Září ovládl Marcinko! Za střelce se nepovažuju, tvrdí tank z Třince

Foto: Marian Ježowicz, hcocelari.cz

Dominik Kubalík si vzal svůj kulomet odložený z konce minulého ročníku a dál pálí ostošest, jeho kolega Milan Gulaš zase ukázal, že v zahraničí nic ze svého umu neztratil. Na úkor plzeňského dua ale v zářijové anketě Hvězda měsíce, kterou vyhlašuje web hokej.cz, dostal víc hlasů od fanoušků třinecký buldozer Tomáš Marcinko. Černá práce, ta se od něj očekává, jenže on byl na startu sezony i nevídaně produktivní. Skromně ale za svými výbornými čísly vidí hlavně práci spoluhráčů.

O Kapku lepší hokej

Do Třince jej přivedli jako nového prvního centra. A hned po úvodních kolech si museli ve WERK ARENĚ mnout ruce. Během prvních čtyř zápasů slovenský útočník Tomáš Marcinko nasázel do sítí soupeřů hned šest branek. U hráče, který má na ledě na starosti spíše jiné úkoly než dávat góly, to bylo (zejména pro třinecké fanoušky) milé překvapení.

Během září odehrál slovenský hokejista všech osm utkání, v nichž zapsal dohromady 12 bodů za sedm gólů a pět asistencí. Pozornosti fanoušků jeho parádní výkony neutekly a z nominované trojice na Hvězdu měsíce září jej obdarovali nejvíce hlasy. „Určitě jsem rád. Je to dobrý začátek. Všichni se však díváme jen na naše týmové výsledky, ale tyto různé ankety každého potěší,“ liboval si Marcinko poté, co se o svém vítězství dozvěděl.

1. Tomáš Marcinko
2. Milan Gulaš
3. Dominik Kubalík

Jako každý správný týmový hráč ale hned vzápětí zdůraznil, co je pro něj primární. „Jsme rádi za výhry, které máme. I když jich možná mohlo být víc, byly zápasy, které jsme nemuseli prohrát. Ale díky bohu za ty, které máme. Vítězství jsou vždy nejdůležitější,“ uvedl 29letý rodák z Popradu.

Sedm branek v jednom měsíci je u Marcinka víc než pozoruhodné číslo. Proč? V minulé sezoně, kterou strávil v KHL, konkrétně čínském Kunlunu, dal v 60 duelech pět branek, o rok předtím v Pardubicích jen o gól víc a v úvodním ročníku na východě Čech (2014/15) dokonce jen čtyři. Nyní je tedy blízko překonání svého střeleckého maxima ze sezony 2012/13, kdy za Košice nastřílel 11 gólů.

Kunlun (16/17) – 5 gólů
Pardubice (15/16) – 6 gólů
Pardubice (14/15) – 4 góly
Košice (13/14) – 10 gólů
Košice (12/13) – 11 gólů

Dát ale Marcinkovi pseudonym „střelec“? Ne, s tím za ním nechoďte. „Za střelce se určitě nepovažuju. Zřejmě jsem byl ve správný čas na správném místě. Puky se ke mně odrážely a přicházely do pozic před brankou, kde góly většinou padají. Věřím, že v tom budu pokračovat. A nejen v tomto, protože se ode mě čekají i další věci. Každý máme v týmu svou roli a já se budu snažit být ještě lepší,“ uvedl účastník olympijských her v ruském Soči.

V jednom z dílů rubriky Hokej v číslech jste se mohli dozvědět, že všechny svoje branky dal Marcinko z předbrankového prostoru. Je tohle prostor, kde se 194 centimetrů vysoký a 94 vážící pořízek cítí jako ryba ve vodě? „Nevím, jestli jde o moje oblíbené místo, ale všichni víme, že v dnešním hokeji padá většina gólů odsud. Je potřeba se tam pohybovat, navíc je to nepříjemné pro soupeřova brankáře a také obránce. Když se v těchto místech pohybujete, puk si vás často najde. Ne vždy, ale je velká pravděpodobnost, že se dostanete do šance,“ vysvětloval. 

>> Marcinko je velmi platný i na vhazování (více ZDE)

Od začátku nového ročníku Tipsport extraligy nastupuje Marcinko po boku Martina Růžičky a Daniela Rákose. Společnou spolupráci s nimi si slovenský centr nemůže vynachválit. „Růža (Martin Růžička – pozn. red.), Bambus (Daniel Rákos pozn. red), ale i ostatní... Když dá někdo gól, je to vždy kolektivní práce. Ty puky se do brankoviště pokaždé musejí nějak dostat, není to jen o tom, že se jeden hráč někde hýbe. Jasně, lidé i média více vidí ty, co góly dávají, ale méně už ty, co je připravují,“ ocenil Marcinko své parťáky.

Není to ale jen Marcinko, nebo první útok Třince. Ocelářům to zatím funguje jako celku. Tým, který od nové sezony vede Václav Varaďa, je s 22 body momentálně na třetím místě tabulky. Kam až to mohou Slezané letos dotáhnout? „Máme svoje cíle, o kterých ale nemluvíme až tak nahlas, protože je potřeba dělat postupné kroky s pokorou. Jít od zápasu k zápasu. I když je to klišé, ve skutečnosti to tak opravdu je. Snažíme se vždy vyhrát to nejbližší utkání a věříme, že na konci základní části budeme mít co nejvíc bodů a zajistíme si co nejlepší pozici pro play off,“ přál by si Marcinko. 

„Lidé i média více vidí ty, co góly dávají, ale méně už ty, co je připravují.“

Hráč, který si v minulosti vyzkoušel zámořskou AHL (tzv. farmu) či švédskou nejvyšší soutěž, si nesmírně cení toho, že se mu v létě naskytla možnost do Třince jít. Nechal kvůli tomu ležet ladem i další nabídky. „Jsem jen rád, že můžu v tomto týmu působit. Velmi rád jsem tuhle nabídku přijal. Všichni víme, že jsou tu pokaždé ty nejvyšší ambice a vždycky je tu výborné mužstvo. Musíme to ale vyjadřovat na ledě, což se nám naštěstí zatím daří,“ lebedil si během rozhovoru Marcinko.

Z posledního mistrovského titulu se Oceláři radovali zatím poprvé a naposledy v sezoně 2010/11. Pomůže slovenský tank zlomit čekání na další triumf? 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz