Junioři jdou na USA: Šapovaliv v první lajně, napodobí Suchánek Mrázka?

Foto: Martin Voltr

(EDMONTON, od našeho zpravodaje) Počínaje rokem 2006 postoupila česká dvacítka do semifinále mistrovství světa jen jednou. Vylepší nelichotivou bilanci v Edmontonu? Od 4:30 českého času hraje proti jasnému favoritovi ze Spojených států.

Bojovná nálada panovala během poledního rozbruslení před večerním soubojem s Američany. Čeští junioři absolvovali v Downtown Community Areně, tedy malé hale Rogers Place, poslední přípravy na čtvrtfinálový souboj o všechno.

Podle všeho to vypadá na start brankáře Tomáše Suchánka mezi tyčemi, během tréninků měl v brankovišti největší prostor. A navíc opustil led jako první z gólmanů. Měla by se tak potvrdit očekávání po nevýrazných výkonech Jana Bednáře a naopak zářném představení Suchánka proti Kanadě.

V obraně to na žádnou změnu nevypadá, naopak v útocích velmi pravděpodobně dojde k přeskupení: Do elitní letky se k Jiřímu Kulichovi a kapitánu Janu Myšákovi posunul Matyáš Šapovaliv, berounského odchovance zřejmě uvidí fanoušci i na přesilovkách.

V elitní formaci Čechů by se tak měli představit dva hráči ročníku narození 2004 a dokonce tři hráči, kteří uspěli na červnovém draftu; ke dvěma forvardům přidejme beka Davida Jiříčka.

Michal Gut se z elitního tria přesunul do druhé formace, kde by mu měl být parťákem kromě Gabriela Szturce také pardubický Tomáš Urban, jenž se z působení v USA dobře zná s forvardem soupeře Dominicem Jamesem. Třetí letka zůstala na rozbruslení beze změn, ve čtvrtém útoku budou pravděpodobně figurovat dva vytáhlí útočníci –⁠ Měchura s Hauserem, spolu s Ivanem Ivanem.

S týmem ani tentokrát nebyl na ledě Jaroslav Chmelař, jenž se ve čtvrtfinále na 99 % neukáže, jako třináctý útočník by tak mohl být připraven kolínský odchovanec Daniel Herčík. Tedy pokud trenérský štáb nezvolí do utkání s USA variantu s osmi beky, v tom případě by naskočil kromě Štěpána Němce také jeho jmenovec František. 

Foto: Martin Voltr

Česká dvacítka si čtvrtfinále proti Spojeným státům na kanadské půdě zopakuje po třech a půl letech; v lednu 2019 padla ve Victorii 1:3. Výrazně ji tehdy držel nad vodou brankář Lukáš Dostál.

Na dalším mistrovství Češi využili domácího prostředí a s favoritem získali bod za porážku v prodloužení. Jinak je ale bilance nakloněná výrazně na stranu soupeře.

Poslední vítězství nad USA v rámci juniorského šampionátu slavil národní tým v prosinci 2011, kdy zásluhou Petra Holíka i Tomáše Filippiho (oba 2+0) a brankáře Petra Mrázka triumfoval 5:2 a favorita odstřihl od medailových nadějí. Vzhledem jinému formátu MS to však bylo už v základní skupině.

Podobné představení mezi třemi tyčemi by Češi potřebovali i tentokrát, stejně tak ale stoprocentní výkon od všech hráčů na ostatních postech.

Ke klíčovému zápasu turnaje nastoupí nad ránem ve 4:30 SELČ. Utkání živě vysílá ČT sport.

Sestava na poledním rozbruslení

Suchánek, Bednář, Čajan –⁠ Jiříček, Ticháček, Špaček, Svozil, Hamara, Čech, Š. Němec, F. Němec –⁠ Myšák, Šapovaliv, Kulich –⁠ Szturc, Gut, Urban –⁠ Ryšavý, Menšík, Kos –⁠ Hauser, Ivan, Měchura –⁠ Herčík.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz