GM Krátoška: Chceme Tábor posouvat nahoru. Mluví o rozpočtu i Varaďovi

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

24. února 14:17

Pavel Mandát

Aleš Krátoška má bohatý hokejový životopis. Dlouhé roky pracoval v Hradci Králové, objevil se také v Třinci, kde jakožto asistent Václava Varadi oslavil mistrovský titul. Před aktuální sezonou se vrátil domů do Tábora. Jako generální manažer. V obsáhlém rozhovoru mluví o táborských ambicích, dosavadním druholigovém ročníku i možnosti, že by Táboru znovu pomohl Václav Varaďa.

Po konci na lavičce extraligového Třince se z vás stal generální manažer Tábora. Je pro vás velkou motivací stát u zrodu něčeho nového a pomoci táborskému hokeji v naplnění jeho ambicí?
Zcela určitě. Tahle kapitola svým způsobem začala už mým koncem v Hradci Králové. V Mountfieldu jsem byl sedm let a když jsem se tam dohodl na ukončení spolupráce, na dálku jsem pomáhal Michalu Šušákovi (majitel společnosti C-Energy, hlavního sponzora táborského hokeje, pozn. red.). Tahle pomoc trvala tři měsíce, takže jsem se v táborském hokeji postupně orientoval. Pak mi ale nabídl pozici ve svém realizačním týmu Venca Varaďa a při tom objemu práce už nebylo možné Táboru pomáhat ani na dálku. Když pak bylo po sezoně 2021/22 jasné, že v Třinci skončíme, začali jsme se v Táboře bavit o oficiálním angažmá. Do klubu jsem nastoupil 1. června 2022 a mým cílem je, abychom spolu se spolupracovníky posouvali táborský hokej dopředu a navázali tak na práci našich předchůdců.

Navíc máte po letech možnost působit doma.
Jsem za to moc rád. Je fajn, když si můžete po x letech cestování říct, že z domu to máte na stadion pár kroků. Na druhou stranu je jasné, že pracovat doma je vždy v určitém smyslu specifické.

Narážíte na tlak, který je s takovou pozicí vždy spojený?
Přesně tak, spousta lidí vás zná a zblízka pozoruje vaši práci. S tím jsem do toho ale šel. A musím říct, že zatím jsem nenarazil na nic, s čím bych se nedokázal vyrovnat. Navíc je dobré, že Tábor je na začátku své cesty. Připomíná mi to situaci z Hradce Králové, když jsme tam před lety začínali s Tomášem Martincem. Užívám si, když můžu být u něčeho, co se buduje, když tomu můžu dát svou přidanou hodnotu a sledovat postupný progres.

„Mým cílem je, abychom spolu se spolupracovníky posouvali táborský hokej dopředu a navázali tak na práci našich předchůdců."

Nechybí vám ale přece jen velký hokejový rybník?
Rozdíl je obrovský, to si nebudeme nalhávat. V rozpočtech, zázemí a všem dalším. Tábor ale neberu jako krok zpátky. Právě naopak. Myslím, že když například v extralize trénujete delší dobu, nikdy není na škodu odskočit si k mládeži nebo do nižší soutěže. Může vás to obohatit. A jak už jsem říkal, jsem rád, že můžu táborský klub, který je na začátku své cesty, nasměrovat tak, jak si myslím, že je to správně.

Jak Třinec, tak i Hradec Králové jsou momentálně top hokejovými organizacemi v republice. Dá se něco z jejich know-how přenést i do výrazně skromnějších táborských podmínek?
Vždycky si můžete něco přenést, i když jsme z hokejového pohledu o dvě patra níž. Třinec teď sbírá úspěchy, ale cesta Hradce Králové je podle mě taky správná. Je to sice klišé, ale oba kluby těží z toho, že mají stabilní a dlouhodobý rozpočet. Zkrátka vidí s penězi do budoucna. Peníze jsou alfa a omega dnešního sportu, nejen hokeje.

„Užívám si, když můžu být u něčeho, co se buduje, když tomu můžu dát svou přidanou hodnotu a sledovat postupný progres."

Jenže shání se čím dál hůř, ne?
V tom máte samozřejmě pravdu. Osobně si myslím, že postupem času to bude ještě složitější. Byly firmy, u kterých, když jste před x lety poprosil a představil jim poutavou vizi, tak neměly problém vám přispět. Dneska ale spousta takových firem bojuje o přežití a sport či kulturu logicky upozadily na vedlejší kolej. My v Táboře máme to štěstí, že jedním z našich hlavních partnerů je město.

Aleš Krátoška rozdává pokyny na lavičce Tábora

Aleš Krátoška rozdává pokyny na lavičce Tábora | Foto: hctabor.com

Doneslo se ke mně, že si nežijete špatně. Prý hospodaříte s rozpočtem atakujícím dvacet milionů korun.
Špatně si nežijeme, to je pravda, ale není pravda, že bychom rozpočtem atakovali dvacet milionů. Náš letošní rozpočet na áčko lehce přesahuje třináct milionů korun, což je na 2. ligu velmi slušná suma. Nepočítám Znojmo, tam se pohybují úplně někde jinde.

Váš rozpočet se navíc může opřít o solidní příjem ze vstupného. Divácké návštěvy může Táboru závidět většina klubů Chance ligy.
Za to jsme moc rádi. Potvrzuje se, že Tábor je hokejové město, vždycky bylo. Našim fanouškům děkujeme a doufáme, že nás budou v hojném počtu podporovat i nadále. Klíčová fáze sezony nás teprve čeká.

„Náš letošní rozpočet na áčko lehce přesahuje třináct milionů korun."

Jedním z nejtěžších údělů práce generálního manažera je rozhodování o setrvání či odvolání trenérů. Vy jste letos ke změně na lavičce sáhli.
Bylo to těžké rozhodování, nikdy není příjemné, když máte někoho odvolat. Na druhou stranu nešlo o situaci, která by vyplynula ze dne na den. Papírově slabší soupeře jsme sice většinou přehrávali, ale s těmi silnými, to znamená Letňany, Příbram, Ústí nad Labem a Chomutov jsme měli problémy. Výkony proti nim nebyly ideální. To byl hlavní důvod, proč jsme se rozhodli pro změnu.

Jenže nového trenéra jste nakonec nepřivedli.
Jednali jsme s několika kandidáty, přičemž na vedení bylo rozhodnuto, že poslední deadline, do kterého bychom přivedli nového trenéra, je 23. prosinec. Chtěli jsme, aby měl nový trenér možnost kluky před vrcholem sezony poznat a případně potrénovat podle svého. A protože nám nikdo z adeptů do tohoto termínu neklapl, rozhodli jsme se vyřešit otázku trenéra z vlastních zdrojů. Kluků jsem se proto oficiálně ujal já společně s Miroslavem Volenou a Petrem Bačou.

Zatím do konce sezony. Dovedete si představit, že vaše anabáze na táborské střídačce bude dlouhodobějšího charakteru?
Situace momentálně vypadá tak, že na střídačce dokončím sezonu a během jara přivedeme nového hlavního trenéra.

„Jednali jsme s několika kandidáty, přičemž na vedení bylo rozhodnuto, že poslední deadline, do kterého bychom přivedli nového trenéra, je 23. prosinec."

2. liga je charakteristická stylem nahoru dolů. Na druhou stranu z Třince jste byl zvyklý na precizní systém a jeho dodržování. Dá se něco z toho uplatnit i v Táboře, nebo to hráčská úroveň nedovoluje?
Hokej není tak složitý, jak někdy vypadá. Takže ano, snažím se spoustu věcí z Třince, popřípadě Hradce zabudovat do hry Tábora. Jak jste řekl i vy sám, vždycky je to o kvalitě týmu, který máte k dispozici. Tomu musíte uzpůsobit herní taktiku a systém. Takže není to tak, že bych využíval všechny věci z extraligy, ale spoustu z nich ano.

Aleš Krátoška a Jakub Matušík

Aleš Krátoška a Jakub Matušík | Foto: hctabor.com

Před pár týdny se Tábor dostal do popředí mediálního zájmu díky krátkodobé výpomoci Václava Varadi. Jak k ní došlo?
S Vencou jsme dlouholetí a velmi dobří kamarádi i mimo hokej. I proto jsem sledoval jeho jednání se Spartou, které když nedopadlo, oslovil jsem ho, jestli by nám nešel na jakýkoliv časový horizont pomoct do Tábora. Venca řekl, že jo, následně jsme hledali vhodný termín, aby to vyhovovalo i jemu. Vše vyvrcholilo tím, že jsem ho jedno úterý večer představil v kabině. Kluci byli dost překvapení. Venca jim i mně hodně pomohl.

„Venca Varaďa na play off v Táboře? Je to otevřené."

Václav Varaďa na angažmá stále čeká. Je tedy ve hře jeho případná výpomoc v Táboře na play off?
Byli bychom samozřejmě rádi, ale říkal jsem už novinářům před vámi, že musíme počkat na to, jaký vývoj nastane. Je to otevřené.

Na závěr otázka směřovaná k vašemu soupeři. Znojmo funguje na bázi plně profesionálního týmu, který se může soustředit vyloženě na trénování a přípravu na zápasy. Je to pro ostatní týmy 2. ligy velká nevýhoda?
Vždycky je výhoda, když tým funguje na profi úrovni. My máme v týmu od ledna deset profíků a zhruba patnáct kluků, kteří chodí do práce nebo do školy. V tomhle ohledu jsme proto trošku limitování, i když se k té profesionalizaci taky blížíme. Play off je každopádně nevyzpytatelné, stát se může cokoliv.

Může jeden či druhý tým v případné sérii play off těžit z letních vzájemných zápasů?
Když si vzpomenu na ty dva letní přípravné zápasy, tak měly velkou kvalitu. Na to, že se hrály v srpnu. Ale od té doby uplynulo poměrně dost času a oba týmy prošly určitým vývojem. Proto si myslím, že v případě vzájemné série play off budou zápasy o něčem jiném.

Foto: hctabor.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz