Extraliga dorostu 2023/24: Dvě skupiny, víc zápasů, předkolo a přímý sestup

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Před novým hokejovým ročníkem 2023/24 známe přesnou podobu i rozlosování první z mládežnických soutěží – Extraligy dorostu. Ta má za sebou zeštíhlení ze třiceti na dvacet účastníků, další už není v plánu.

Poté, co v nejvyšší soutěži kategorie U17 zůstaly dvě třetiny týmů z původního počtu, přišla očekávaná změna. Zatímco dosud se základní část hrála ve třech skupinách, nyní budou jen dvě skupiny – západní a východní, oficiálně A a B.

Každá čítá deset týmů; ze střední části republiky budou Hradec Králové, Pardubice i Jihlava jezdit na východ.

Rozdělení týmů do skupin

A: HC Energie Karlovy Vary, HC Škoda Plzeň, HC Litvínov, Rytíři Kladno, HC Sparta Praha, HC Slavia Praha, HC Motor České Budějovice, HC Tábor, BK Mladá Boleslav, Bílí Tygři Liberec
B: Mountfield HK, HC Dynamo Pardubice, HC Dukla Jihlava, HC Kometa Brno, HC Olomouc, HC ZUBR Přerov, Berani Zlín, HC RT TORAX Poruba, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC Oceláři Třinec

V rámci základních skupin se utká třikrát každý s každým, což znamená 27 kol. Výhodu jednoho domácího utkání navíc ve třetí sérii utkání mají družstva lépe umístěná v sezoně 2022/23.

Klíčová hranice se bude nacházet v polovině tabulek.

Prvních pět celků z obou skupin postoupí do vyšší nadstavbové skupiny a zajistí si postup do play off. Slabších pět celků z obou skupin vytvoří nižší nadstavbovou skupinu. Výsledky z úvodní části se nezapočítávají, týmy se ve skupinách utkají dvakrát každý s každým, čeká je tedy dalších 18 kol.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mužstvo, které se po druhé části umístí v horší skupině na posledním, dvacátém místě, přímo sestoupí do Ligy dorostu. První dva celky této skupiny (celkově tedy 11. a 12.) naopak doplní elitní desítku ve vyřazovacích bojích.

Play off tentokrát začne předkolem pro týmy na páté až dvanácté příčce (5–12, 6–11, 7–10, 8–9), které se bude hrát na dvě vítězná utkání. První čtyři celky si počkají na své soupeře pro čtvrtfinále hrané na tři vítězná utkání, stejný počet zápasů rozhodne v semifinále. Finále bude opět na čtyři vítězná utkání.

Dorostenecká extraliga bude v nadcházející sezoně určena zejména hráčům ročníků narození 2007 a 2008. Hracími dny základní části budou čtvrtek a sobota, nadstavba se vzhledem ke větším vzdálenostem bude hrát formou dvojzápasů pátek – sobota.

Soutěž vypukne ve čtvrtek 7. září. Protože počet zápasů v dlouhodobé fázi naroste z loňských 36 na 45, kalendář extraligy bude značně nabitější.

Odpadá reprezentační přestávka v polovině října, naopak jednou v říjnu a těsně po listopadové pauze se bude hrát i ve středu. Dvě kola jsou na programu těsně před Vánoci, minulostí je přestávka na mistrovství krajů, které pouze odsune dvojkolo na sobotu a neděli.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Základní část vyvrcholí 16. prosince, nadstavby se budou hrát od 22. prosince do 9. března. Předkolo play off začne 13. března, čtvrtfinále 18. března, semifinále 28. března a finále 7. dubna. Nového mistra poznáme nejdříve 12. a nejpozději 18. dubna 2024, finálová série se bude opět krýt s reprezentačními turnaji U17 i U16.

Známe už také rozlosování soutěže. Mistrovský Třinec i stříbrná Plzeň začnou dvěma zápasy na domácí půdě; Oceláři postupně přivítají Přerov a Hradec Králové, indiáni zase Tábor a obhájce bronzu z pražské Sparty.

Program úvodního týdne ELD

Čtvrtek 7. září:
HC Škoda Plzeň – HC Tábor (sk. A)
HC Sparta Praha – HC Litvínov (sk. A)
BK Mladá Boleslav – Rytíři Kladno (sk. A)
Bílí Tygři Liberec – HC Motor České Budějovice (sk. A)
HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha (sk. A)
HC Oceláři Třinec – HC ZUBR Přerov (sk. B)
Mountfield HK – HC Olomouc (sk. B)
HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno (sk. B)
HC Dynamo Pardubice – HC Dukla Jihlava (sk. B)
HC RT TORAX Poruba – Berani Zlín (sk. B)

Sobota 9. září:
HC Tábor – HC Slavia Praha (sk. A)
HC Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary (sk. A)
Rytíři Kladno – Bílí Tygři Liberec (sk. A)
HC Litvínov – BK Mladá Boleslav (sk. A)
HC Škoda Plzeň – HC Sparta Praha (sk. A)
HC ZUBR Přerov – Berani Zlín (sk. B)
HC Dukla Jihlava – HC RT TORAX Poruba (sk. B)
HC Kometa Brno – HC Dynamo Pardubice (sk. B)
HC Olomouc – HC VÍTKOVICE RIDERA (sk. B)
HC Oceláři Třinec – Mountfield HK (sk. B)

Kompletní rozlosování najdete zde »

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz