Poslední třetina sezony? 5:1! Vážíme si toho, hlásí kouč juniorek Zuziak

Foto: Karel Švec, ČSLH

Tady určitě neplatí – konec dobrý, všechno dobré. Ale přinejmenším potěší, jakou udělaly české hokejistky do 18 let tečku za letošní sezonou. Ve Velkých Popovicích nastřílely Číňankám za poslední třetinu pět gólů a vítězstvím 7:4 napravily předešlou porážku 1:5.

Plekanec Chance liga

Ani ne čtyřdenní kemp měl pro trenéry poměrně velký význam. Měsíc po mistrovství světa si zmapovali širší pole hráček, které můžou bojovat o příští a přespříští šampionát. Jenom pět členek sestavy absolvovalo ten letošní, pro některé naopak šlo o premiéru v reprezentaci či alespoň v osmnáctce.

„První zápas bylo vidět, že jsou z toho trochu nervózní. Byla to pro některé zkouška ohněm. Z té nervozity a spíš i z přemíry snahy vyplývaly chyby, které jsme dělali, a Číňanky je trestaly,“ komentuje Pavel Zuziak úvodní porážku 1:5. Ta ale nijak nevypovídá o herní aktivitě jako takové, územní převaha patřila Češkám. Jen byla hodně neúčinná.

„Hráli jsme u nich v pásmu, měli jsme nechci říct úplně tlak, ale přehrávali jsme je. Rychle jsme napadali jejich rozehrávku, ony se z toho nemohly dostat. Bohužel jsme ale málo stříleli a tlačili se do brány, proto jsme dali jenom jeden gól. Přitom šance jsme taky měli,“ říká trenér.

Úvodní duel si jeho svěřenkyně prohrály z nevyužitých přesilovek a velkých chyb v defenzivě, Číňanky měly spoustu protiútoků. „Jak jsme se nechali unést hrou, byli jsme čtyři vepředu a zapomínali jsme na hráče dozadu. Číňanky se přes nás dostaly jednou přihrávkou a jely dvě na jednu, nebo jsme zapomněli na hráče úplně. Takové chyby bychom dělat neměli. Ony našich mezer uměly využít,“ mrzí Zuziaka nepovedená první bitva.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Zásadní ale bylo, aby se hráčky nenechaly ovlivnit ošklivým výsledkem a pořád věděly, že v pohodě můžou vyhrát. Jenže i v odvetě se přes zlepšený výkon dál nemohly prosadit a ve 36. minutě byly pozadu o dva góly.

Všechny hříchy za předešlých pět třetin ale vykoupily v té poslední. Konto Číňanek zatížily pěti brankami a otočily výsledek na 7:4! „Myslím, že jsme tomu celý zápas věřili. Od první třetiny bylo vidět, že holky hodně chtějí vyhrát a věří si. Bylo z nich cítit, že do toho opravdu dají všechno a jsou odhodlané zápas zlomit. Ta vůle byla obrovská, a nakonec se to projevilo,“ hlásí Zuziak s úlevou.

Stoprocentní zaujetí společně se zlepšenou defenzivou vedlo k zaslouženému úspěchu. A Číňanky už byly dost utahané. „Zlepšili jsme důraz, víc jsme stříleli, útočníci chodili před bránu. Beci si to odehráli zodpovědněji dozadu. A pak to přineslo ovoce,“ doplňuje kouč juniorek.

Za obratem zavelela hlavně první formace v čele s Nikolou Dýckovou a Agátou Sarnovskou, následně se přidaly i další útoky. „Tak by to mělo být, že v týmu jsou nějací lídři a ti by měli strhnout celý tým,“ pokyvuje spokojeně Pavel Zuziak. I když se ve hře střídaly povedené věci s těmi horšími, i některé méně zkušené hokejistky si stoprocentně řekly o další šance.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Ovšem na ty si s největší pravděpodobností budou muset počkat. Pro osmnáctku totiž šlo o poslední akci sezony. „Nic dalšího v plánu nemáme, muselo by se narychlo něco naskytnout. Ale nepředpokládáme to. Další akce bude nejspíš až v srpnu,“ vysvětluje český lodivod.

A to je přece jenom za hodně dlouhou dobu. V tomhle věku se hráčky rychle vyvíjejí, za půl roku budou zase úplně někde jinde. Ale záleží především na nich, kde. „Teď už toho do konce soutěží moc nezbývá, defakto měsíc. Proto jsme na ně apelovali, že jakmile začne letní příprava, aby na sobě dál pracovaly a zlepšovaly to, co cítí, že jim nejde. Aby to nepodcenily. Protože co udělají v létě, to se jim v zimě vrátí,“ nabádá Pavel Zuziak.

I pro něj samotného byl závěr mistrovství světa trochu smutný, porážka v zápase o páté místo všechny hodně mrzela. Ale když teď juniorky vyhrály poslední třetinu sezony 5:1, českému trenérovi to přece jenom mohlo zlepšit náladu.

„Samozřejmě. Vždycky, když se ročník zakončí vítězstvím, je to lepší. Bylo to cenné vítězství a moc si ho vážíme. Myslím, že i holky jsou rády, jak zápas odehrály a obrátily,“ dodává Zuziak k výkonu, za nějž společně s asistentem Jiřím Vozákem hráčkám zaslouženě poděkovali.

Foto: Karel Švec, ČSLH

ČESKO "18" – ČÍNA 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 51. Sarnovská (Kotounová, Šmajdová) – 5. Kexin (Shuang, Mengying), 21. Mengying (Shuang), 32. Zhang (Zifei, Siyang), 45. Yingying (Yuzi, Zifei), 59. Mengying.
Rozhodčí: Novotná – Dopitová, Štefková.
Vyloučení: 2:9.
Využití: 1:0.
V oslabení: 0:1.
Střely na branku: 30:29 (12:11, 9:9, 9:9).

ČESKO "18" – ČÍNA 7:4 (1:2, 1:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 13. Černá (Šmajdová), 37. Sarnovská (Dýcková), 42. Hájková, 44. Dýcková, 48. Sarnovská, 50. Hrůšová (Černá), 54. Dýcková (Kotounová) – 14. Shuang (Mengying, Kexin), 16. Mengying, 36. Kexin (Mengying), 50. Naiyuan (Yuzi).
Rozhodčí: Růžičková – Košťálová, Šťastná.
Vyloučení: 3:4.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 39:23 (10:7, 12:9, 17:7).

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Jaroslava Krejčová (Ledeč nad Sázavou), Julie Mathauserová (Jaroměř).

Obránkyně:
Vivien Šmajdová (Cheb), Anna Kotounová (Tábor), Tereza Radová (Olomouc), Monika Krčková (Technika Brno), Pavlína Vlková (HC Krkonoše), Aneta Zachová (Kladno), Eliška Veselá (Vsetín), Zdeňka Suchánková (Jaroměř).

Útočnice:
Nikola Dýcková (Jihlava), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Anna Fabšicová (Strakonice), Valentýna Černá, Tereza Horáková (obě Pardubice), Kateřina Bergerová, Kristýna Mertová (obě Roudnice nad Labem), Kristýna Hájková (Skuteč), Barbora Hrůšová (Karlovy Vary), Klára Seroiszková (Karviná), Tereza Sovjáková (Vsetín), Lucie Hlavatá (Jaroměř).

Realizační tým:

Manažer: Lubomír Johan
Hlavní trenér: Pavel Zuziak
Asistent trenéra: Jiří Vozák
Kondiční trenér: Daniel Skalický
Lékař: MUDr. Radim Jünger
Masér/kustod: Marcel Krejsa

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Foto: Karel Švec, ČSLH

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz