Hokejka news

 • 15. 9. - 11:28

  Hokejka TV - PODPOŘTE KLUBY!

  Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

 • 4. 2. - 11:32

  O kapku lepší hokej

  4. únor je Světovým dnem rakoviny!
  Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

 • 26. 11. - 11:57

  Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

  Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

 • 3. 10. - 10:41

  Začal prodej vstupů na Finy v Plzni!

  Jediné domácí utkání do konce roku odehraje český tým 12.12. v Plzni proti Finsku. Už máš koupená svoje místa?!

Díky našemu modelu Game Score vám po predikcích na jednotlivá kola základní části postupně přinášíme i rozbory všech sérií letošního Generali Česká pojišťovna play off.

Extraligové play off dospělo až do svého finále, ve kterém se utkají Oceláři z Třince s Bílými Tygry z Liberce. Oba týmy si vysněný postup vybojovaly v nervy drásajících semifinálových sériích, které shodně dospěly do sedmého utkání.

Do semifinále, ve kterém se utkal s Mladou Boleslaví, vstupoval Třinec podle našeho modelu jako favorit, jeho šance na postup byla 58 %. Během série pak ani jednou netahal za kratší konec a vždy udělal první krok, načež Boleslav třikrát dokázala srovnat stav série.

Liberec si naopak vytvořil proti Spartě vedení hned 3:0 na zápasy, o postupu se ale po skvělém návratu Pražanů do série rozhodovalo také až v sedmém zápase. Ten zvládl lépe Liberec. Stejně jako v posledním finále v roce 2019 nás tak čeká souboj mezi touto dvojicí: alespoň jeden z těchto týmů nechyběl ve finále už od roku 2015. Co na jejich letošní souboj říkají čísla?

Do finále vstupuje jako lehký favorit Třinec, který má šance na titul z pohledu našeho modelu 53,8 %. Liberec je tedy v téměř totožné pozici jako v semifinálové sérii se Spartou. Už tento malý rozdíl ukazuje, že bychom se měli dočkat dalšího velice vyrovnaného a dramatického souboje.

To, že jeden z týmů ukončí sérii nejrychlejším možným způsobem má šanci pouze 13 %. To je z pohledu modelu menší pravděpodobnost, než že se dočkáme například přesného výsledku 4:1 na zápasy pro Třinec. Vyrovnanost obou týmů naopak nabádá k tomu, že uvidíme větší porci zápasů. Že jich bude minimálně pět má pravděpodobnost 25 %, šest a více zápasů se pak odehraje cca ze 63 %.

Srovnání finalistů

Třinec patřil v průběhu základní části jednoznačně mezi nejlepší ofenzivní týmy. Ze všech týmů byl nejlepší ve střelecké kvantitě i kvalitě. Za 60 minut si vytvořil 56 střeleckých pokusů, ze kterých více než 22 bylo z prostoru slotu. To vyústilo v nejlepší generaci šancí, ze kterých se očekávalo 3,03 gólu. Což byla v základní části jednoznačně nejvyšší hodnota.

Naopak Liberec si tvořil až šesté nejlepší střelecké příležitosti s očekávanou hodnotou 2,38 gólu za 60 minut hry 5 na 5. Bílí Tygři měli sice čtvrtý nejvyšší počet střeleckých pokusů, z prostoru slotu však vyslali pouze lehce přes 17 z nich. Oba celky pak góly střílely téměř v totožném tempu s vlastním očekáváním. Třinec pak nastřílel za 60 minut hry  o 0,63 gólu více než Liberec.

Jak se však tyto statistiky změnily v play off? Pohled na čísla ukazuje, že ofenzíva se v letošním play off moc nenosí. Oba týmy zaznamenaly v porovnání se základní částí ofenzivní propad. Liberec se zhoršil v generaci střeleckých pokusů o téměř šest střel za 60 minut, Třinec dokonce o 11,8, když Liberec v play off vygeneroval více střeleckých pokusů než Oceláři, což je opakem k základní části. Z prostoru slotu si ale Třinec udržel výhodu, v play off vyšle téměř o dva pokusy více.

Kde se však síly vyrovnaly, jsou očekáváné góly. Liberec sice generuje šance, ze kterých se očekává o půl gólu méně než v základní části, Třinec se však zhoršil hned o celý jeden gól za hodinu hry a ofenzivní síly obou celků se tak tváří po dvou sériích play off mnohem vyrovnaněji než v základní části.

Oba týmy pak patřily mezi nejlepší v základní části v rámci obranné činnosti a na to navázaly i v play off, kde se jejich defenzíva ještě zdokonalila. Třinec sice Kometě s Boleslaví povolil 55,2 střeleckých pokusů za 60 minut, hodnota očekávaných gólů proti ale v porovnání se základní částí zůstala téměř na stejné úrovni – 1,7. Stejně je na tom i Liberec, který proti Spartě a Hradci Králové udržel šance soupeřů na 1,73 očekávaných gólů.

Jedinou slabinou Ocelářů v základní části pak byla při vyrovnaném počtu hráčů úspěšnost jejich brankářů. To však v play off vyřešil Ondřej Kacetl, který podává fantastické výkony a Třinec za 60 minut inkasoval pouze 1,05 gólu, jednoznačně nejméně ze všech týmů play off.

Rozhodovat finálovou sérii samozřejmě mohou i speciální týmy obou celků. Liberec se v základní části mohl pyšnit velice kvalitním oslabením, což je herní situace, ve které naopak Třinec neměl tak velký úspěch. Ten se zase opíral o lepší přesilové hry než Liberec.

Co platilo v základní části, ale neplatí v play off. Oslabení Třince se totiž v porovnání se základní částí velmi zlepšilo. Jistě tomu však pomohl i fakt, že se Mladá Boleslav proti Ocelářům nedokázala v semifinále ani jednou prosadit a ani si většinou vytvořit souvislý tlak. Navázala tak na svoji podprůměrnou početní výhodu ze základní části. Třinec však dokázal v porovnání se základní částí limitovat střelecké pokusy i pokusy ze slotu a tím i tedy celkový počet očekávaných gólů. Ten se zmenšil v play off na 5,44 gólu za 60 minut, což by v základní části Třinec posunulo na druhé místo!

Naopak Liberec musel v semifinále čelit nejlepší přesilové hře ze základní části a bylo to poznat i na jeho číslech. Inkasoval o 13 pokusů více a o 15 více z prostoru slotu, odkud si Hradec a Sparta vytvořily v průměru 52,3 střel za 60 minut. To se také projevilo na tom, že očekávané góly proti Liberci v play off stouply na hodnotu 6,95 za hodinu hry. Bílí Tygři pak inkasovali o jeden gól více za stejný čas než v základní části.

Na druhou stranu ale Liberec zlepšil své přesilové hry, kde vstřelil v přepočtu na čas 11,6 gólů se střeleckou úspěšností 16,7 %. To není natolik výrazná hodnota, aby musel mít Liberec strach ze zvlhnutí jeho střeleckého prachu. Jen tři týmy udržely vyšší úspěšnost střelby po celou základní část. Naopak v Třinci by měli zbystřit, protože jejich přesilová se sice v předchozích sériích prosazovala, to však hlavně díky střelecké úspěšnosti 23 %! Generace střeleckých pokusů, především těch z prostoru slotu, totiž klesla za 60 minut o 20. To mělo výrazný vliv i na hodnotu očekávaných gólů, která spadla na 5,45 gólu. To by v základní části Třinec řadilo až na 12. pozici.

HC Oceláři Třinec

První formace Ocelářů patřila mezi nejlepší už v základní části a v play off svoji pozici potvrzuje. Trojice Martin Růžička, Matěj Stránský a Petr Vrána tak ukazuje, že se jedná o opravdu elitní extraligové hráče. Všichni tři patří mezi nejproduktivnější hráče Třince. Společně na ledě pak strávili v play off při hře 5 na 5 už více než 100 minut, ve kterých vstřelili 5 gólů a inkasovali dvakrát. Poměr střeleckých pokusů mají 52,9 % a poměr očekávaných gólů 58,3 %. Proti samotné Mladé Boleslavi pak jejich poměr očekávaných gólů stoupl nad 60 % a poměr střeleckých pokusů na 54 %.

Na výborné výkony ze čtvrtfinále navázal i útok Michaela Špačka, který většinu série strávil po boku Jacka Rodewalda a Michala Kovařčíka. Tato formace vstřelila v semifinále při hře 5 na 5 čtyři góly a neinkasovala ani jednou. Střelecký souboj sice prohráli, když jejich poměr byl 48,6 %, ale na rozdíl od hráčů Boleslavi se dostávali do kvalitnějších příležitostí, což ukazuje poměr pokusů ze slotu 56 % a poměr očekávaných gólů 55 %.

Solidně se v play off prezentuje i čtvrtá formace, kterou vede Miloš Roman. Tento útok dostává na starosti většinou vhazování v obranném pásmu a i když mají soupeři více střeleckých pokusů, vede si s poměrem 54,5 % v rámci očekávaných gólů velice dobře. Na ledě pak tento útok byl u tří vstřelených a dvou obdržených gólů.

Naopak se nedařilo formaci Tomáše MarcinkaErikem Hrňou a Danielem Kurovským. Ta v dosavadním průběhu play off má ze stabilních formací nejhorší poměr očekávaných gólů (45,4 %) i střeleckých pokusů (34,4 %).

Trenéři na to v posledním zápase semifinále zareagovali zařazením Ondřeje Kovařčíka na úkor Kurovského. Což by mohlo Třinci pomoci, minimálně směrem do ofenzívy. V přepočtu na 60 minut byl v základní části Kovařčík nejproduktivnějším útočníkem Třince při hře 5 na 5 s 2,92 body. V rámci primárních bodů pak zaostal pouze za Růžičkou a Stránským a byl druhým nejlepším střelcem týmu s 1,19 góly. V sedmém zápase se objevil po boku Michaela Špačka, který naopak platí za skvělého tvůrce hry a v play off sbírá 2,8 primárních asistencí za 60 minut hry. Spoluhráčům pak připraví 14,7 střel za stejný čas a šest z přihrávek míří do prostoru slotu.

Nad čím přemýšlet mají trenéři i v obraně. Do rotace zařadili v průběhu série i Mariána Adámka, který nahradil v základní šestici Ralfse Freibergse. Ten pro změnu přebral v play off hlavní roli na přesilové hře od Martina Gernáta, který v základní části předvedl podle našeho hodnocení Game Score mezi obránci nejlepší sezonu za poslední tři roky.

V základní části měla první přesilovková formace právě s Gernátem nejlepší výsledky, když si tvořila šance na 10 očekávaných gólů za 60 minut a vstřelila jich 9,3. Přesilovkové zhoršení z pohledu statistik v play off jsme pak rozebírali výše.

Při hře 5 na 5 však Gernát prozatím zůstává poměrně za očekáváním. V základní části dokázal sbírat nejvíce bodů ze všech obránců, v play off však v přepočtu na 60 minut nedosahuje ani na polovinu, v přepočtu na čas má na kontě pouze 0,7 bodu. Celkem pouze dva body v 11 zápasech. Jeho útočná aktivita ale zůstává na podobné úrovni v porovnání se základní částí, spoluhráčům přihraje na 5,5 střel za 60 minut a sám má necelých 14 střeleckých pokusů.

Oproti základní části se však tolik nevydává na útočné výpady, jeho vstupy do útočného pásma v držení puku klesly o polovinu. Lehce klesl i jeho podíl na výstupech z obranné třetiny a především úspěšnost kontrolovaných výstupů. V tomto ohledu byl v základní části jednoznačně nejlepším obráncem Třince, v play off naopak zapadl do průměru. To může mít za následek i nevýrazný poměr střeleckých pokusů páru Doudera-Gernát, který mají společně pouze 44 %. Poměr očekávaných gólů si pak udržují lehce nad 50 % a na ledě byli společně u čtyř vstřelených a tří inkasovaných gólů.

Na obranu Gernáta nutno zmínit, že extrémně nevynikají ani další obranné dvojice. Pokud by však měl někdo hru obranných řad Ocelářů strhnout správným směrem, mělo by se jednat o jednoho z nejlepších obránců extraligy.

Dalo by se říci, že defenzivní hru, nad kterou tak visí lehký otazník, zachraňuje Ondřej Kacetl v brankovišti Třince. Ten podává v play off výborné výkony a je jednoznačně nejlepším brankářem vyřazovacích bojů.

Bílí Tygři Liberec

Stejně jako na straně Třince i v Liberci patří mezi největší ofenzivní tahouny ty největší hvězdy v čele s Michalem Birnerem. Ten celé play off odehrál společně s Radanem Lencem a společně se jim dařilo vedle Adama Musila i Dávida Grígera. S prvním jmenovaným měl tento útok poměr střeleckých pokusů 56,7 % a poměr očekávaných gólů 55,2 %, když soupeře gólově přestřílel 4:2. S Grígerem pak první formace měla poměry střeleckých pokusů a očekávaných gólů 53,7 , respektive 57,9 procent, s gólovým poměrem 2:1.

Michal Birner pak v play off navazuje na své výkony ze základní části. Vytvoří si 15 střeleckých pokusů a spoluhráčům přihraje na dalších 14 za 60 minut a je v ofenzívě jednoznačným lídrem Bílých Tygrů.

Kdo však ofenzivně, možná překvapivě vyniká, je kapitán Petr Jelínek. Ten je v přepočtu na čas s 2,2 body při hře 5 na 5 vůbec nejproduktivnějším hráčem Liberce. Jelínek však v sestavě Liberce zastává výrazně defenzivní roli a z útočníků má nejvíce startů ve vlastní třetině. To se projevuje i na jeho poměru střeleckých pokusů, který je pouze 48,9 %, a taktéž poměru očekávaných gólů, 46,6 %.

Před přesunem Grígera vypadala velice dobře i jeho formace s Michalem Bulířem a Adamem Najmanem na křídlech. Ta si vytvořila střeleckou převahu, kontrolovala 53,7 % pokusů i převahu v kvalitě střeleckých příležitostí s poměrem očekávaných gólů 55,3 %. Po přesunu Grígera do první formace pak Michal Bulíř trávil nejvíce času s Jaroslavem Vlachem. Společně se jim však tolik nedařilo. Bude tedy zajímavé sledovat, jestli se Liberec vrátí k osvědčeným formacím z předchozího průběhu play off, nebo naváže na vítězství ze sedmého zápasu.

V obraně jsou pak role jasně rozdané po celé play off, Liberec téměř výhradně využívá tři stabilní obranné páry. Ondřej VitásekRonaldem Knotem mají na starosti většinu času nejlepší formace soupeře. V semifinálovém souboji se Spartou to byli právě oni, kteří nastupovali proti Michalu Řepíkovi a celému prvnímu útoku. Tento souboj jim však moc nevyšel podle představ, když ho prohráli gólově 1:4 s poměrem očekávaných gólů pouhých 33 %. Celkově ale tento pár odvádí pro Liberec velice solidní práci a v průběhu play off má poměr střeleckých pokusů 54,4 % a poměr očekávaných gólů 53,7 %. Jejich pravděpodobný souboj s prvním útokem Ocelářů může být pro průběh série rozhodující.

Na skvělou základní část navazuje ve druhém páru Mislav Rosandič. Ten má z libereckých obránců nejlepší poměr střeleckých pokusů (59,3 %) i očekávaných gólů (63,2 %). I přesto, že v porovnání se základní částí jeho ofenzivní zapojení lehce kleslo, je stále nejkreativnějším obráncem Liberce a s 16 úspěšnými výstupy z pásma i nejčastěji rozehrávajícím. Společně s Petrem Kolmannem pak byli na ledě u pěti vstřelených gólů a dvou obdržených.

Před semifinále jsme zmiňovali, že se čtvrtfinále úplně nepodařilo páru Derner-Hanousek. Proti Spartě však tato dvojice svoji úloha poměrně zvládla. Společně měli v semifinále poměr střeleckých pokusů 47,5 % a poměr očekávaných gólů 45,1 %, na ledě byli shodně u dvou vstřelených i obdržených gólů.

Liberci v pravou chvíli také začala fungovat přesilová hra na vysoké úrovni. První formace má prozatím tempo až neuvěřitelných 17 vstřelených gólů za 60 minut s úspěšností střelby necelých 23 %. Jak dlouho to této sestavě vydrží je s velkým otazníkem, protože jejich vypracované šance odpovídají 7,6 očekávaným gólům. K tomu však Liberec má ale výbornou druhou pětici na přesilové hry, která si tvoří šance na rovných 9 očekávaných gólů za 60 minut hry a proměnila je zatím v 8,9 gólů za stejný čas. V základní části by takové hodnoty řadily libereckou přesilovku k nejlepším, je však nutné čísla z krátkého časového úseku brát s jistou rezervou. I tak ale může jít Liberec do finále v tomto ohledu pozitivně naladěný.

Od koho naopak ve finále Liberec potřebuje lepší výkony je Petr Kváča. Nejlépe jako v základní části, kde byl nejlepším brankářem. V semifinále však Kváča při hře 5 na 5 inkasoval o 1,6 gólu nad rámec očekávání. V porovnání s průměrným brankářem pak Kváča dostal o téměř čtyři góly více. Naproti tomu Ondřej Kacetl inkasoval v sérii s Mladou Boleslaví o 2,25 gólu méně než byla právě očekávání. Kvalita střel soupeřů byla pro oba brankáře v jejich semifinálových sériích téměř totožná.

Závěr

S velkou pravděpodobností nás čeká velmi vyrovnaná série, kterou rozhodnou maličkosti. Liberec ukázal, že se favorita nezalekne. Proti Třinci je v podobné roli jako v semifinále a model ho opět staví do pozice, kdy má soupeř lehce na vrch. Rozdíly jsou ale opravdu minimální. V poslední finálovém měření sil v roce 2019 se radovali Oceláři po šesti zápasech. Kdo to bude nyní?

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV