Zápasové trenky i strach z výšek. Ujíždím na MMA, prozrazuje Bernovský

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Tři roky působí ve vítkovické organizaci, kam přišel z brněnského Warrioru. Útočník Jan Bernovský může stále hrát za juniory, ovšem polovinu loňské sezony už strávil v prvoligovém Havířově a přípravu na nový ročník absolvuje s extraligovým A-týmem. Co na sebe přiznal v dotazníku?

partneři českého hokeje

1) Hokejové začátky?
K hokeji mě přivedli rodiče. Ve čtyřech letech jsem od nich na Vánoce dostal hokejku a následně jsem šel zkusit i trénink na ledě. Velmi se mi to zalíbilo, tak jsem začal chodit pravidelně. Do toho jsem hrával fotbal, ale v devíti letech jsem se rozhodl, že můj sport bude hokej.

2) Který trenér vám nejvíc pomohl?
Nedá se říct, který trenér mi pomohl nejvíc, nerad bych na nějakého zapomněl. Od každého trenéra jsem si vzal něco. Ve Vítkovicích se nám trenéři věnuji hodně, za což jsem rád.

3) Největší hokejové zážitky?
Mým největším hokejovým zážitkem bylo reprezentovat Českou republiku na turnaji do 18 let v Kravařích. Byl to můj první větší turnaj za reprezentaci, ze kterého jsem si odnesl hodně. Otevřelo mi to oči a ukázalo, na čem je potřeba zapracovat. Rád vzpomínám také na první zápas za vítkovické áčko proti Znojmu, zápas jsem si velmi užil, hrál jsem poprvé před více lidmi.

4) Co vás na tréninku baví a co nemáte rád?
Na tréninku mám rád spíše herní cvičení nebo různá přečíslení a samozřejmě nájezdy. A mezi méně oblíbené tréninky patří kondiční bruslení, ale i to je potřeba k hokeji.

5) Oblíbený klub NHL?
Nejradši mám New York Rangers, líbí se mi jejich styl hry a jejich dresy. Rád sleduji i Boston, Edmonton a Toronto.

6) Hokejový vzor?
Vzor vyloženě nemám, ale líbí se mi hra Austona Matthewse a jeho technika hole se střelbou. Na to, jak je mladý, hraje s velkým klidem.

7) Oblíbený hráč v Česku?
Jarda Jágr, je to skvělý hokejista a ve svých letech prokazuje, že stále patří k nejlepším hráčům u nás.

Foto: Vít Káňa, hc-havirov.cz

8) Největší hokejový kamarád?
Mám hodně skvělých kamarádů. Ale s Patrikem Krškou si rozumím nejvíce, přišli jsme spolu do Vítkovic z Brna a bydleli jsme spolu i na pokoji. Ve většině případů máme stejný pohled na věc, je jak můj brácha.

9) Přihrávka, nebo gól?
Pro mě spíše gól, protože jich moc nedávám. Snad to zlepším. Ale i z nahrávky mám určitě radost.

10) Jste pověrčivý? Máte rituály?
Pověrčivý jsem velmi. Začíná to už oblékáním na zápas, mám zápasové trenky i ponožky, zápasovou písničku. Rozcvičku na suchu i na ledě dělám vždy tu stejnou, dále oblékání výstroje z levé strany a spoustu dalších věcí, které nejsou nějak zajímavé, ale pro mě jsou důležité. Když na něco zapomenu, jsem z toho pak nesvůj. Zkoušel jsem se toho už zbavit, ale moje hra nebyla ideální.

11) Co byste dělal, kdyby vám nevyšel hokej?
Kdyby mi nevyšel hokej jako hráči, i tak bych se kolem něj chtěl motat, například jako trenér nebo kondiční trenér.

12) Nešvar, kterého byste se chtěl zbavit?
Přítelkyně mi říká, že když se třeba spolu díváme na film, tak se dívám s otevřenou pusou. Nevypadá to dobře.

13) Čeho se nejvíc bojíte?
Ze zvířat mám strach z hadů a pavouků, dále mi celkem nahání strach výšky.

14) Co vás dokáže naštvat?
Myslím si, že mám dobrou psychiku a že mě jen tak něco nerozhodí.

15) Záliby mimo hokej?
Poslední rok jsem začal hodně sledovat MMA, na kterém ujíždím. Myslím si, že to je nejnáročnější sport po všech stránkách. Baví mě sledovat jejich cestu k zápasu, co všechno musí umět, protože MMA se skládá ze všech bojových sportů. Je pak zajímavé sledovat zápas, ve kterém bojuje fighter, který dříve dělal thajský box, s wrestlerem. Každý se snaží prosadit svůj styl a vítěz je jen jeden. Zkoušel jsem už párkrát box, který se mi také zalíbil. A jinak chodíme s klukama během letní přípravy na tenis.

Foto: Facebook HC Vítkovice Ridera

16) Oblíbený film a kniha?
Filmy moc nesleduji a knihy nečtu, ale když už, tak mám rád filmy od Marvelu, například Avengers. Raději sleduju sport, když se třeba hraje Liga mistrů ve fotbale.

17) Jakou posloucháte muziku/skupiny?
Poslouchám vesměs všechno. Záleží, co mám zrovna za náladu. Rád si poslechnu i starší písničky nebo rap. Hudba, kterou nemohu vystát, je drum and bass a nějaké electro.

18) Ideální dovolená?
Se svojí přítelkyní někde u moře ve velkém resortu, kde bude hodně dobrého jídla a taková ta pohoda.

19) Vysněný automobil?
Těch je spousta, akorát jsou pro mě momentálně nedostupné. Začala se mi teď hodně líbit japonská sportovní auta, například Nissan Skyline. Rád bych jednou vlastnil BMW nebo Mercedes.

20) Co vám chutná?
Mám hodně oblíbených jídel, ale mezi top patří lasagne a steak s hranolky. A z fastfoodu si pochutnám na Bageterii Boulevard, jestli se to považuje za fastfood. Konktrétně na bruselské bagetě.

21) Jaké typy žen se vám líbí?
Taková, se kterou si mám co říct, je s ní sranda a líbí se mi i vzhledově. Přesně takovou mám.

22) Ideální město pro život?
Líbilo by se mi žit někde na Floridě, tam bych si to dokázal představit. A kdyby v Česku, tak v nějakém větším městě.

Vizitka Jana Bernovského

Klub: HC VÍTKOVICE RIDERA
Pozice: útočník
Narozen: 24. března 2001
Výška/váha: 183 cm / 81 kg

Premiéra v extralize:
Ostatní působiště: HCM Warrior Brno, AZ RESIDOMO Havířov
Reprezentace: Při debutu za výběr U17 skóroval do sítě Mannheimu, na dvou turnajích si pak zahrál s osmnáctkou Aloise Hadamczika. V Kravařích nastoupil v listopadu 2018 proti nejlepším světovým hráčům v čele s Američanem Jackem Hughesem.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz