Dvacítka doháněla Švédy marně, v Helsinkách začala porážkou

Foto: Vladimir Gorshkov / www.instagram.com/ph_gorshkov

Bez úspěchu odešli čeští reprezentanti do dvaceti let z prvního utkání na turnaji čtyř zemí v Helsinkách. Proti Švédům jim dlouho trvalo, než nastartovali motory, a bez Lukáše Dostála už by byli bez šance. Za stavu 0:2 přece jen spustili velký tlak, ale ten jim stačil jen na snížení v podání Karla Pláška.

HokejkaSHOPvanoce

Zatímco na srpnovém turnaji v Permu Češi vzájemný duel vyhráli 4:1, na úvod podniku v Helsinkách toho dlouho moc nenabízeli. Mezinárodně nepříliš zkušená sestava se opírala o skvělého Lukáše Dostála, který ji držel ve hře o bodový zisk.

V první třetině byli Varaďovi svěřenci na ledě víceméně jen v roli statistů, střelecký poměr 1:13 o tom svědčil až moc upřímně. Dost je zbrzdila vyloučení mohutných obránců Dajčara s Houdkem za hru u mantinelu, aspoň však dobře hlídali prostor před vlastní brankou a Švédové se spíše zastřelovali.

Česká hra se rozjela až po přestávce. Na konci první přesilovky měl zajímavou možnost Karel Plášek, pak se díky svému forčekingu dostal do tutové pozice, ale sám před gólmanem minul. Když vedoucí trefu odmítl i volný Petr Čajka, osud zápasu už znovu vzali do svých rukou Tre Kronor.

Obrovský nápor v dalších minutách vedl k zasloužené první brance Nikoly Pasice, který si najel mezi obránce a Dostál byl proti jeho teči bezmocný. Chvíli před přestávkou mu navíc gólman ukradl další radost před prázdnou bránou.

Ve stěžejní pasáži na startu třetí třetiny neproměnili brejk Čajka s Blümlem a z protiútoku už Pasicovi ve druhé trefě nikdo nezabránil, měl dost času na první střelu i dorážku. V tu chvíli se moc nezdálo, že by čeští mladíci měli v rukávech ještě nějaké trumfy, ale to nebyla pravda: Posledních deset minut hráli tak, jak by potřebovali hrát celý zápas!

Nápor zahájil šancí v přesilovce Střondala, pak ještě parádnějším způsobem prokličkoval přes půl hřiště Jan Myšák, který byl faulovaný. Trestné střílení ale bekhendovou kličkou neproměnil. Neujal se ani Šikův slalom, až v 55. minutě přišlo, co mělo – Myšákovu práci dokonal přesnou střelou z dálky na druhou tyč Karel Plášek!

Body byly najednou hodně blízko a Češi to cítili. Po evidentní hokejce ve Střondalově obličeji měli dohrávat v přesilovce, místo toho museli zkusit „obyčejnou“ power-play šest na pět. V té už bohužel na vyrovnání nedosáhli.

Druhou šanci dostanou v sobotu od 13 hodin SEČ proti domácím Finům, kteří na úvod prohráli s Rusy 1:2.

ČESKO – ŠVÉDSKO 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 55. Plášek (Myšák) – 34. Pasic (Lundkvist), 41. Pasic (Fagemo, Broberg).
Rozhodčí: Kova, Ruuska – Thomann, Orava.
Vyloučení: 4:4, navíc Houdek (Česko) 10 minut.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 19:32 (1:13, 9:13, 9:6).
Diváci: 80.
Nejlepší hráči: Lukáš Dostál – Nikola Pasic.
Česko: Dostál – Haš, Dajčar, Kukla, Mlčák, Dluhoš, Klikorka, Lytvynov, Houdek – Mužík, Čajka, Blümel – Myšák, Střondala, Kunc – Brož, Šír, Plášek – Řehák, Šik, Beránek. Trenéři: Varaďa, Krátoška a Eliáš.
Švédsko: Eliasson – Lundkvist, Ginning, F. Johansson, Broberg, Lundmark, Norlinder, Wilsby – Berggren, Henriksson, Pasic – Fagemo, Aaman, Höglander – Raymond, Bäck, Holtz – A. Eriksson, Sundsvik, Karlberg. Trenéři: Montén, Rönnmark a Almqvist Andersson.

Finsko – Rusko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 58. Kokkonen (Hirvonen, Aku Räty) – 14. Denisenko (Žabrejev), 54. Rožkov (Marčenko, Muchamadullin).

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 1 1 0 0 0 2:1 3
1. Švédsko 1 1 0 0 0 2:1 3
3. Česko 1 0 0 0 1 1:2 0
3. Finsko 1 0 0 0 1 1:2 0

Další program turnaje v Helsinkách

Sobota 9. listopadu:
13:00 Finsko – Česko (Helsinki Ice Hall)
16:30 Švédsko – Rusko (Helsinki Ice Hall)

Neděle 10. listopadu:
11:00 Rusko – Česko (Helsinki Ice Hall)
14:00 Finsko – Švédsko (Helsinki Ice Hall)

Začátky jsou uvedeny v českých časech, ve Finsku je o hodinu víc.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz