Nejdřív pohovory, pak testy. Mezi talenty v Buffalu i Hronek, Hájek či Stránský

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

31. května 2016, 13:04

Václav Jáchim

Zámořskou NHL aktuálně zajímá finále Stanleyova poháru mezi hokejisty Pittsburghu a San Jose, ovšem zajímavá akce probíhá také v Buffalu. Hala First Niagara Center, kde jsou doma borci tamních Sabres, je k dispozici klubům NHL a především víc než stovce talentů, jež čeká červnový draft. Ten proběhne shodou okolností ve stejné aréně, tradiční NHL Scouting Combine je nedílnou součástí výběru hokejových zelenáčů. Letos se jí účastní také čtveřice českých mladíků Filip Hronek (na snímku), Vojtěch Budík, Libor Hájek a Šimon Stránský.

S výjimkou hradeckého Hronka hráli všichni za Atlantikem a patří k největším českým nadějím pro draft. Adeptů je víc, nicméně uspějí jen ti nejlepší. Pohovory v Buffalu mohou pomoci, ale třeba i uškodit. Záleží, v jaké kondici junioři dorazí, jak zvládnou zkoušky fyzické připravenosti i pohovory, které v podání skautů NHL dokáží být docela zrádné. Na druhou stranu - jde jen o podpůrný prvek při rozhodování týmů směrem k draftu, to hlavní si musel každý uhrát mezi mantinely.

NHL Scouting Combine nicméně může organizacím napovědět, co od jednotlivých talentů očekávat. Týmy NHL vědí, čeho jsou jednotlivci schopni na ledě, při pohovorech se ale odhalí jejich psychika a mentální předpoklady. Skauti na to mají různou metodiku, zejména vhodně zvolené dotazy. Jeden z nejtradičnějších zní, co by junior udělal s první výplatou. Další - proč si dotyčný myslí, že by klub NHL měl draftovat právě jeho. A podobně.

Při ústních debatách je výhodou slušná znalost angličtiny, kluby ale mají k dispozici překladatele. Na prvním místě je však každopádně hokejové umění. Někteří hráči už mítinky se skauty absolvovali během sezony, jiní třeba tolik ne. Na ty pak čeká seriál tolika schůzek, že večer padnou v hotelu do postele pořádně vyčerpaní. V minulosti nebylo ničím neobvyklým, když někteří junioři absolvovali mítinky třeba i s 25 až 28 kluby NHL během tří dnů!

Testy před draftem dlouho hostilo Toronto, už loni ale probíhaly v Buffalu a letos se talenti sjeli do města poblíž Niagarských vodopádů znovu. Začalo se v pondělí, první tři dny jsou vyhrazeny mítinkům hráčů s kluby, jeden by neměl přesáhnout 20 minut. Ve středu dojde rovněž na podobné lékařské prohlídky. Poslední dva dny se uskuteční zkoušky fyzické kondice. Proběhnou v buffalském Harbor Center a budou pořádně ostré. Připraveno je dvanáct testů zaměřených na sílu, vytrvalost, bojovnost a celkovou zdatnost juniorů. Odborníci měří či hodnotí rozpětí paží, procentu tuku, sílu stisku rukou. Hokejové naděje zvedají činky v tzv. bench pressu, jinde uplatňují rychlost a mrštnost na překážkové dráze. Sílu dolních končetin odhalí skoky z místa, horních zase shyby na hrazdě.

Zřejmě nejcennějším ukazatelem je test VO2 max na vytrvalost, kdy hokejisté šlapou na rotopedu potřebnou intenzitou do vyčerpání. Každý se snaží makat na maximum, v minulosti nebyly výjimkou případy, že se hráči se po extrémní zátěži pozvraceli. Zkouškou výbušnosti je pro změnu závěrečný Wingate test. Aby hráči mohli podat potřebný výkon, jsou testy fyzické kondice rozděleny do dvou dnů. "Hráči by si měli uvědomit, že jsou poprvé v kontaktu s kluby NHL. Mají šanci udělat dojem, skauti vnímají každé jejich slovo, každý názor," upozorňuje Dan Marr, ředitel Úřadu centrálního skautingu. Tahle nezávislá organizace připravuje pro NHL hodnocení juniorů před draftem a podílí se také na úspěšném průběhu akce v Buffalu.

Draft na stejném místě vypukne za necelé tři týdny a bude velmi zajímavý. Očekává se, že o pozici jedničky si to rozdají americký lídr Auston Matthwes a finský dravec Patrik Laine. Skvělé předpoklady má i jeho krajan Jesse Puljujärvi, ve finále Memorial Cupu si výborně vedl finský bek Olli Juolevi. Z kanadských hvězdiček se největší šance přisuzují Jakubu Chychrunovi, výtečný je Američan Matt Tkachuk nebo další člen dynastie Nylanderů Alexander. Vysoko půjde kanadský útočník Pierre-Luc Dubois a zřejmě i Rus Michail Sergačjov. Z českého pohledu to letos příliš nevypadá na první kolo, ve druhém by se ale měli prosadit Libor Hájek, Filip Hronek, možná i Vojtěch Budík nebo Šimon Stránský. Všichni právě hovoří s kluby NHL v Buffalu a před sebou mají zmíněné fyzické testy.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz