátka chceme ukázat Kladnu, že v Chance lize taky umíme hrát hokej a že to nebudou mít jednoduché,“ doplňuje šestadvacetiletý křídelník.

„Brácha? Nevím, jestli nastoupí, měl nějaké zranění nohy."

Jeho zmíněný bratr Ondřej na rozdíl od Štěpána na Kladně zůstal a v posledních dvou letech dostává pravidelně šanci v extralize. A bratrský souboj v podobně zásadní sérii je vždy pikantní. „Spíš je lepší, když hrajeme spolu, třeba jako kdysi v Ústí s oběma bráchy. Hlavně doufám, že když na sebe narazíme, že si nějak vzájemně neublížíme. Aby z toho pak rodiče v hledišti neměli infarkt. Ale bude to zajímavé, to rozhodně. Jsme sportovci, oba chceme ukázat, že jsme lepší než ten druhý,“ usmívá se nejstarší z bratrské trojice Bláhů.

Následně se také zamýšlí nad tím, kdo by v baráži mohl mít výhodu. Zda rozehraný vítěz první ligy nebo odpočatý poslední tým extraligy. „Jeden tým má hodně odpočinku a žádné zápasy, druhý tým má zase hodně zápasů bez odpočinku. Play off jsme sice projeli bez nějakého většího dramatu, ale zase nevíme, jestli to bude výhoda nebo ne. Kladno zase letos nemělo žádný přípravný zápas, jako v posledních dvou letech. My jsme rozehraní, to by pro nás na začátku série mohla být výhoda,“ myslí si rodák z Prahy.

Zásadním tématem celé baráže je stěhování Vsetína do Brna, protože Lapač nesplňuje licenční extraligové podmínky. V hráčích, fanoušcích i trenérech je znatelná pachuť a zklamání, nakonec je třeba ale tuto situaci vzít jako fakt a vyrovnat se s ním. „Respektujeme to, jsou nastavena nějaká pravidla, která musíme dodržet. Je to nespravedlivé hlavně pro fanoušky. Zasloužili by si to a i nás s jejich podporou by to trochu zvýhodnilo. Ale v té fázi, do které jsme se dostali, nerozlišujeme, kde baráž budeme hrát. Prostě se na ni těšíme, i když hrajeme v Brně,“ má jasno Štěpán Bláha.

A podobný názor má i hlavní trenér Vsetína, který zároveň chválí klubové představitele za neúnavnou práci kolem zápasů v azylu. „Lapač je Lapač, tenhle boj jsme prohráli. Na druhou stranu ale musím říct, že vedení pracovalo každý den od rána do večera na tom, aby to v Brně bylo důstojné. Ze Vsetína pojede napěchovaný vlak s fanoušky, okolo všeho je velký humbuk,“ připomněl kouč fakt, že z Valašska do Brna na nedělní třetí zápas vyrazí souprava s dvanácti vagóny plných nadšených příznivců zelenožlutých barev. Oba zápasy ve Winning Group Areně by měly být vyprodané.

„Lapač je Lapač, tenhle boj jsme prohráli. Na druhou stranu ale musím říct, že vedení pracovalo každý den od rána do večera na tom, aby to v Brně bylo důstojné."

A právě před očekávanou početnou a hlasitou kulisou bude chtít Vsetín ukázat, že i za daných podmínek a okolností je možné pro klub z první ligy uspět. „Během play off jsme měli desítky meetingů a na každého soupeře jsme se speciálně připravovali. Věděli jsme, co na koho hrát, a neustále jsme klukům opakovali, že mají na to porazit kohokoliv, když si každý bude dělat své malé věci a když každé jméno zůstane stranou a na prvním místě bude tým,“ uzavírá trenér Vsetína Jiří Weintritt.

Klub je na postup po všech stránkách připraven, stadion včetně nových mantinelů bude na nový ročník nachystán. Teď už stačí jen vyhrát čtyři zápasy proti týmu, který má z posledních let nejbohatší zkušenosti s prolínacími zápasy. V posledních čtyřech případech, ve kterých se baráž hrála, v ní Kladno nechybělo.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz