Muži vs. ženy? Kanaďané to zkusili, slavil i Bonkův syn

Foto: Twitter Hockey Canada

Takové akce jsou ve světě raritou. Pokud se na ledě měří hokejisté s hokejistkami, tak na nižší věkové či výkonnostní úrovni nebo třeba v rámci exhibičních duelů. Ovšem v Kanadě proti sobě stanuly reprezentační výběry.

Týden hokeje 2022

Vedení kanadského svazu dalo netradičním způsobem dohromady dvě myšlenky.

Zaprvé – hokejistky momentálně absolvují centralizovanou přípravu na olympijské hry. Chtějí udělat všechno pro to, aby v Pekingu vrátily Američankám finálovou porážku z posledního turnaje a vrátily se na trůn po čtyřech olympijských zlatech v řadě z let 2002 až 2014.

Zadruhé – mladíci ročníku 2005 přišli o turnaj World Hockey Challenge, tedy neoficiální mistrovství světa kategorie do 17 let. Zrušený byl už podruhé v řadě, a to kvůli rizikům v době pandemie koronaviru. Smůlu měli i čeští reprezentanti.

A tak se nejlepších 66 talentů z celé země sjelo do Ottawy, rozdělili se do tří výběrů (jak bývá na challengi zvykem) a jako čtvrtý účastník je doplnil národní tým žen. Akce se v hlavním městě konala pod názvem Capital City Challenge.

Jak se během šesti dnů ukázalo, byla to ideálně zvolená zkouška. Taková, aby hokejistky nedostávaly velké příděly a byly někdy schopné útočit i na vítězství, ale současně aby brousily led „do kopce“. Aby si zkrátka oblékly olověnou vestu jako Jaromír Jágr na tréninku a pak ji mohly v nejdůležitějším boji – tedy na olympiádě – odhodit a hrát s drobným náskokem.

Ne, po výsledkové stránce to pro ně nedopadlo dobře. Prohrály všech pět zápasů s celkovým skóre 8:28.

Postupně se však zlepšovaly a v semifinále útočily na senzaci. I když na „černý“ výběr ztrácely po první třetině tři góly, tak ve druhé skóre vyrovnaly a souboj dotáhly až do prodloužení. To pro ně ale po individuální chybě skončilo už po 11 sekundách.

„Jsou absolutně neunavitelné a nevypustí jediné střídání. Na olympiádě jim budu držet palce,“ vzkázal útočník Zach Benson, který zmiňovaný duel rozhodl a se sedmi góly a dvanácti body nakonec ovládl produktivitu turnaje.

Mládežníci měli jasnou fyzickou převahu. Když vezmete v úvahu, jak rychle dospívají elitní sportovci v Kanadě nebo Rusku, dojde vám, že ani jako šestnáctiletí bažanti zkrátka nemohli použít všechny zbraně a hrát na sto procent do těla tak, jak jsou zvyklí.

„Chvíli nám trvalo, než jsme si uvědomily, jak proti klukům musíme hrát, abychom byly efektivní,“ řekla útočnice Sarah Fillierová, jeden z objevů srpnového mistrovství světa. „Jsou velcí a silní. Došlo nám, že je nedokážeme odstavit od puku, ale musíme útočit na jejich hokejky,“ zmínila k progresu během základní skupiny, který mohl vyvrcholit právě semifinálovým šokem.

Ale nevyvrcholil, takže hokejistky skončily čtvrté. Může je hřát, že právě jejich přemožitelé turnaj nakonec vyhráli. Benson ve finále proti „červenému“ týmu srovnal 0,4 sekundy před koncem a prvenství zařídil po devíti minutách prodloužení Calum Ritchie.

Za vítězný celek si ale zahrál taky jeden talent, jehož příjmení je českým fanouškům moc dobře známé. Obránce Oliver Jaroslav Bonk.

Ano, syn Radka Bonka! Bývalý vynikající útočník strávil v Ottawě deset sezon, proto se tam s rodinou později vrátil a usadil. Oliver začínal s hokejem ještě v Česku a má dvojí občanství, mohl by si tedy vybrat, kterou zemi bude reprezentovat.

Navíc právě mladý Bonk nemohl mít s respektem k hokejistkám žádný problém. Vždyť kromě mladšího bratra Camerona Radka hraje hokej také jejich sestra Kennedy.

Mimochodem, na podobnou ochutnávku se těšily i české reprezentantky – příští týden měly odehrát exhibiční duel proti výběru univerzitní ligy v rámci Winter Hockey Games ve Špindlerově Mlýně. Organizátoři ale celou akci bohužel znovu odložili.

Co třeba nějaký předolympijský „přáteláček“ proti elitním mládežníkům? 

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz