Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Vítkovice na začátku nového roku posilují. Kromě útočníka Vladimíra Svačiny přivedly dvě zajímavé posily do obrany: Filipa Pyrochtu a Guntise Galvinše.

V české nejvyšší soutěži se Guntis Galvinš poprvé objevil už v sezoně 2006/07 v dresu Vsetína, naplno však v tuzemsku zakotvil v předloňském ročníku.

Od té doby nastupoval za Třinec a vybudoval si pověst výborného defenzivního beka. Hned v prvním ročníku se výrazně podílel na zisku mistrovského titulu.

Loni v prosinci se však s Oceláři dohodl na ukončení smlouvy. Tehdy říkal, že neví, jestli sezonu někde dohraje. O pár dní později ale přišla zpráva z nedalekých Vítkovic, že se minimálně do konce ročníku domluvil právě s ostravským klubem.

Podpis si pochvaloval trenér Miloš Holaň: „Je to zkušený hráč. Má třicet čtyři let, je mistrem z Třince a stabilním hráčem lotyšské reprezentace. Hrál na mistrovství světa i na olympiádě. Máme na něj i velice dobré reference z Třince, takže i proto si myslím, že nám obranu vyztuží.“

Galvinš už v novém dresu odehrál první dva zápasy. Může opravdu vyztužit vítkovickou obranu?

Výborný poziční bek

Na úvod si připomeňme, jak jsme o Guntisi Galvinšovi psali v říjnu 2019. Tehdejšího třineckého obránce jsme chválili za to, že s ním Oceláři inkasovali nejméně střel ze slotu a že se mu dařilo zabraňovat protihráčům v přechodu obranné modré. Také proto patřil mezi pět nejlepších defenzivních zadáků extraligy.

Jak je na tom v probíhajícím ročníku?

Nejdříve statistiky z 21 zápasů v dresu Třince. V rámci týmu byly rozporuplné – tým s ním při hře 5 na 5 obdržel třetí nejnižší počet střel ze slotu (sCA/60 minut), ale také nejvyšší počet inkasovaných gólů mezi obránci (GA/60 minut).

Příčin bylo vícero. Jednak nižší úspěšnost zákroků třineckých brankářů, jednak těžší protihráči a více defenzivní práce (viz druhý nejnižší poměr startů v útočném pásmu, ZSR %). Na poměry extraligy však vykazoval stále velmi solidní hodnoty.

Čtyřiatřicetiletý obránce se navíc mohl pochlubit ještě další solidní statistikou – při rovnovážném stavu hráčů na ledě zabránil druhému nejvyššímu počtu přechodů protihráčů do vlastního obranného pásma! V grafice najdete tuto statistiku pod zkratkou EN-DN/60 minut.

Na poměry extraligy měl Galvinš stále velmi solidní hodnoty.

Směrem dopředu sice nezahrozil, ale góly a body od zkušeného Lotyše nikdo příliš nečeká. Zato nastupuje pravidelně v oslabení, i když statisticky se mu v něm v Třinci letos moc nevedlo.

Pro Vítkovice však může být a pravděpodobně bude velmi cennou posilou. Vedle zkušeností může přidat velmi dobrou poziční hru, díky níž dokáže dříve a častěji než ostatní hráči zneškodnit ofenzivní akci soupeře. I proto ho trenéři nasazovali ve finále 2019 proti největším hvězdám Liberce, a proto patřil v posledních sezonách k nejlepším defenzivním bekům Tipsport extraligy.

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV