Hradec a druhý pohár? Chceme ho, proto dřeme celý rok, hlásí Pěnčík

Foto: Martin Voltr

První turnaj sezony vyhráli, jenže v tom druhém měli namále. Nakonec však junioři Mountfieldu především díky fantastické defenzivě postoupili v DHL Superpoháru do play off. A trochu „schovaným“ hrdinou posledních týmových příběhů je obránce Martin Pěnčík.

Chance liga na Hokejka TV

Jména Daniela Kowalczyka, Marka Bláhy či Šimona Jenáčka zná v mládežnické scéně každý a jejich bohatý příspěvek v útočné fázi nikoho nepřekvapí. Ovšem Martin Pěnčík udělal během sezony progres, který se po Novém roce promítl do jeho konta víc než zajímavě – v 17 zápasech nasbíral 19 kanadských bodů!

V posledním týdnu vstřelil jediný gól při hradecké výhře 1:0 v Třinci, potom přispěl dvěma nahrávkami k jasnému triumfu 5:0 nad Jihlavou, kdy byl na ledě dokonce u čtyř branek. Právě tyto výsledky posunuly Východočechy do čtvrtfinále play off, v němž narazí na Karlovy Vary.

Martine, spadl vám velký kámen ze srdce?
Spadl! Jsme rádi za to, že nám to nakonec vyšlo. Ale bylo to teda těsné.

Začátek turnaje se vám moc nepovedl...
První zápas doma s Olomoucí nám vůbec nevyšel, podle mě jsme vůbec nevěděli, jak na ně. V Liberci jsme hráli dobrý zápas, až na druhou třetinu. Pak s Třincem jsme vedli 1:0, ale šest sekund před koncem jsme dostali góla a nakonec prohráli. A pak jsme hráli v té Jihlavě...

...to mě zajímá nejvíc. Po deseti minutách jste vedli 4:0, ale stejně jste prohráli. Co se tam stalo?
Každý jsme si potom dělali, co jsme chtěli. A prostě to nevyšlo. Pak už jsme ale ty důležité zápasy vyhráli a když o něco šlo, tak jsme si to pohlídali. V Olomouci, v Třinci jsme hráli výborně, vyhráli jsme 1:0.

„Gólmani nás drží, což bude důležité i v play off. Doufám, že to takhle bude pokračovat.“

Výsledky ukazují, že jste vsadili na defenzivu.
Já si nemyslím, že jsme zas tolik bránili. Samozřejmě jsme se snažili hrát poctivě z obrany a potom proměňovat šance, co jsme si vytvořili. Ale Olomouc i Třinec nám mohly dát gól, bylo to hodně vyrovnané.

Tři nuly ze čtyř zápasů vám ale musí dělat velkou radost.
Určitě je to dobré. Gólmani nás drží, což bude důležité i v play off. Doufám, že to takhle bude pokračovat.

Foto: Martin Voltr

Jedno čisté konto vychytal Daniel Dvořák, další dvě Tomáš Sajdl. Ten chytá skvěle celý rok, viďte?
Sajdlík je výborný gólman, tuhle sezonu se mu hodně daří. Snad mu to vydrží až do konce sezony a dojdeme co nejdál.

Zvýší na vás vůbec někdy hlas?
Ne, to ne. Sajdlík je klidný (usmívá se).

A vy jste zase klidní, že máte jeho. Potřebujete vůbec při zápase komunikovat?
My už máme všechno z tréninku domluvené předem, takže v zápase si jenom řekneme, když přijde něco nového. Jinak už to máme nastavené.

Jestli vaše základní skupina nebyla nejtěžší, tak rozhodně nejvyrovnanější...
Určitě byla nejvyrovnanější. Myslím, že i ta Jihlava, která byla v předchozím turnaji poslední, se nakonec zvedla a hrála docela dobře. V posledním zápase už ne, ale třeba u nich se hodně zvedli, a odpovídaly tomu i ostatní výsledky. Liberec je taky silný, Olomouc...

„Vždycky, když máte body, tak se cítíte dobře. Máte větší sebevědomí, potom si víc věříte a padá to tam samo.“

Byl někdo, kdo vám neseděl? Kdo měl třeba nejšikovnější útočníky?
Myslím, že nejsilnějším týmem byla asi Olomouc. Ta nám dělala velké problémy, jak u nás doma, tak i u ní. Ale i ten Třinec. Bylo to hodně vyrovnané.

Cítili jste jako vítězové prvního turnaje tlak, že se od vás postup očekává?
Nemyslím si, že by na nás byl nějaký tlak. Chtěli jsme to jako každý tým. Udělali jsme pro to všechno, a povedlo se.

Je to i vaše osobní zásluha, protože jste sbíral průměrně bod na zápas. To je hodně pěkná bilance, že?
Nevím, co na to říct. Myslím si, že mám hodně štěstí. Jsou to hlavně nahrávky, máme domluvené přesilovky, kde si to dobře dáváme. V posledním zápase jsme dali dva góly z přesilovek, vychází nám to.

Cítíte formu?
Určitě. Vždycky, když máte body, tak se cítíte dobře. Máte větší sebevědomí, potom si víc věříte a padá to tam samo. Nikdy mi to tam moc nepadalo, tohle je asi první sezona, co mám tolik bodů.

Foto: Martin Voltr

Koukáte na ně jako obránce?
Vnímám, že jich mám dost, ale moc to neřeším. Buď to tam spadne, nebo ne.

Jaký je váš styl?
O tom se mi docela těžko mluví. Myslím ale, že hodně podporuju útok, možná jsem i šikovný na puku (usmívá se).

Zaměřujete se na to v tréninku?
Každé pondělí máme individuální tréninky, rozdělené na obránce a útočníky. Tam to všechno trénujeme. Rozehrávku, pohyb na modré čáře, střelbu... Všechno, co je potřeba. Myslím, že nám to hodně dává.

Zpátky k vašemu týmu: Vítězství nad Jihlavou jste nijak bouřlivě neslavili, značí to, že se tady nechcete zastavit?
Neslavili jsme ho podle mě proto, že ten zápas byl takový... Nechci říkat horší, ale nebylo to ono. Je rozdíl, když hrajete v Třinci 1:0 do poslední sekundy, než když tady hrajete s Jihlavou 5:0 a od půlky už to tak nějak tušíte. Jihlavě o nic nešlo.

„Myslím, že posily nehrají roli. Že když budeme hrát poctivě do obrany a chtít to víc než soupeř, tak můžeme vyhrát s kýmkoli.“

Chtěli byste teď druhý pohár?
Určitě bychom ho chtěli. Proto dřeme celý rok, chceme vyhrát. Každý chce vyhrávat. Dáme do toho všechno a uvidíme, snad to vyjde.

Některé týmy ale posílily možná víc než vy, bude to těžší než vyhrát první turnaj...
Všichni mají někoho v první lize nebo extralize a posilují. Ale my máme taky. Míru Kuklu, toho Dana Dvořáka, který přišel z Prostějova, Matěje Moronga, ten hraje v Litoměřicích. Nebo Čápa (Jakub Kynčl) přišel z druhé ligy. Podpořili nás a myslím, že nám hodně pomáhají. Ale takový Liberec měl proti nám třeba taky posily a prohrál 3:4. Takže myslím, že to nehraje roli. Že když budeme hrát poctivě do obrany a chtít to víc než soupeř, tak můžeme vyhrát s kýmkoli.

Pomohla i vám první liga? I když jste v Prostějově naskočil jen ke třem utkáním.
Asi jo, nasbíral jsem tam zkušenosti a hrál jsem o něco víc zápasů než ostatní v našem týmu. Zahrát si mezi muži pomůže každému.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz