Až tři jedničky draftu! Postaví nabušená Kanada i nového Connora?

Connor Bedard | Foto: Chris Tanouye / HHOF-IIHF Images

Sázkové kanceláře mají jasno: Kanaďané budou znovu hlavními favority mistrovství světa do dvaceti let. Tím spíš, že znovu na domácí půdě. Tím spíš, že konečně zase před diváky. Jejich soupiska bude jenom překypovat talentem.

Týden hokeje 2022

Javorové listy odstartují přípravu na šampionát 9. prosince v Calgary. Zapojí se do ní 35 hráčů, z nichž deset budou muset trenéři do turnaje vyřadit. Tři z největších talentů ročníků 2002 a 2003 ani nepovolali, protože už napevno působí v NHL – nejlépe si vede obránce Jamie Drysdale v Anaheimu, ale Cole Sillinger z Columbusu ani Seth Jarvis z Caroliny o tom nejsou o moc hůř.

Reprezentace oželí i Quintona Byfielda, jenž letos kvůli zranění ještě neodehrál žádný zápas. Teď už je v pořádku a Los Angeles ho poslalo rozehrát na farmu.

Soupisky účastníků před MS dvacítek

Obrovská ztráta! Němci budou na MSJ bez tří největších hvězd »
Slováci pozvali dva české krajánky, na MSJ berou i kouče z Ameriky »
Rakušané mají dalšího adepta na první kolo. Loni je ale Češi sfoukli »
Ruská dvacítka má už třetího kouče! Do přípravy na MS jde i Mičkov »

V případě Kanady ale nemá smysl mluvit o tom, koho na mistrovství nebude mít, nýbrž o tom, koho tam mít bude.

Tedy – čtrnáct hvězdiček z prvního kola draftu. Včetně letošní jedničky Owena Powera, trojky Masona McTavishe, pětky Kenta Johnsona nebo třeba patnáctky z brankoviště Sebastiana Cossy.

Taky čtyři útočníky, kteří už do NHL alespoň nahlédli – zmiňovaného McTavishe (Anaheim), Jakea Neighbourse (St. Louis), Hendrixe Lapierra (Washington) a Colea Perfettiho (Winnipeg).

Foto: Andrea Cardin / HHOF-IIHF Images

Zkušenosti z loňského turnaje mají jen Perfetti, brankář Dylan Garand a obránce Kaiden Guhle. To je ale dané obrovskou základnou, díky níž může Kanada posílat na šampionáty téměř jen hráče dorazového ročníku. Perfetti měl v sedmi utkáních bilanci 2+4, Guhle 2+1, Garand šel do brány jednou.

Owen Power by letos klidně už taky mohl hrát NHL, sám se ale rozhodl, že chce ještě zůstat v neskutečně nabitém týmu na michiganské univerzitě. Z NCAA povolala Kanada ještě jeho parťáka Johnsona a rovněž Ryana Tverberga (Connecticut). Všichni ostatní z nominace působí v domácích juniorkách, jen Perfetti a Donovan Sebrango už v AHL.

Je to málo? Tak přidejte ještě potenciální jedničky dvou nadcházejících draftů, které vnesou do přípravného kempu hodně svěží vítr. Vlastně jednu hodně pravděpodobnou jedničku – příští ročník by si měl podmanit Shane Wright.

No a pak by se měl o stejný úspěch přetahovat s Rusem Mičkovem další fantastický útočník Connor Bedard. Supertalent, na jehož bedra se občas klade srovnání se jmenovcem McDavidem, může být teprve sedmým hráčem, který by si za Kanadu zahrál na dvacítkách už v šestnácti letech.

Owen Power

Owen Power | Foto: Markéta Křížová

Dál už asi nemá smysl popisovat, jak těžká váha bude stát proti českým mladíkům na Štěpána. Právě proti domácí Kanadě totiž šampionát v Edmontonu zahájí a budou usilovat o hokejový zázrak.

Proč zázrak? Protože když loni hráli s javorovými listy ve čtvrtfinále, tak předvedli v rámci svých možností naprosto fantastický výkon, a stejně prohráli 0:3.

Kanaďané skončili až ve finále na hokejkách Američanů, kteří už ale letos nepřivezou tak silný ročník jako loni. Tím hůř se bude téhle mašině bránit v zisku třetího zlata za posledních pět let.

Širší nominace Kanady na MS do 20 let

Brankáři (3):
Brett Brochu (London, OHL), Sebastian Cossa (Edmonton, WHL), Dylan Garand (Kamloops, WHL).

Obránci (11):
Lukas Cormier (Charlottetown, QMJHL), Kaiden Guhle (Edmonton, WHL), Daemon Hunt (Moose Jaw, WHL), Vincent Iorio (Brandon, WHL), Carson Lambos (Winnipeg, WHL), Ryan O’Rourke (Sault Ste. Marie, OHL), Owen Power (University of Michigan, NCAA), Donovan Sebrango (Grand Rapids, AHL), Ronan Seeley, Olen Zellweger (oba Everett, WHL), Jack Thompson (Sudbury, OHL).

Útočníci (21):
Connor Bedard (Regina, WHL), Xavier Bourgault, Mavrik Bourque (oba Shawinigan, QMJHL), Will Cuylle (Windsor, OHL), Zach Dean (Gatineau, QMJHL), Elliot Desnoyers (Halifax, QMJHL), William Dufour (Saint John, QMJHL), Luke Evangelista (London, OHL), Jack Finley (Spokane, WHL), Ridley Greig (Brandon, WHL), Dylan Guenther, Jake Neighbours (oba Edmonton, WHL), Kent Johnson (University of Michigan, NCAA), Hendrix Lapierre (Acadie-Bathurst, QMJHL), Mason McTavish (Peterborough, OHL), Cole Perfetti (Manitoba, AHL), Joshua Roy (Sherbrooke, QMJHL), Justin Sourdif (Vancouver, WHL), Logan Stankoven (Kamloops, WHL), Ryan Tverberg (University of Connecticut, NCAA), Shane Wright (Kingston, OHL).

Trenéři: Dave Cameron, Michael Dyck, Louis Robitaille a Dennis Williams.

Zápasy Kanady na turnaji

Pondělí 27. prosince:
01:00 Česko – Kanada

Středa 29. prosince:
01:00 Rakousko – Kanada

Čtvrtek 30. prosince:
01:00 Kanada – Německo

Sobota 1. ledna:
01:00 Kanada – Finsko

Výsledky za posledních 10 let

2021: 2. místo
2020: 1. místo
2019: 6. místo
2018: 1. místo
2017: 2. místo
2016: 6. místo
2015: 1. místo
2014: 4. místo
2013: 4. místo
2012: 3. místo

Celková bilance (45 účastí)

33 medailí (18x zlato – 10x stříbro – 5x bronz)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz