Hokej v číslech: Marcinko dominuje v efektivitě, ne v herní převaze

Foto: Luboš Vácha, hcocelari.cz

Sype to tam zatím velkolepě, na brankovišti je na startu soutěže obdivuhodně efektivní. Góly Made in China od Tomáše Marcinka, navrátilce z exotického Kunlunu, drží Třinec na špičce tabulky a jejich autora v čele produktivity i střeleckého pořadí. Co na tom, že se jednoho z pátečních hattrickových zásahů vzdal ve prospěch teče spoluhráče Martina Růžičky. Ve statistice mu svítí po čtyřech utkáních sedm branek a nové rozšířené statistiky Tipsport extraligy vykreslují jeho kanonádu ještě výrazněji…

O Kapku lepší hokej

Varování pro extraligové soupeře. Když si Tomáše Marcinka pustíte před branku a necháte na něj projít puk, končíte. V tu chvíli dá skoro jistě gól.

Podle statistik to přesně tak funguje.

Slovenský vazoun napálil nebo tečoval všechny své dosavadní zásahy z bezprostřední blízkosti klece soupeřů (stačí si projít střelecké mapy třineckých zápasů, v nichž skóroval – s Kometou, Plzní a Vítkovicemi pod TÍMTO odkazem). Jelikož za čtyři utkání nastřádal pouze osm šancí, tedy střel na branku ze Semtex zóny, „slotu“ před brankovištěm, odkud historicky padá nejvíc branek, je jeho bilance ještě úchvatnější.

Osm šancí, sedm gólů, pro pořádek.

Rozhodně to není tak, že by Marcinko zasypával protivníky kanonádou a čekal, že se něco uchytí. Celkově střel na branku zatím předvedl dvanáct, což ho řadí až na chvost druhé desítky pořadí v lize, ale jeho procentuální úspěšnost střelby 58,33 % je fantastická. A také statisticky dlouhodobě neudržitelná. Šancí (střel ze Semtex zóny) na 60 minut hry si vypracuje průměrně 5,85 v čemž je až devětadvacátý v lize. Z pravidelně nastupujících hráčů soutěže si však drží nejvyšší průměr vstřelených gólů na 60 minut hry, což běžně bývá spíše výsada těch, kteří se prosazují pravidelně z pozic mimo elitní útoky a nehrají tolik přesilovky a oslabení. Marcinko dá za hodinu čistého času 5,12 gólu (druhý Dominik Kubalík z Plzně 5,01, i tohle jsou pro oba zřejmě neudržitelné údaje).

O tom, kolik jakých branek a kdy vzhledem k vývoji zápasů vlastně třinecký vousáč dává, si uděláte obrázek z tohoto výčtu. Obecně otevírá střelecký účet svého týmu a trefuje se ve chvílích, kdy je těsné skóre. Je skvělý (a zatím nejlepší v lize) v přesilovkách.

O efektivnosti Marcinkova elitního útoku s Martinem Růžičkou a Danielem Rákosem na křídlech svědčí i údaje Corsi, které zohledňují střeleckou bilanci na obou koncích hřiště ve chvílích, kdy je daný hráč na ledě. Střely se počítají i ty zblokované a směřující mimo branku. Corsi vychází z předpokladu, že kdo střílí, má na hokejce puk a tedy diktuje hru. Růžička sice i díky Marcinkově práci už zaznamenal nejvíc střel na branku v lize ze všech (19) a třetí nejvyšší počet střel celkově (30), ale že by celá formace dominovala v mezihře a jen motala protivníky, to se podle statistik nekoná. Marcinko je třeba podle ukazatele CF% Rel v rovnovážném stavu hráčů na ledě až čtvrtý v týmu z těch, co už odehráli alespoň půlhodinu na ledě. Jeho údaje ukazuje tento řádek.

Dozvíte se tu mimo jiné, že s ním na ledě je Třinec o 7,5 % aktivnější v poměru střel směřujících za 60 minut hry v rovnovážném stavu na soupeřovu klec než na tu vlastní. Od lídra hlavního ofenzivního útoku nic výjimečného, dost střel během jeho pobytu na ledě míří i na ocelářskou branku. Ostatně proklikejte se sami TOUTO tabulkou, kde si můžete porovnat údaje dalších stabilně hrajících Ocelářů.

Na co je ale u Tomáše Marcinka vedle úchvatné efektivity spoleh, to je pravděpodobnost, že získá puk na vhazování. V lize jich zatím absolvoval (110) i vyhrál (63) nejvíc s výtečnou (ale zdaleka ne nejlepší) úspěšností 57,27 %.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz