Úspěch mladíků ze tří českých klubů. Na turnaji ve Finsku získali zlato a bronz

Foto: Archiv Czech North Hockey

22. května 2019, 13:06

Martin Voltr

Mladí hokejisté ze tří českých extraligových klubů – Mountfieldu HK, Bílých Tygrů Liberec a BK Mladá Boleslav – dosáhli koncem dubna na parádní úspěch. Pod hlavičkou projektu Czech North Hockey získaly jejich společné týmy v kategoriích U11 a U12 zlato a bronz na severském Finland Lions Cupu.

Hokejová mládež tří krajů na světová mistrovství – tak zní název projektu, který spojuje trojici klubů za podpory Libereckého, Královéhradeckého i Středočeského kraje a také tří statutárních měst. Zatímco v domácí soutěži jsou rivalové, teď vytvořili hokejisté dvě společné party, které slavily úspěch na prestižním turnaji série Legacy Global Sports.

V Helsinkách je jako trenéři vedli boleslavský Lukáš Zörkler, liberecký Vojtěch Fiala a hradecký Emil Veselý.

„Mám radost, že se naši hráči v konkurenci zahraničních výběrů neztratili, naopak v lecčem své soupeře přehrávali. Pro všechny hráče musela být zajímavá zkušenost, stát proti hráčům z jiných zemí, a ještě být na jedné lodi se spoluhráči, které obvykle potkávají jako soupeře v žákovské lize,“ pochvaluje si Vojtěch Fiala.

Mládežníci zařazení do kategorie AA byli ve svém turnaji jediným zahraničním účastníkem a v konkurenci finských týmů nenašli přemožitele. Po pěti vysokých výhrách svedli ve finále mnohem vyrovnanější souboj s týmem Haukat Järvenpää, nicméně díky vítězství 5:3 si došli pro zlato. Před utkáním uctili minutou tichu památku zesnulého Luďka Bukače.

Foto: Archiv Czech North Hockey

„Ve skupině oba české týmy nezaváhaly. Výbornými výkony přehrály všechny soupeře a zajistily si první postupové pozice do vyřazovací části,“ pokyvuje Fiala. „Mezi týmy ročníku 2007 jsme viděli, že ve druhé skupině je kvalita soupeřů vyšší, proto jsme se těšili na zápasy play off,“ upozorňuje.

Právě na turnaji kategorie AAA narazili čeští mládežníci i na soupeře z dalších zemí hokejové špičky. Na úvod přehráli švédsko-kanadsko-ruský celek, přes několik domácích účastníků pak došli do semifinále proti Švédům, ti je ale bohužel od dalšího postupu odstřihli.

„Za kluky mě mrzí, že náš nejlepší výkon v turnaji přinesl jedinou porážku. Prohra v semifinále byla hořká, jelikož švédský výběr Team True otočil skóre v posledních minutách,“ lituje Fiala. Souboj o bronz už Češi zvládli a domů se také nevraceli bez medaile. „Ve vyřazovacích zápasech už byla kvalita soupeřů taková, jakou jsme si od turnaje slibovali. Radost mám i z individuálních úspěchů Adriena Bartoviče a Davida Rozsívala, kteří byli první dva hráči v tabulce kanadského bodování turnaje,“ povídá liberecký kouč.

Foto: Archiv Czech North Hockey

Mezinárodní konfrontace znamená pro mladé hokejisty hodně cennou zkušenost, dobré výsledky na oplátku potěšily i jejich klubové trenéry. „Když budu mluvit za Liberec, u nás patří ročník 2007 k hokejově nejsilnějším mezi našimi týmy sportovních tříd, ale všeobecně je v Liberci neuvěřitelný prostor pro rozvoj pracovitých mladých hráčů. Základní faktor je bohatý tréninkový program, skvělé sportovní zázemí, ale hlavně kolektiv pracovitých trenérů,“ říká Vojtěch Fiala.

Vyvrcholením projektu Czech North Hockey, jehož partnerem je i Český hokej, bude účast na světovém mistrovství „CCM Euro Invite“ ve slovinském Bledu, které se koná v kategoriích 11–14 let v období od 30. července do 3. srpna 2019. Mladíci narazí na výběry ze Spojených států, Kanady, Ruska, Švédska, Finska či Slovenska.

Společné týmy tří českých klubů zabojují v obrovské konkurenci o další úspěch. „Jsem rád, že se takový projekt vůbec povedlo uskutečnit. Díky panu Matějkovi, který dal tuto myšlenku dohromady, mohou hráči prožívat tyto nevšední sportovní zážitky a bojovat po boku hráčů, se kterými se potkávají v sezóně jako soupeři,“ pokračuje Fiala se zmínkou Miroslava Matějky, generálního manažera projektu.

„Spojit síly a společně reprezentovat českou stopu a svůj klub na zahraničním turnaji byla pro nás čest. Tímto bych chtěl poděkovat hráčům, rodičům, trenérům zapojených klubů za spolupráci a zúčastněným krajům a panu Matějkovi za podporu a vedení projektu,“ dodává Vojtěch Fiala.

Foto: Archiv Czech North Hockey

Foto: Archiv Czech North Hockey

Foto: Archiv Czech North Hockey

Foto: Archiv Czech North Hockey

Foto: Archiv Czech North Hockey

Foto: Archiv Czech North Hockey

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz